Tejlor kao Bitlsi, američki folk i brusevi generacije Z

tejlor-kao-bitlsi,-americki-folk-i-brusevi-generacije-z

Ovaj tekst nije kreiran uz pomoć ChatGPT, niti bilo kojeg drugog jezičkog modela veštačke inteligencije. Sadržaj pred vama kreiran je samo i isključivo na osnovu rastezanja ljudske mogućnosti da se isprati sve što je na radiju, televiziji, novinama, društvenim mrežama, javnim prostorima i kuloarima Interneta.

Moramo naglašavati ovakve stvari, još neko vreme, dok verujemo jedni drugima. Ove godine ljudi su se oslanjali na AI da radi umesto njih, koristili ga za zabavu, ali i zbunili one kojima su se zadnjice odavno otisnule u kožnim foteljama. Već dugo postoje softveri i načini da se manipuliše zvukom, da se tuđa ideja pretvori u originalnu. Ti odsviraj ovako, ja ću posle da dodam. Ali, nešto je u vazduhu ove godine bilo što nas je nateralo da se zapitamo šta je inspiracija, a šta krađa.

Kada je u aprilu izašao Drake i The Weeknd duet, diskutabilan je bio njegov kvalitet, ali ne i poreklo. Brzo se saznalo da je neki kompjuter analizirao sve njihove postojeće pesme i napravio sasvim novu. Postavljena su razna pitanja o pravima i to je razgovor koji će muzička industrija nastaviti u narednim godinama.

Ne znam kako je počeo, ali mora da se zaustavi trend iz ove godine – Davanje što bizarnijih predmeta pevaču na koncertu! Verovatno iz potrebe da se napravi viralni momenat, pojedinci na nastupima pop zvezda počeli su da na scenu bacaju što luđe stvari. Ovo je neka monstruozna Gen Z verzija bacanja bruseva, valjda. Samo što se previše puta ove godine desilo da narukvice i slične memorabilije povrede izvođače. P!nk je najgore prošla – dobila je ogroman kolut sira, ali i kesu sa pepelom kremirane majke obožavatelja?! Ili je gore to što je Bebe Rexha morala na ušivanje kada su je gađali telefonom? Sve zbog par sekundi slave na TikToku.

Ta platforma ostaje mesto gde možete videti kako vašu omiljenu zvezdu gađaju dok peva, ali i skoro ekskluzivna prilika za pronalazak novih. Praktično sve nove zvezde koje su se pojavile, uspeh su našle prvo na TikToku. Iako počinjemo da vidimo pukotine i u tom sistemu, stoji i dalje – i važiće još neko vreme – možeš dobiti karijeru samo ako je već imaš. Nikome se ne nudi ugovor zbog potencijala, već samo i isključivo na osnovu postojećih pratilaca.

Menja se nešto sa mestom gde većina sluša muzika. Spotify je imao da da dvadeset miliona Princu Vilijamu i Megan Markl. Njen podkast nije opravdao uloženi novac, a posledica je drastičan zaokret u poslovanju striming giganta koji je zaustavio podršku stotinama malih podkast autora i usmerio poslovanje na audio knjige, usput promenivši interfejs. Načet je tako razgovor o raspodeli novca i za muzičare i pitanje je trenutka kada će se desiti neki oblik štrajka, kao ovaj koji smo videli među scenaristima i glumcima.

Ovo je bila godina u kojoj smo prestali da očekujemo novi Rihanna album. Radovaćemo se ako se dogodi, ali je jasno da joj je fokus na drugom mestu. Super Bowl nastup izgledao je kao tačka na taj deo zabavljačke karijere.

Taylor Swift i Beyoncé su spasile nekoliko ekonomija i bankrotirale brojna domaćinstva. Prva je nemilosrdnija i naći će načina da proda svaku grašku znoja, a ostavljala ih je mnogo na trosatnim koncertima po Amerikama. Sada prelazi u Evropu i nastavlja da demolira rekorde. Iako je teško ispraviti kolektivno sećanje, činjenica je da uspeh koji Taylor Swift postiže prevazilazi onaj koji su imali i The Beatles. Iako postoje jasne paralele – turneja, pa film o turneji, krajem godine je još jasnije podvučena razlika u pristupu ove dve megazvezde. Beyoncé pažljivo radi na svom zaveštanju, dok je Taylor reaktivnija.

Svetsku turneju dobili smo i od Madonne koja je nakon kraće bolesti krenula u proslavu karijere duge četrdeset godina. Uspela je da povrati ugled koji je na kratko izgubila postovima na Instagramu.
Imamo dva sjajna primera da pop zvezdu ne moraju da definišu godine. Cher je ponovo aktuelna sa modernim božićnim albumom, a Kylie na mnogim listama drži prvo mesto, bilo singlom Padam, Padam ili albumom Tension.

Dva nula dva tri biće upisano na nekoliko velikih spomenika, od čega tri moraju biti pomenuta. Preminuo je čovek koji je populizovao pesme koje danas smatramo američkim klasicima, Tony Bennett.
Tragični život neuporedive Sinead O’Connor završio se, a tek kada smo je izgubili, kako to čovečanstvo inače ume, tek smo načeli da razumemo koliko je dublje shvatala i osećala stvari oko sebe. Tretirana je kao neprijatelj broj jedan zbog stvari koje su se decenijama kasnije ispostavile kao istina.

Nikada se na licu Tine Turner nije videlo da nosi generacijsko breme, ali se čulo u njenom glasu. Uspela je da svet podseti da – iako je lice rokenrola belo, rodila ga je crna žena. Za razliku od Sinead, barem je pred kraj života imala mir i zasluženo poštovanje.

Ako budete tražili još koji izvor o muzici 2023. godine, nemojte se zbuniti što ne znate ko je Morgan Wallen. Ne treba da bude iznenađenje da Amerikanci vole svoje narodnjake, ali je interesantno koliko se uspeh Morgana Wallena nije prelio na druge kontinente. Njegov lokalizovani uspeh može biti upozorenje na radikalizaciju, na šta često pop kultura može da ukaže ako se pažljivo prati.

Post Views: 172

Originalni tekst