Klubovi migranata u Beču oformirili su jednu mrežu, koja treba da im omogući da govore jednim glasom u komunikaciji sa austrijskim vlastima.
Tim povodom u četvrtak je predstavljen takozvani Biro za umrežavanje klubova, koji je osnovan na inicijativu bečke Integrativne konferencije. U ovom projektu učestvuje 125 klubova migranata iz čitavog sveta, a među njima i naše asocijacije.
Naime, u ovu mrežu uključio se jedan broj naših klubova, kao i Zajednica srpskih klubova u Beču. Nova krovna organizacija svih migranata treba da koordinira rad i projekte od zajedničkog interesa za sve strance u Austriji.
Poslanici u gostima
Prezentaciji nove organizacije prisustvovali su i predstavnici političkih partija.
Poslanik u bečkoj skupštini Slobodarske stranke (FPOe) Marija Šefnagel rekla je da je u Beču uvek postojala migracija. Ona je naglasila da je integracija potrebna na obe strane, te da ima pozitivnih primera, ali da treba posebnu pažnju obratiti na ona područja u kojima to loše ide.
Bivši poslanik Narodne partije (OeVP) Frac Karl rekao je da njegova stranka u potpunosti podržava ciljeve ove organizacije, izuzev po jednom pitanju, a to je pravo glasa za strance, koje, prema njegovim rečima ipak treba da se veže za državljanstvo glasača.
Poslanica Zelenih Marija Vasilaku je podvukla da integracija stranaca nije nikakav čudan fenomen, pošto u Beču čak jedna četvrtina stanovništva potiče izvan Austrije.
– Ova organizacija, uz to, treba da bude i sagovornik sa političarima i medijima kada je u pitanju oblast integracija stranaca – rekao je predsednik bečke Integracione konferencije Aleksis Nšimjimana-Nojberg na konferenciji za štampu.
Pored predsednika, predsedništvo Kancelarije čine još šest članova, među kojima je i Lazar Bilanović, koji obavlja dužnost blagajnika.
Nojberg je istakao da ova organizacija u narednom periodu želi da održi sastanke sa klubovima-osnivačima. Prema njegovim rečima, većina klubova je formirana da se bi očuvala nacionalna svest kod članova i oni zaštitili od spoljnih uticaja.
Poslednji trenutak
– Ova organizacija treba da bude adresa svih migrantnih klubova, ali i organizacija koje se bave pitanjem stranaca. Naši klubovi su se već uključili u rad ove organizacije – kazao je za „Vesti“ Lazar Bilanović. – Kancelarija treba da bude zajednički glas svih stranaca u Austriji. Svaki klub je autonoman, a ono što je u zajedničkom interesu treba braniti i izdejstvovati preko ove organizacije. Ako zajednički nastupamo onda imamo organizaciju koja zastupa više od 400.000 migranata u Beču. Do sada je u Beču svako pojam integracije definisao na svoj način. Od strane vlasti integracija se shvatala kao skrivena asimilacija. Sada je pet minuta do 12 da se na tom polju nešto preduzme.
Umrežavanje, međutim, znači uspostavljanje kontakta, solidarnost i dijalog sa drugima, naglasio je on i dodao da će kontakti biti održani deleći klubove po kontinentima porekla njihovih osnivača.
Glavno težište rada kancelarije ove organizacije biće savetodavne aktivnosti u oblasti obrazovanja, političko lobiranje za strance, kao i rad na antidiskriminaciji.