Tesla ponovo u Beogradu

Bez Tesle ne bi bilo ni Las Vegasa. Nikola je bio kralj neona. On je bio „kralj svetlosti“ “ kaže beogradski slikar Predrag Peđa Gavrović, koji je još 1997. godine smislio sjajnu ideju: da se naša država spremi za veliku proslavu 150. godišnjice rođenja našeg genija Nikole Tesle i da 2006. godine tim povodom bude domaćin svetske izložbe EKSPO.

Gavrović je tada predložio Saveznom ministarstvu za razvoj, nauku i životnu sredinu da se, posredstvom UN i Uneska, planetarno obeleži taj svetski značajan jubilej, kao što je to učinjeno u slučaju njemu sličnih korifeja, Kolumba, Kopernika, Leonarda, Vaska da Game…

Izložba teška 1,5 tona

“ Tada sam govorio o tome, a i sada to ponavljam, da Beograd treba da dobije svetsku izložbu EKSPO 2006. posvećenu nauci, poput sličnih gradova, Lisabona i Hanovera. Ove izložbe u svetu imaju ogromnu finansijsku i kulturološku funkciju, veliki broj naučnika, znamenitih ličnosti i turista okuplja se na takvim izložbama, što bi u ovom trenutku za Beograd imalo neprocenjiv značaj u kontekstu otvaranja prema Evropi i svetu.

Niko se 1997. godine nije oglasio na njegovu ideju. Razlog sigurno nisu bile sankcije, jer je on lično organizovao izložbu „Tesla, umetnost, svetlost, energija“ u Parizu i Amsterdamu, 1997. godine.

Izložba je bukvalno težila 1,5 tona. Izloženo je više od 150 slika “ bio je to reprezentativni multimedijalni umetnički skup, otvoren spektakularno, pred više od 2.000 Beograđana u Muzeju savremene umetnosti na Ušću. Na izložbi je bilo zastupljeno 78 naših značajnih umetnika “ Olja Ivanjicki, Milić od Mačve, Siniša Vuković, Bata Mihajlović, Dragan Mojović, Dragan Malešević Tapi, Zoran Popović, Božidar Damjanovski, Vesna Viktorija Bulajić, Milan Stašević, Zoran Nastić, Kosta Bunuševac, Mihajlo Ristić. Među njima je bio i Peđa Gavrović… Napolju je bilo minus 5, ali sve je zagrevala neuništiva Teslina energija.

I svetsko putovanje izložbe bilo je spektakularno. Na izložbi u Parizu okupio se takođe veliki broj umetnika, naučnika… Iz Pariza su transportovali slike do Amsterdama kamionom. Ova izložba će krajem godine predstaviti našu kulturu u Sidneju, a narednih u drugim svetskim centrima.

“ Mislim da je ta izložba, posvećena jednom naučniku, gde se ovako veliki broj srpskih umetnika odazvao da napravi umetnička dela posvećena liku i delu Nikole Tesle, jedan od prvih takvih pokušaja u svetu “ kaže Predrag Peđa Gavrović.
On je krenuo „putem svetlosti“ još u detinjstvu. Vizantijska svetlost bila je njegova vodilja u slikarstvu, tako da je došao do saznanja da je „svetlost svetost, a da je svetost svetlost“. Peđa Gavrović je nedavno, 26. jula, primio medalju „Nikola Tesla“ nemačkog časopisa „Raum und cajt“, za doprinos „Nova dimenzija u nauci“. To veliko priznanje uručio mu je profesor Nikola Radošević, profesor Akademije umetnosti slike “ Ivas.

Zvaničnici još ćute

Predrag je, međutim, zabrinut, jer se 2006. godina nemilosrdno bliži, a odgovori na njegov predlog o organizovanju Svetske izložbe EKSPO iz kancelarija zvaničnog Beograda još ne stižu.

Prema predviđanjima stručnjaka, EKSPO 2005. će biti najveća svetska izložba dosad, a očekuje se da će je posetiti više od 15 miliona ljudi..

Šta li će tek biti EKSPO 2006. godine? Predrag je u pravu kada često govori da mi još nismo svesni ko je bio Nikola Tesla. Koji god aspekt njegovog života analizirate, njegova naučna dostignuća, lični život, radove na tajnom oružju koji su mogli da promene tok istorije, njegovu duhovnu doktrinu ili antiratni angažman “ shvatićete da se nalazite pred neverovatnom riznicom.

Sigurno je, dakle, da Svetska izložba EKSPO 2006. godine ne bi bila dosadna. Samo treba da se setimo i podnesemo kandidaturu za domaćina. Ako svet i Srbi na primeren način ne obeleže 2006. godinu, dabogda živeli u mraku.