Transferi novca iz inostranstva u otadžbinu

Postoje dva načina na koji naši ljudi koji žive i rade u dijaspori mogu brzo, sigurno i jeftino da pošalju novac svojim najbližima u otadžbini. Prvi je standardnim bankarskim putem – loro doznakama, a drugi preko Vestern uniona, jednog od vodečih svetskih sistema za brze elektronske transfere novca, koji je postoji više od 150, godina i danas pruža usluge u preko 190 država.
Ne postoji limit sume koja može da se pošalje kao novčani poklon ili pomoč porodici i prijateljima u Srbiji i Crnoj Gori, međutim, razlikuje se iznos provizije koje banke naplačuju od primalaca, a koji isključivo zavisi od visine poslate sume. U slučaju da se transfer obavlja preko Vestern uniona, naknadu plača pošiljalac, a i ona zavisi od visine sume.
Vojvođanska banka je subagent Vestern uniona, tako da, ukoliko se klijent odluči da preko njih iz inostranstva šalje novac, najkasnije u roku od sat vremena, novac može da se podgine u otadžbini. Jedini je uslov da primalac poseduje šifru i popuni obrazac koji jepropisao Vestern Union. Stranka podiže novac i nema nikakav trošak provizije transfera, koji „pada na teret“ pošiljaoca.

Isplate na Kosmetu

Komercijalna banka raspolaže najrasprostranjenijom mrežom filijala i ekspozitura u Srbiji, oko 300, a čak devet nesmetano posluje na Kosmetu. Ova banka ima razvijene korespondentske odnose sa više od 120 banaka širom sveta.
– Primalac novca iz inostranstva nema obavezu da ima i otvoren račun kod naše banke.
Trošak provizije plača primalac, i on iznosi 0,5 odsto, bez obzira na veličinu sume. Preko nas mogu da se obavljaju i isplate transfera Vestern uniona – ističe LJiljana Gajič, izvršni direktor za poslove sa stanovništvom Komercijalne banke u Beogradu.

– Drugi način je da klijent, preko bilo koje banke u svetu, da nalog za transfer, koji če se obaviti preko naše banke – kaže Zora Nišavič, pomočnik direktora za poslove sa stanovništvom Vojvođanske banke, filijala Beograd.
– Kad novac stigne na račun Vojvođanske banke, mi odmah obaveštavamo klijenta da može da podigne poslatu sumu. U zavisnosti od visine iznosa, primalac plača i određenu proviziju. Do 500 evra trošak transfera je jedan odsto, odnosno minimum 150 dinara. Od 500 do 2.500 evra obračunavamo naknadu od 0,80 odsto, od 2.501 do 5.000 evra – 0,60 odsto, a preko 5.000 evra – 0,40 odsto.

Vestern union na 1.000 lokacija

U SCG Vestern union je počeo sa radom 2001. godine, preko tri agenta: Eki transfersa, Poštanske štedionice i Sosijete ženeral banke, što čini ukupnu mrežu od više od 1.000 lokacija. Eki Transfers nudi uslugu Vestern uniona u preko 35 banaka iz Srbije i Crne Gore i Pošti Crne Gore, a isplate se obavljaju posredstvom njihovih mreža. Procedura za podizanje novca je veoma jednostavna. Primalac treba da dođe na lokaciju Vestern uniona, da popuni njihov formular o prijemu novca, predoči ličnu ispravu i novac če mu biti isplačen za svega nekoliko minuta, bez ikakve provizije.

I u Delta banci novac poslat iz inostranstva može da se podigne na dva načina – loro doznakama i preko Vestern uniona. U prvom slučaju, pare se dobijaju u roku od 24 sata, ne računajuči dane vikenda, a banka ima 160 organizacionih jedinica u više od 100 gradova u Srbiji. Zahvaljujuči širokoj mreži korespondentskih banaka u svetu, koju čini više od 200 inostranih banaka, novac se može poslati iz bilo kog dela sveta. Provizija zavisi od visine upučenog novca i smanjuje se sa visinom iznosa – do10.000 evra obračunava se naknada od 0,5 odsto, od 10.000 do 50.000 evra – 0,3 odsto, dok je za iznose više od 50.000 evra provizija 0,2 odsto. Naravno, nju plača primalac.
I u Rajfajzen banci, čim se novac iz strane banke, gde je dat nalog za slanje, proknjiži, klijent se obaveštava da može da podigne svoje pare. Isplata može biti i u željenoj valuti ili u onoj koja je naznačena. Provizija pada na račun primaoca i iznosi 0,3 odsto, odnosno minimum 300 dinara.