Prema pisanju austrijskih magazina Profil i Format, protiv Telekoma Austrije vodi se nekoliko istraga zbog sumnjivih isplata vladajućim strankama i političarima
Ova priča bi trebalo da pojasni koliko vredi jedan od argumenata vlasti da Telekom Srbije treba prodati Telekomu Austrije, jer je naša država kao vlasnik nesposobna i korumpirana. Neki su naivno poverovali da će novi vlasnik profesionalno voditi ovu firmu, a iz priče o istragama protiv Telekoma Austrije vidi se da je reč zapravo samo o triku šačice prodavaca našeg telekomunikacionog preduzeća koji su na vlasti u Srbiji.
Telekom Austria Group (TA) je kompanija u državnom vlasništvu sa 28% akcija, pri čemu je država Austrija najveći vlasnik. Ima operatore u Austriji, Lihtenštajnu, Belorusiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Bugarskoj i Makedoniji.
Fiksna mreža Telekom Srbija(TS) je slične veličine kao fiksna mreža Telekoma Austrije. Međutim, u Austriji broj fiksnih telefonskih linija na 100 stanovnika iznosi 39, dok u Srbiji iznosi 41. Broj fiksnih linija najbolji je pokazatelj razvijenosti telekomunikacione infrastrukture neke zemlje, jer one zahtevaju najveća ulaganja, a obezbeđuju znatno veće kapacitete nego bežične veze.
Zaduženost Telekoma Austrije i u apsolutnom i u relativnom smislu je veća nego zaduženost Telekoma Srbije. Na primer, odnos duga i neoporezovane dobiti (ebit) je 10 za Telekom Austrije, a 3 za Telekom Srbije prema raspoloživim podacima za 2009. godinu (odnos dug/ebit za TA je 2.01, a za TS 1.58).
Premijer Mirko Cvetković, bivša ministarka za telekomunikacije Jasna Matić, stručnjak za privatizaciju Aleksandar Vlahović, i malobrojni stručnjaci, zalažu se za prodaju Telekoma Srbije pominjući kao jedan od argumenata i uticaj vladajućih partija na postavljanje uprave preduzeća, kao i to što partije protivzakonito izvlače iz Telekoma novac. Te protivzakonite radnje, uveravaju oni, mogu se sprečiti jedino prodajom ove državne, uspešne i strateški važne kompanije.
POVERLJIVE ISPLATE TELEKOMA AUSTRIJE
Walter MeischbergerProdaja Telekoma Srbije Telekomu Austrije, međutim, neće rešiti taj problem jer, po svoj prilici, ni Telekom Austrije nije imun od partijskih mešetarenja. Krajem 2010. godine ugledni austrijski magazin Profil objavio je saznanja da postoji sumnja da je Telekom Austrija preko PR-a i lobističkih (kod nas bi se kazalo konsultantskih) firmi HocheggerCom i Valora, usmeravao novac u nekoliko austrijskih partija i džepove pojedinaca. Direktor tih firmi je izvesni lobista Peter Hochegger, a vlasnik političar i lobista Walter Meischberger, bivši generalni sekretar FPO (Slobodarska partija Austrije). Na početku Profilove kampanje, Hocheggerov advokat Gerald Ganzger izjavio je da o faktičkim uslugama Hocheggerovih lobističkih firmi ne može ništa da izjavi zbog ugovorom utvrđene poverljivosti s Telekomom Austrije, a sam Telekom Austrija nije želeo da komentariše Hocheggerove poslove i obračunate honorare. Ceo slučaj preuzelo je Državno tužilastvo Austrije.
Ipak, jedna po jedna ugovorom utvrđena poverljivost izlazila je u javnost.
Od kraja devedesetih do 2009. HocheggerCom i Valora stalno su dobijale porudžbine od Telekoma Austrije za konsultacije prilično fluidnog tipa, a neke nisu čak bile ni bliže definisane, a za njih su plaćeni honorari u visini od 25 miliona evra. Najveći broj usluga bio je naručen kada je Hocheggerov prijatelj Karl-Heinz Grasser bio ministar finansija, a samim tim i zastupnik najvećeg vlasnika Telekoma Austrije.
Karl-Heinz GrasserKarl-Heinz Grasser je bio ministar iz FPO, a kasnije je postao blizak OVP – Austrijskoj narodnjačkoj stranci, čiji je član i Hochegger. Prema tome, na osnovu izveštaja Profila, Telekom Austrija je preko lobista Petera Hocheggera i Waltera Meischbergera finansijski podržavao organizacije bliske Austrijskoj narodnjačkoj stranci i Slobodarskoj stranci Austrije. Na videlo je izašao čitav niz detalja. Prema izjavama Petera Hocheggera, frakcija Christlicher Gewerkschafter (Hrišćanski sindikat), bliska Austrijskoj narodnjačkoj stranci, na ime marketinške subvencije je dobila 30.000 evra. Prema Hocheggeru, plaćanja su vršena po nalogu bivšeg direktora Telekoma Rudolfa Fischera.
Obračunavanje je išlo preko mene, verovatno zbog toga što TA nije hteo direktno da plaća, izjavio je Hochegger državnom tužiocu u Beču. Preko Meischbergera su po nalogu Telekoma Austrije doznačavani veliki iznosi stranačkom listu Slobodarske stranke Austrije (Neue Freie Zeitung). Ovaj list je u decembru 2004. godine ukupno obračunao za Meischbergerovu agenciju 192.000 evra. Još jedan poslanik nacionalnog veća bio je na platnom spisku lobista. Mandatar SPO (Socijalsitička stranka Austrije) Kurt Gartlehner je od 2007. godine svakoga meseca, više od godinu dana, primao po 3.000 evra za konsultantske usluge od Hocheggera.
ISTRAGA O ISPLATAMA DOBAVLJAčA TELEKOMA AUSTRIJE
Rudolf FisherPeter Hochegger nije samo uzeo milione od Telekom Austrija, već i od jednog značajnog isporučioca opreme, kineskog koncerna Huawei. Hochegger je od 2007. do 2009. godine, navodno, dobijao 10 procenata provizije kada je Telekom Austrija kupovao opremu od Huaweia. Dotok novca iz Hongkonga otkrio je časopis Format. Hochegger se 2007. godine navodno obavezao prema Huaweiu da Kinezi u toku od dve godine obrnu u Austriji najmanje 60 miliona evra. Huawei je faktički uspeo da potisne dotadašnje isporučioce za Telekom Austrija, kao što su Ericsson i Nokia Siemens Networks. Austrijski operator je, navodno, doznačio Huaweiu dvostruko više od 60 miliona evra koje je Hochegger obećao. Format navodi sumu koja je daleko viša od 130 miliona evra.
Zbog ovakvog pisanja Formata Telekoma Austrije počeo je detaljno da istražuje sve dosadašnje poslove sa Huaweiom, da bi eventualno u slučaju nepravilnosti o tome izvestio državno tužilastvo. Najavljuje se da će se u istragu uključiti i austrijski Savezni biro za prevenciju i borbu protiv korupcije.
Hannes AmetsreiterFormat izveštava da je nedavno izvršen pretres kuća dva bivša menadžera TA, Rudolfa Fischera i Gernota Schiesylera. Oni su navodno iz kase koncerna, zajedno sa trećim saradnikom TA, prosledili 9,08 miliona evra firmi Valora, koja je u mreži firmi Hocheggera, zatim bivšem generalnom sekretaru FPO Walteru Meischbergeru i bivšem ministru finansija Karl-Heinzu Grasseru. TA za to navodno nije dobila dokumentovanu protivuslugu.
Službeni organi su, prema pisanju austrijskih medija, pokrenuli istražni postupak i protiv Michaela Koleka, bivšeg predsednika Saveta Telekoma Austrije.
Peter Hochegger je izjavio državnom tužiocu sledeće: Jedan od projekata sa ‘Telekomom Austrije’ bio je zajedničko ulaganje sa ‘Novomaticom’, firmom za igre na sreću, da bi se igre na sreću ponudile preko medija TA. Da bi to bilo moguće morao se menjati zakon. Preko Hocheggera isplaćeno je 21.800 evra Alfonsu Mensdorff-Pouilly, lobisti za oružje, protiv koga se vodi istraga zbog podmićivanja, zloupotrebe i lažnog svedočenja. Prema Hocheggeru, Mensdorff je bio veoma rado viđen u krugovima Telekom Austrija, verovatno zbog svoje žene Marie Rauch-Kallat. Ona je od 2003. do 2007. bila ministar zdravlja te je imala punopravan glas u Savetu ministara gde je trebalo progurati pomenuti amandman u Zakon o igrama na sreću.
ISTRAGA O PRANJU NOVCA
Martin Šlaf i Boris NemšićMoguće je da je Hochegger imao umešane prste i u jednoj neverovatnoj berzanskoj spekulaciji 2004. Istražitelji pretpostavljaju da je po nalogu visoko rangiranih menadžera Telekoma Austrije, Hochegger angažovao Johannesa Wanovitsa iz Evro Invest Banke koja je 26. februara 2004, neposredno pred zatvaranje berze, kupila 900.000 Telekomovih akcija u vrednosti od 11 miliona evra i na taj način prebacila kurs preko odlučujuće granice. Zbog ovog mega naloga (Monsterorder) obaveza TA prema 100 top-menadžera bila je da im isplati deset miliona evra premija. Ukratko, Telekom Austrije je posredno kupio sopstvene akcije da bi rukovodioci kompanije dobili bonuse.
Nedavno se Državno tužilaštvo u Beču oglasilo da na osnovu istrage kriminalističke policije postoji osnovana sumnja da su Rudolf Fischer, bivši generalni direktor Telekom Austrija, Peter Hochegger i Walter Meischberger novcem Telekoma Austrije izgradili mašineriju za pranje novca i korupciju.
Na konferenciji za štampu održanoj krajem marta direktor Telekoma Austrijae Hannes Ametsreiter je naglasio da Ernst Strasser nije dobio nikakve naloge od Telekoma Austrije, odnosno da Ametsreiteru o tome ništa nije poznato. Ernst Strasser je bivši ministar unutrašnjih poslova i šef delegacije Austrijske narodne stranke pri EU, za koga se utvrdilo da je od Hocheggera dobio za konsultantske usluge nepoznatog sadržaja 100.000 evra (i koji je u međuvremenu zbog ovog skandala i istrage podneo ostavku). Pre nego što je Ametsreiter postao šef Telekoma u aprilu 2009. bio je šef fiksne mreže, a zatim i naslednik Borisa Nemšića, bliskog saradnika i prijatelja Martina Schlaffa (sive eminencije prilikom prodaje Mobtela, za koga se sumnja da je nezakonito uzeo veliku proviziju od tog posla i koji je posredovao u prodajama telekomunikacionih operatora u zemljama jugoistočne Evrope i bivšim republikama SSSR). Na istoj konferenciji za štampu Ametsreiter je rekao da Telekom Austrija u Briselu ima samo dvojicu zaposlenih lobista, koji su obični službenici sa uobičajenim prihodom, i iznenadio novinare izjavom da u pokušanoj kupovini u Srbiji nisu angažovani nikakvi lobisti.
Verujemo izjavi predstavnika rukovodstva Telekom Austrija, ali važno je ukazati da je pomenuti Hochegger pre tri godine otvorio kancelariju u Srbiji a istoga dana kada je Telekom Austrija podneo prijavu na tender za kupovinu Telekom Srbija kontroverzni Martin Schlaff viđen je u Beogradu.
(Istraživački tim Balkan magazin & Akter)