Povodom Dana državnosti Republike Srbije, Branko Radovanović, generalni konzul u Frankfurtu, posetio je odeljenja Dopunske nastave na srpskom jeziku u Frankfurtu i okolnim gradovima gde ovu nastavu organizuje Ministarstvo prosvete Srbije. Prilikom posete školi u frankfurtskom delu grada Ridberg, gde nastavu vodi profesorka Tatjana Milanović, konzul Radovanović je za “Vesti” rekao da je sa velikim zadovoljstvom prihvatio poziv Biljane Bukinac, koordinatorke i svih nastavnika Dopunske nastave na srpskom jeziku u pokrajini Hesen i posetio odeljenja u Frankfurtu i okolini.
– Juče sam posetio nastavu u Noj Izenburgu gde su nastavnici Zorica Mladenović i Vladimir Živanov, zatim u Obertshauzenu kod nastavnice Sonje Zrnić, a uveče gostovao putem video-linka jednoj grupi koja redovno pohađa nastavu onlajn kod nastavnice Bojane Rakonjac. Povod posete je obeležavanje Dana državnosti i ovu priliku sam iskoristio da učenicima približim simbole naše otadžbine i njihovo značenje. Takođe sam deci i prisutnim roditeljima govorio o značaju i povodu zbog koga obeležavamo ovaj dan, o Prvom srpskom ustanku i donošenju Sretenjskog ustava – kaže Radovanović.
On je tom prilikom sa sobom poneo svečanu državnu zastavu kako bi učenici mogli da je vide i objasnio im zašto se tako zove, kao i simboliku srpske trobojke i grba sa dvoglavim orlom i krunom. Intonirana je i himna “Bože pravde”.
Učenici svih grupa koje je posetio konzul pripremili su prigodan program koji je tematski bio vezan za Sretenje, govorili su o Karađorđu, Prvom srpskom ustanku i Sretenjskom ustavu, kao i o epskim pesmama koje pevaju o tim događajima.
Emilija Dujković je učenica 4. razreda i od početka ove školske godine je na nastavi u Ridbergu. Zadovoljna je susretom sa konzulom.
– Veoma mi se dopalo što nam je konzul došao na nastavu danas. Naučili smo puno o našoj zastavi i grbu koji se nalazi na zastavi i sada nam je mnogo jasnije – kaže nam Emilija i dodaje:
– Naša škola mi je interesantna jer sam upoznala nove drugarice i zato što možemo nešto da naučimo o našoj zemlji, a i nastavnica Tanja je dobra.
Susretu sa konzulom prisustvovala je i Emilijina mama Ivana Dujković.
– Sve je bilo lepo i poučno što nam je naš konzul rekao. Lepo je bilo što smo mogli da obeležimo naš državni praznik ovde. Kao roditelj mogu da izrazim zadovoljstvo što je otvoreno odeljenje i u našem delu Frankfurta jer deca mogu da uče ćirilicu, nauče puno o istoriji naše Srbije, o našoj pravoslavnoj religiji – ističe Ivana.
Druženje posle časa
Odeljenje u Osnovnoj školi Ridberg vodi nastavnica Tatjana Milanović. Ona za “Vesti” kaže da odeljenje ima 25 učenika od prvog do sedmog razreda.
– Formirani smo početkom ove školske godine na zahtev velikog broja roditelja koji žive u ovom delu grada. Odluka je bila ispravna jer je grupa kompaktna i najveći broj učenika je u prvom razredu. Velika nam je čast što nas je danas na nastavi posetio naš generalni konzul Branko Radovanović. Moj utisak je da su deca bila izuzetno zadovoljna i vrlo zainteresovano slušala našeg konzula. Drago mi je da su se pozivu da prisustvuju današnjoj nastavi odazvali i roditelji u velikom broju. O uspehu ovog dana govori i činjenica da su posle nastave roditelji i učenici nastavili prijatno druženje sa konzulom u razgovoru na različite teme.
Od 70 došli do 600 učenika
– Pohvalio bih ovom prilikom rad celokupnog nastavnog kadra i koordinatorke, budući da smo sa nekadašnjih 70 đaka u prethodnih nekoliko godina uspeli da dođemo do broja od 600 učenika u pokrajini Hesen. Nastava se kontinuirano razvija i Generalni konzulat u Frankfurtu će svakako pružiti svu potrebnu pomoć. I ova moja poseta bila je poruka uvažavanja roditeljima i zahvalnosti što su decu upisali na dopunsku nastavu i što je deca redovno i uspešno pohađaju – rekao je Branko Radovanović.
On je najavio dva velika događaja koja se pripremaju za naredni period, kros RTS i Dane kulture Srbije. U oba događaja će učestvovati učenici dopunske nastave, a Generalni konzulat Srbije u Frankfurtu je organizator.
Roditelji učenika su imali priliku da sa Radovanovićem porazgovaraju i o značaju konzulata, kao posebnoj “srpskoj kući” u rasejanju i vrlo važnom elementu života Srba u dijaspori.