Beograđanin Jaroslav černi, prvi čovek kompanije RDB konsalting, živi i radi u Johanesburgu. Dve decenije uspeha u Južnoj Africi krunisaće otvaranjem poslovnice u Beogradu
SVI snovi se kažu, začinju u mladosti, a neki od njih i ostvare u prvoj deonici životnog puta. Beograđanin Jaroslav černisvoje dečačke snove ostvario je sa 28 godina, u Južnoj Africi, čak 8.000 km od rodnog doma na Senjaku. Danas, dve decenije kasnije, on je jedan od najuspešnijih Srba crnog kontinenta i prvi čovek kompanije RDB konsalting u Johanesburgu.
– Sa diplomom FON- a radio sam u računarskom centru preduzeća 21. maj u Rakovici i kao i svi moji drugari u to vreme gajio velike ambicije – priča Jaroslav černiza Novosti. – Kad su počeli ratovi, 1992. godine, otišao sam na prinudni odmor, sa umanjenom platom i viškom slobodnog vremena. Nije mnogo trebalo da shvatim da su male šanse da ponovo radim u struci, ako ostanem tu gde jesam.
Posle očeve smrti, Jaroslava je sve manje stvari vezivalo za Srbiju. Prilikom posete rođacima u Južnoafričkoj Republici rešio je da u toj zemlji okuša sreću i proveri svoje znanje.
– Godine rada i iskustva u oblasti računarstva i informatike, koja je tada i u Srbiji bila još u povoju, pomogle su mi da već na prvom intervjuu dobijem ponudu za posao – kaže Jaroslav. – Ubrzo je turističku vizu zamenila radna dozvola i sve je dalje išlo svojim tokom.
Posle sedam godina u Južnoj Africi, Jaroslav černisa kompanijom Orator odlazi u Aziju i na Bliski istok, odakle se u Johanezburg vraća sa novim iskustvom i idejama.
– Vratio sam se krajem 1999. godine i otvorio firmu RDB konsalting, koja se prvenstveno bavi održavanjem baze podataka, a za klijente ima 23 svetske kompanije, među kojima i: Britiš ameriken tobako, MTN, engleski mobilni provajder Vodakom i MTM, Momentum osiguravajući zavod, Telekom i mrežu aerodroma Južne Afrike… – priča naš sagovornik. – Osnovna stvar u ovom poslu jeste da se bude proaktivan- bar korak ispred problema. Ako me klijent mesečno plaća da mu održavam baze i operativne sisteme, ne smem nikad da dozvolim da me zove i kaže da je baza pala i da bilo koja transakcija ne može da se izvrši.
U struci kojom se bavi Jaroslav mala je margina profita, pa i firma broji samo 27 zaposlenih, koji su uvek pripravni.
– Svaka firma koja se bavi ovakvim biznisom, ne dopušta da ima bilo koga na klupi – kaže Jaroslav. – Svi igrači moraju biti na terenu, moraju da budu naplativi. U RDB konsalting ključ uspeha je i timski rad: uz dobru komunikaciju, konstantno motivisanje i finansijski stimulans za svaki, i najmanji uspeh, svi funkcionišu kao velika porodica. U takvoj atmosferi, uspeh ne može da izostane.
Svojih početaka u Južnoafričkoj Republici, iako nisu bili nimalo laki, Jaroslav se uvek rado seća:
– Pošto mi rođaci žive u Pretoriji, kada sam došao u Johanesburg od 12.000.000 stanovnika, nisam poznavao apsolutno nikog. Osim ambicija, u kofer sam spakovao i svoje ogromno samopouzdanje, koje je prvi posao dodatno ojačao. Kada mi je posle godinu-dve stigla i sadašnja supruga, sve je bilo lakše…Inače, još čuvam CD sa našom muzikom i primerke srpske štampe, koje su mi prijatelji iz Beograda poslali…
Jaroslav ne krije da je velika prednost Južne Afrike i tzv. novih zemalja (Kanada, Australija) što od toga ko ste, šta ste i odakle dolazite, bitnije da li dobro radite svoj posao.
– Svako može dobiti šansu da napreduje i svako može da nađe svoje, jer će vam svako dati šansu da napredujete. Svako može da nađe svoje parče neba…
POSLOVNICA U SRBIJI
čERNI, inače generalni direktor RDB, pre dve godine otvorio je predstavništvo u Holandiji, a u planovima za ovu godinu je i poslovnica u Srbiji, u koju se, kaže, uskoro možda i definitivno vrati.
– Srbija je moje utočište od stresa, moja mirna oaza, riznica dragih ljudi i prijatelja iz detinjstva – kaže Jaroslav. – To je i dalje mesto gde priroda i kad se budi i kad tone u san ima najlepši miris – miris zavičaja…
PONOSAN NA KORENE
JAROSLAV je ime dobio po dedi, jednom od najpoznatijih hidroinženjera prošlog veka, koji je iz češke došao u Bosnu i u zalog tadašnjoj državi ostavio više od 30 hidroelektrana. Iako rođeni na drugim meridijanima, van matične zemlje, Jaroslavljevi potomci (dvojica sinova) vole Srbiju, pišu i čitaju ćirilicu i imaju želju da u Beogradu nastave školovanje. Uz suprugu Aleksandru, čarni je aktivni član srpske zajednice u Južnoj Africi, veliki je humanista, a nekoliko godina bio je član UO Crkveno-školske opštine Sveti Sava u Johanesburgu.