Od ujedinjenja Nemačke, proglašenog u Versajskoj palati 1871. godine, upoznali smo šest različitih verzija: Drugi rajh, Vajmarsku republiku, Treći rajh, Zapadnu Nemačku vezanu za SAD, Istočnu Nemačku vazala SSSR, ujedinjenu Nemačku.
Sa Fridrihom Mercom se rađa nova, Nemačku kakvu do sada istorija nije upoznala: naoružana, a demokratska; jaka, ali ne destruktivna; lider, a ne hegemon; zaštitnica Evrope, a ne njena razorna bomba u grudima.
Ako je evrorpski problem Rusija sa njenim neoimperijalnim projektom, onda je Nemačka neizbežno deo evropskog rešenja. Iluzorno je pričati o evropskom kolektivnom sistemu bezbednosti, ako njen noseći deo nije Nemačka.
Merc će zvanično postati kancelar 6. maja kada je zakazana sednica Bundestaga. Do odlaganja parlamentarne sednice je došlo zbog želje Socijaldemokratske partije da svim svojim članovima omogući da se izjasne o novoj “Velikoj koaliciji”.
Po slovu sporazuma između dve strane, CDU osim kancelarske pozicije dobija još pet ministarstava, CSU tri, a SPD će imati sedam ministara.
Po izglasanom poverenju u Bundestagu Merc će otići u palatu “Bellevue” gde će ga predsednik Frank Valter Štajnmajer i formalno nominovati za kancelara, a zatim će se vratiti u nemački parlament da imenuje ministre i da polože zakletvu.
***
Jedan od prioritetnih zadataka Merca će biti da vrati Nemačku u lidersko sedlo EU i zatim da krene u realizaciju vojne nezavisnosti EU od SAD ili kako bi to Emanuel Makron rekao – stratešku autonomiju EU. Taj zadatak neće biti lak jer će Merc na unutrašnjem planu morati da se suprotstavi rusofilskoj i evroskeptičnoj opoziciji koja se zalaže za izlazak Nemačke iz evrozone, a unutar EU će primarni zadatak biti izgradnja kredibilnog i postojanog odbrambenog sistema, sposobnog da deluje odvaraćajuće prema Rusiji i da bude respektabilan u očima SAD.
Problem koji je izašao u prvi plan je opasnost da se naoružavanje EU pretvori u vojno jačanje Nemačke i porast jaza između Bundesvera i ostalih nacionalnih formacija. Takav scenario je prilično izvestan jer će naoružavanje biti finansirano kroz nacionalne programe, a u takvoj konstelaciji Berlin se nalazi u dominantnoj poziciji: osim što ima najveći budžet, Nemačka je i najmanje zadužena među velikim državama EU i samim tim ima mnogo širi dijapazon delovanja.
CEO TEKST ŽELJKA PANTELIĆA PROČITAJTE NA SAJTU VELIKIH PRIČA
BONUS VIDEO
Post Views: 309