Izložba „Odstupanje“ u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, koja predstavlja savremenu umetničku scenu Prištine, obeležena je skandalom i izazvala burna negodovanja javnosti više nego bilo koja dosadašnja umetnička postavka. Mnogi koji su videli izložbu 11 prištinskih slikara zgrozili su kada su videli umetnički portret Adema Jašarija, jednog od vođa OVK i njenog osnivača, i to u prirodnoj veličini, naoružanog do zuba, pored poznate slike Elvisa Preslija koju je svojevremeno uradio slavni umetnik Endi Vorhol.
Dodatnu nevolju izazvala je činjenica da je izložbu prištinskih umetnika otvorio predsednik Skupštine Vojvodine Bojan Kostreš čime je u tumačenju gradskih odbora DSS i SPS, kao i u tumačenju Udruženja raseljenih s Kosova, dao direktnu podršku separatističkim snagama koje razgrađuju državu Srbiju.
I dok Kostreš posle bure koja u Novom Sadu traje već drugi dan izjavljuje da je „situacija jasna i da su ti mladi ljudi došli u Novi Sad da izlože radove koji imaju vrlo jasne, zapravo antiratne poruke, s vrlo jasnim kritičkim stavom prema sadašnjoj kosovskoj situaciji predsednik Udruženja raseljenih sa Kosova i Metohije Dragan Prelević apeluje na Kostreša da „lepo zatvori ovu izložbu, baš kao što je i lepo otvorio, jer je očigledno bio u zabludi i nije znao ko je – Jašari“.
– Naš muzej samo radi na osnovu plana o uspostavljanju saradnje sa regionalnim muzejima, pa je i ova izložba deo tog projekta – kaže za „Vesti“ Živko Grozdanić, direktor Muzeja savremene umetnosti. – Prošle godine imali smo umetnike i izložbe iz Banjaluke, Sarajeva, Zagreba, LJubljane, a sada sa Kosova. Ideja je bila da se pokaže drugo lice umetničke scene Prištine i pozvali smo umetnike koji učestvuju na međunarodnoj likovnoj sceni, iako žive Prištini. Izložba se ne bavi nikakvom političkom promocijom, već je reč o umetnicima koji se kritički odnose prema kosovskom društvu, kao što je i sporni rad na kojem je prikazan ratni zločinac. Oni kritikuju popularizaciju ratnog zločinca u kosovskom društvu i ovo je antiratna umetnost. Iz tih razloga je pored Jašarija umetnik stavio Elvisa Preslija, rad Endija Vorhola.
– U antiratnoj umetnosti bili bi dobrodošli radovi srpskih umetnika koji bi kritikovali popularizaciju Ratka Mladića. Dakle, umetnici iz Prištine govore o lošim potencijalima kosovskog društva, a ne veličaju ih. Nigde na ovoj izložbi nema promocije Velike Albanije, niti se zagovara nezavisno Kosovo – kaže Živko Grozdanić.