Ekspert Instituta za spoljnu trgovinu u Beogradu Radovan Kovacevic upozorio je juce da je trgovinska razmena SRJ sa svetom u aprilu manja za oko 30 odsto nego u martu, a u prva cetiri meseca ove godine zabeležen je trgovinski deficit od oko 816 miliona dolara.
Predstavljajuci najnoviji broj „Belog biltena“, Kovacevic je na konferenciji za novinare ocenio da je kurs dinara destimulativno uticao na izvoz, ali i nedostatak svežeg finansijskog kapitala za uvoz opreme i repromaterijala.
„Nesporno je da je kurs stabilan, ali nije motivišuci za rast izvoza“, upozorio je Kovacevic i primetio da je „nelogicno da je u proteklih šest meseci zabeležen rast cena na malo, a zvanicni kurs dinara je ostao isti“.
Kovacevic je mišljenja da su kreatori monetarne politike u zemlji sada na potezu, u pogledu izlaska u susret tim zahtevima.
Prema oceni eksperta Instituta za spoljnu trgovinu, jedan od nacina za oporavak izvoza, koji može dati rezultate na duži rok, jeste obezbedenje kredita za uvoz opreme i repromaterijala, za podsticaj industrijske proizvodnje u SRJ.
Napominjuci da je domaca privreda izložena hronicnoj unutrašnjoj nelikvidnosti i da je izgubila stecene pozicije na stranom tržištu, Kovacevic je ocenio da bi prebrza liberalizacija gušila domacu privredu, saglasivši se da liberalizacija tržišta podrazumeva ulazak SRJ u Svetsku trgovinsku organizaciju i tržište Evropske unije.
Moguce su izvesne štete u jugoslovenskoj privredi, u postupku liberalizacije, ali se to može izbeci odobravanjem kredita na Donatorskoj konferenciji u Briselu i procesom privatizacije, ukoliko strani strateški partneri budu investirali u proizvodnju namenjenu izvozu, smatra on.
Govoreci o inostranim kreditima, Kovacevic je rekao da SRJ ne može racunati da se vratila na medunarodno tržište kapitala, sve dok ne pocne priliv sredstava od privatnih investitora za razvoj malih i srednjih preduzeca.
U prva cetiri meseca izvoz je iznosio 596 miliona dolara ili za 12,3 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, a uvoz je povecan šest odsto.
U prva cetiri meseca iz SRJ je u BiH izvezeno robe u vrednosti od oko 70, u Italiju oko 100, u Makedoniju oko 50, Nemacku oko 74 i Rusku Federaciju oko 26 miliona dolara, precizirao je Kovacevic, ocenjujuci da, osim u BiH i Makedoniju, jugoslovenski izvoz u ostale zemlje beleži pad.
Porast izvoza zabeležen je u industriji tekstilnih prediva i proizvodnji odevnih predmeta, pogotovu u Nemacku i Italiju, dodao je on.
Na uvoznoj strani naši glavni partneri su Italija, Nemacka i Ruska Federacija, sa kojima je ujedno zabeležen i najveci trgovinski deficit u robnoj razmeni. Na te tri zemlje otpada 36 odsto ukupnog spoljnotrgovinskog deficita.