Donald Tramp prednjači u odnosu na demokratskog predsednika Džozefa Bajdena za šest procenata u anketi Rojters/Ipsos koja je pokazala da su Amerikanci nezadovoljni izbornim revanšom koji je došao u fokus posle pobede bivšeg predsednika u Nju Hempširu.
Nacionalna anketa sprovedena među 1.250 američkih ispitanika pokazala je da Tramp vodi u odnosu na Bajdena sa 40 prema 34 procenata, ostali nisu sigurni ili su oni koji planiraju da glasaju za nekog drugog ili nikog. Anketa je imala marginu greške od tri procenata, preneo je Rojters.
To je dobitak za Trampa nakon što je anketa Rojtersa/Ipsosa sprovedena ranije ovog meseca pokazala da su on i Bajden izjednačeni, prenosi N1.
Dok je Tramp lako pobedio svoju jedinu preostalu glavnu protivnicu, Niki Hejli, oko 67 odsto ispitanika anketiranih od ponedeljka do srede reklo je da su „umorni od gledanja istih kandidata na predsedničkim izborima i da žele nekog novog“.
„Mrzim što mislim da se stalno krećemo kroz manje od dva zla“, rekla je ove nedelje Kimberli Sofge, 56-godišnja menadžerka projekta u Vašingtonu. „Iskreno osećam da možemo bolje“.
Trampova prednost od šest procenata zadržala se čak i kada su ispitanici dobili mogućnost da glasaju za treće kandidate, uključujući aktivistu protiv vakcina Roberta F. Kenedija mlađeg, pri čemu je Tramp dobio 36 odsto podrške, Bajden 30 odsto i Kenedi 8 odsto.
Nešto više od polovine ispitanika izjavilo je da su nezadovoljni dvopartijskim sistemom, pri čemu je samo svaki četvrti zadovoljan njime.
Vitni Talariko (33), konsultant intervjuisana u Vašingtonu, je među onima koji razmatraju alternativu. Na pitanje da li bi glasala za Bajdena ili Trampa, ona je rekla: „Verovatno ću se opredeliti za treću stranu“.
Sedamdeset odsto ispitanika – uključujući oko polovinu demokrata – složilo se sa izjavom da Bajden ne bi trebalo da traži reizbor. Pedeset šest odsto ljudi koji su odgovorili na anketu reklo je da Tramp ne bi trebalo da se kandiduje, uključujući i oko trećinu republikanaca.
Bajdena je opterećivalo široko rasprostranjeno mišljenje da je u 81 godini, već najstarija osoba koja je ikada bila predsednik SAD.
Tri četvrtine ispitanika složilo se sa izjavom da je Bajden prestar da bi radio u vladi, dok je polovina rekla isto za Trampa, koji bi sa 77 godina takođe bio među najstarijim liderima u SAD. Nešto više od polovine demokrata smatralo je Bajdena prestarim, dok je trećina republikanaca tako gledala na Trampa.
Hejli (52) pokušava da okupi nezadovoljstvo kako bi preokrenula svoju dobro finansiranu, ali slabu kampanju.
„Većina Amerikanaca ne želi revanš između Bajdena i Trampa“, rekla je ona u utorak posle poraza od Trampa u Nju Hempširu.
Nova anketa je pokazala da Tramp ima veliku prednost u celoj zemlji u odnosu na Hejli – 64 procenata prema 19 odsto.
Pedeset devet procenata ispitanika koji su rekli da planiraju da glasaju za Bajdena reklo je da ih je motivisalo prvenstveno protivljenje Trampu, dok su Trampovi birači bili pozitivniji prema svom kandidatu i njegovoj politici, a samo 39 odsto je opisalo svoj glas kao glas protiv Bajdena.
„Anti-Trampov sentiment“ je pomogao Bajdenu da pobedi Trampa na izborima 2020. godine, kada je glasalo rekordno visok broj birača.
Kao još jedan faktor koji bi mogao da utiče na Trampa navodi se i da je 55 odsto republikanaca u anketi reklo da bi trebalo da bude osuđen na zatvor ako prekrši zakon. Tramp, koji se trenutno suočava sa četiri krivična postupka, na sudu je tvrdio da bi trebalo da bude imun za radnje preduzete dok je bio predsednik.
Istina, većina republikanaca ne misli da je on kriv – samo jedan od pet ispitanika rekao je da je uverljivo da je Tramp tražio izbornu prevaru, što je jedna od ključnih optužbi protiv njega, a četiri od pet je reklo da njegovi politički protivnici zloupotrebljavaju zakon da izbaci iz koloseka njegovu predsedničku kandidaturu.
Post Views: 193