Tragom vesti da je podneta prijava protiv proslavljenog košarkaša

TRAGOM VESTI DA JE PODNETA PRIJAVA PROTIV PROSLAVLJENOG KOŠARKAŠA

VOJSKA GONI I DIVCA

• Suprotno opštem mišljenju, krivično delo neodazivanja vojnom pozivu ne zastareva ni posle 35. godine, što je gornja starosna granica za odlazak u vojsku

Svi državljani nekadašnje Jugoslavije odnosno Srbije i Crne Gore koji nisu odslužili vojni rok mogu biti sudski gonjeni bez obzira na godine jer krivično delo neodazivanja vojnom pozivu ne zastareva ni posle 35. godine, što je gornja starosna granica za odsluženje vojske.
Ovo je povodom informacije da vojska zbog izbegavanja služenja vojnog roka traži hapšenje Vlada Divca, objasnio stručni saradnik beogradskog Centra za civilno-vojne odnose advokat Goran Dolović.
On objašnjava da je centralno pitanje u slučaju Vlada Divca kako će postupiti okružni javni tužilac, odnosno da li je pred sudom već pokrenut proces protiv srpskog košarkaškog asa.
– čitav slučaj treba posmatrati iz dva aspekta – prvi je celishodnost ovakavog postupka, a drugi pravna utemeljenost. Mislim da je potpuno pogrešno i štetno pričati o krivičnim prijavama zbog neodazivanja vojnom pozivu u situaciji kada se raspravlja o novim vojnim zakonima koji će iz temelja promeniti dosadašnje odredbe. U raspravi je i Zakon o amnestiji, pa mi nije jasno kome je potrebno da sada pokreće, ukoliko je to uopšte tačno, postupak protiv Divca – kaže sagovornik „Vesti“.
Advokat Dolović dodaje da nije jasno da li je nadležni vojni odsek uputio krivičnu prijavu i kako će postupiti Okružno javno tužilaštvo.
– Po zakonu su svi građani jednaki pred zakonom i samo je pitanje šta je okružni tužilac preduzeo. Da li je podneo zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja kako bi se proverili navodi krivične prijave ili je već sve otišlo na sud. Pitanje je da li je Divcu, uopšte, uručen poziv. On se, koliko znam, nije krio niti izbegavao pojavljivanje u zemlji. Naprotiv, bio je tu veoma često čak i dok je imao angažman u Sjedinjenim Državama – kaže Dolović.
Na pitanje „Vesti“ kako je moguće čoveka koji je davno prošao sve granice za odsluženje vojnog roka kazniti, naš sagovornik objašnjava da krivično delo izbegavanja vojske ne zastareva posle 35. godine kao što to većina građana misli.
– U vojsku se odlazi do 27 godine, a izuzetno, ako je u pitanju izbegavanje služenja vojnog roka, gornja granica ide do 35. godine. I posle toga, međutim, Tužilaštvo može da postupi po ranije podnetoj krivičnoj prijavi i taj postupak ne zastareva posle par godina, u šta su mnogi pogrešno uvereni. U zavisnosti od krivičnog dela, odnosno stava člana 214 Krivičnog zakona zastarelost se može različito interpretirati.
I dok beogradska štampa tvrdi da je protiv proslavljenog srpskog košarkaškog asa Vlada Divca Okružno javno tužilaštvo podnelo krivičnu prijavu zbog izbegavanja služenja vojnog roka, nekadašnji kapiten nacionalnog tima tvrdi da službu u oružanim snagama nikada nije izbegavao.
– Zbog sportskih obaveza nisam služio vojsku. Posle svega što se događalo poslednjih godina, iskreno, drago mi je zbog toga. Ginu nam deca, vojska se namerno uništava, srozava se na najniži mogući nivo. Ako me sad zovu da odslužim dug državi, otvoreno poručujem da – neću – kaže Divac vlastima.
Po članu 58 Ustavne povelje, regrutu se dozvoljava prigovor savesti, pa se tako dug državi može vratiti kroz tzv. civilno služenje vojnog roka, što je iskoristio košarkaš Milan Gurović.
NBA zbezda Peđa Stojaković, koji je i državljanin Grčke, zahvaljujući ministru odbrane Grčke Splitosu Spiliotolusu i tadašnjem selektoru Janisu Joanidisu imao je specijalan status, po kome je aktivno trenirao. Od igrača koji su imali sličan status kao Stojaković, vojni rok u Grčkoj odslužili su Tomić i Vukčević. Dragan Tarlać imao je obavezu da dosluži vojni rok, a Marko Jarić i Srđan Jovanović tek treba da reše svoj status. Nije jasno kako će, posle slučaja Divac, proći fudbalski asovi poput Stankovića i Kežmana, koji takođe nisu služili vojsku.
Jasno je da termin zaslužan sportista ne egzistira u Ustavu, ali zato postoji pravilo po kome sportisti imaju mogućnost da uz služenje vojnog roka nastave sa treninzima i nastupanjem za klubove. činjenica je da nije mali broj onih koji su na sportskim terenima dali veći doprinos afirmaciji zemlje (raznih državnih oblika) od svih političara zajedno. Međutim, vojne i državne vlasti nije nimalo zanimalo što je, na primer, Predrag Danilović najuspešniji reprezentativac u našoj istoriji, pa su mu na aerodromu u Beogradu pre sedam godina priredili sačekušu, ne bi li ga uverili da silne zlatne i srebrne medalje koje je osvojio pod plavo-belo-crvenom zastavom nisu dovoljne.

Ministarstvo: Svi građani jednaki

Vojna obaveza je za sve obavezna, pa i za sportiste, ma kako oni bili poznati i popularni. Međutim, postoji određeno uputstvo po kome oni služe vojni rok po posebnom programu, koji im omogućava da imaju normalan režim svojih sportskih aktivnosti. Na odsluženju vojnog roka bila je, na primer, veslačka reprezentacija SCG, koja je imala maksimalne uslove za trening i pripremila se za Olimpijske igre u Atini, objašnjavaju u nadležnim službama Ministarstva odbrane.
Kako ističu, ovo rešenje biće na snazi sve dok vojna obaveza bude opšta državna stvar. čim se promeni Ustav, i vojska postane profesionalna, promeniće se i sistem vojne obaveze za sve, pa i za sportiste.

Prijava posle amnestije

„Vestima“ je u Okružnom javnom tužilaštvu potvrđeno da je vojni odsek podneo krivičnu prijavu tužilaštvu. Još nije jasno kada je prijava podneta, ali je sigurno da je to učinjeno posle oktobra 2000. godine kada je u Saveznoj Skupštini usvojen poslednji Zakon o amnestiji kada su poništene sve dotadašnje krivične prijave.