Granice nisu važne, pojedinac i njegova sreća mera su trijumfa postmoderne države, ali to može da dovede da svako živi samo za sebe
Da li je Srbija postmoderna država, samoproglašeno Kosovo pramoderna država, Hrvatska moderna država, a BiH nešto između svega toga?Kakve veze ima takva katalogizacija sa našom trenutnom pozicijom u Evropi, budućnošću i razgovorima o Kosovu? Naime, ako bi tu podelu analizirali kao originalnu ideju Roberta Kupera, što ona i jeste, a on je glavni medijator u sadašnjim razgovorima između Beograda i Prištine, onda to objašnjava mnoge stvari.
Robert Kuper tvrdi da u novom, posthladnoratovskom svetu, svetu posle ravnoteže snaga, države načelno mogu da se svrstaju u tri kategorije: neke koje prevashodno karakteriše haos, Somalija, Avganistan, pa i Irak, mogle bi da se smatraju pramodernim. Tu bi moglo da dođe i samoproglašeno Kosovo. U svima njima vlast ne ispunjava Veberov kriterijum posedovanja legitimnog monopola na upotrebu sile. Pramoderne države postaju vrlo opasne u fazi raspada. Tu se kao i u antičkom svetu izbor svodi na red i haos, ali se promenilo to što danas niko ne želi da u takve zemlje uvodi red pomoću imperije. Jer kraj fenomena imperije, koji je već izumro u Evropi, a u Americi je transformisan od teritorijalnog fenomena u ideološki, zapravo i vodi u tri Kuperova bureta: pramoderne, postmoderne i moderne države.
Države koje duboko veruju u državni suverenitet i sve ono što ide uz njega, nemešanje jedne zemlje u unutrašnje stvari druge, države koje su spremne da silom ostvare svoje nacionalne interese, to su po Kuperu moderne države, a takve su po njemu, Brazil, Rusija, Kina i Hrvatska. Podložne su obuzdavanju pomoću ravnoteže snaga na regionalnom nivou. Međutim, u svetu je sve više područja gde ne funkcioniše nikakva ravnoteža snaga ukoliko se ne umešaju SAD. Robert Kuper smatra da ukoliko su te moderne države kohezivnije, bolje organizovane i samouverene, to je veća verovatnoća da će postati opasnije i ekspanzivnije.
Postmoderne države za Kupera su potpuno drugačije. To su zemlje koje su odbacile svoje predrasude o suverenitetu. One funkcionišu i deluju u sistemu koji podstiče međusobno ,,mešanje u unutrašnje stvari drugih takvih zemalja a taj sistem pozivana suzdržanost i nadzor u vojnim pitanjima. Taj sistem je najrazvijeniji u Evropi, gde je i ponikao potpisivanjem Rimskog ugovora koji je bio smišljeni pokušaj da se prevaziđu okviri nacionalne države. Zaista, baš kao što je Vestfalski mir bio polazna tačka sistema ravnoteže snaga, tako se i Rimski ugovor može shvatiti kao polazište postmodernog sistema. Većina postmodernih država nalazi se u Evropi, iako taj sistem, odnosno bure, prelazi granice Evrope i Sporazumom o konvencionalnim oružanim snagama na starom kontinentu, CFE, čiji su potpisnici, između ostalih, i Kanada i SAD.
Postmoderne države nisu zainteresovane za pitanje teritorija. One ne žele da ratuju. One žele da druge odvrate od ratovanja time što će biti maksimalno otvorene za sve vrste inspekcija i nadgledanja i u političkom i u vojnom pogledu. Postmoderne države ne zavise od ravnoteže snaga, već od međunarodnog obuzdavanja vojnih sposobnosti drugih takvih zemalja. Umesto da pokušavaju da obmanu potencijalne neprijatelje iz svoje grupe, odnosno bureta, u pogledu svoje spremnosti za rat, postmoderne države pretvorile su svoju iskrenost u vrlinu. Ponekad su u svemu tome i preterano nametljive kako bi bile sigurne da se limiti vojnih kapaciteta poštuju. Smatraju da je otvorenost sve, zato što sa otvorenošću dolazi i poverenje. Po Kuperu, i ne samo po njemu, tu bi spadala i Srbija.
Za postmoderne države u transnacionalnom sistemu granice više ne znače mnogo, između unutrašnjopolitičkih i spoljnopolitičkih poslova nema nikakve podele, na delu je potpuna erozija klasičnih stavova. OEBS proglašava da li su neki izbori bili pošteni ili su lažirani, Savet Evrope utvrđuje pravila poštovanja ljudskih prava, MMF i Svetska banka nemilosrdno zabadaju svoj nos u finansije država. U tom kontekstu Robert Kuper kaže da NATO nije ratna mašina, već zahvaljujući svojoj otvorenosti, masovna mera za jačanje poverenja.
U Evropi je trijumfovala demokratija, odnosno pristojnost. Uz pomoć služavke – tržišne ekonomije, to bi trebalo da dovede do velikog koraka napred. Ali pobednici iz 1989. godine, pobednici u ,,hladnom ratu, nisu danas sposobniji da srede svet nego što su bili ranije. Moglo bi se reći da nisu nimalo sposobni ni da ga shvate. U postmodernoj Evropi koja ne želi da ratuje, i ako je rat prošlost, problem je svih vlada kako da neratoborne birače uvere u potrebu većih vojnih izdataka. Granice nisu važne, pojedinac i njegova sreća mera su trijumfa postmoderne države, ali to može da dovede da svako živi samo za sebe, ne za zajednicu, pri čemu se dekompozicija države na kraju širi na dekompoziciju celog društva. Teritorija je nevažna za postmoderne, ali tribalistički porivi uvek su zagonetni. Posebno na Balkanu. Ne znam je li Robert Kuper i o tome razmišljao…
BELA VISTA | 14/10/2011 22:07
Kada čujem ime Kuper – pout Pavlovljeva refleksa mi se ukaže slika Garija Kupera u filmu „Tačno u podne“ (High noon). Sniman je godine mog rodjenja a Kuper je za ulogu šerifa dobio Oskara.
Kakve to veze ima sa člankom Gospodina Lazanskog???
„Tačno u podne“ je najomiljeniji film svih američkih predsjednika (a i moj!) od godine snimanja! Više puta sam čitao da američki predsjednici u slobodnom vremenu gledaju taj film i valjda sanjare da poput Garija Kupera u bezizlaznoj situaciji izrešetaju gomilu bandita.
Za mene se ovdje postavljaju tri pitanja:
1- koliko su dosadasnji američki predsjednici bili dobri kao svjetski šerifi,
2- da li ce neko drugi zamjeniti američke šerife i biti bolji od njih,
3- može li današnji svijet uopšte bez svjetskog policajca-šerifa?
Aleksandar Mihailovic | 14/10/2011 22:19
Već godinama pričamo na ovu temu, pričaćemo još decenijama, ali, ako rezimiramo i podvučemo crtu, na delu je nevidjena pljačka i otimanje izuzetno bogate teritorije Srbije i to pod plaštom stvaranja nove države. Kakve? Mafijaški organizovane. Zašto baš mafijaški? Zato što jedino mafijašima ne odgovara da se vrate u pravne regulative i što će se po cenu opstanka sa ove strane brave boriti do zadnjeg podanika i tako odradjivati posao za one koji ih podržavaju i koji žele KiM i bez njih a sa enormnim bogatstvima. To je pokriće za otimače svega što im se svidja koje je jako transparentno i koje će za posledicu imati strahovite i nezapamćene zdravstvene probleme žitelja KiM, baš zato što u šargarepi od nezavisnosti zaboravljaju da su zatrovani. Volstritski inicijatori i inspiratori pokušavaju da se „vade“ u Srbiji, Libiji,… Alo, gospodo vlasnici „milosrdnih andjela“, KiM trenutno, u akciji, košta 3.000 milijardi evra, što je sa velikim popustom. Isplatite u jednoj rati i nosite ga kući.
Petar Jovanovic | 14/10/2011 22:29
Miroslave sve pohvale za vas rad. Moram priznati da ste nas najbolji vojni komentator. Gledao sam vas film o ratu za Kosovo. Mozete li mi reci kako se zove pesma na kraju filma kada ide snimak povlacenja jugoslovenskih tenkova sa Kosova?
Никола Радуловић | 14/10/2011 23:23
Е господине Лазански, ово што сте написали,
а није Вам први пут,
о томе да се у Србији(нисте баш тако, али то је суштина) размишља да је свакоме Србија његово двориште, можда улица, највише његов град или округ, а све остало „није“ Србија и може да „оде“, то Вам је апсолутно прецизно резоновање стања у Србији, а које са најбоље рефлектује преко Космета. Уназад петнаестак година. И свака Вам част да сте се овако јавно „дрзнули“ да то напишете.
Иначе, замолио бих Вас ако можете ишта да учините да „Политика“ отвори архиву Ваших чланака и пре 2006.
Ceda Bradic | 14/10/2011 23:31
Grekice u upotrebi ternima (u zagradi isrpavka)
1-Да ли је Србија постмодерна држава (ne,
nego „post-realna“, imaginarna, kao st oje sve ostalo)..самопроглашено Косово прамодерна држава (kao predhodno, „Atlantida“,recimo-dokaz
jegulje i potraga za „pramodernim kopnom“)..itd Какве везе има таква (iluzija) каталогизација са нашом тренутном позицијом у Европи(realnoscu
-Evropa moze da podrazumeva gografski klimatski
ili drustveni prostor), будућношћу (SF/FS) и
разговорима о Косову (razgovor riba i jegulja-legenda o „Potopu“, „Atlantidi“, ili vec, sta pozelite).
2-Наиме, ако би ту поделу анализирали као оригиналну идеју Роберта Купера, што она и јесте, а он је главни медијатор у садашњим разговорима између Београда и Приштине, онда то објашњава многе ствари.Kom:ocigledno
problem je“praistorijski“ (sto bi slagao Darvin,
novac je karika koja je suvisna).Mozda smo previse bukvalno shvatili jednostavno pitanje Ambasadora RF u Beogradu („ima li Srba u Srbiji“?).Odgovor je y=a+jb gde je=y pravilan odgovor=realno,statisticki podatak po opstinskim
arhivama i odnosi se na pojedince (odgovr ce biti statisticki, posle popisa),+jB da li postoje Srbi, koji
nisu izgubili vezu sa istinom (uslov, da bi se u realnosti ponasali pravedno,pravilno).Ne,Srbi ne postoje,jer to nije ni moguce.“Tri Kuperova bureta“
-ali, u magli:). Vas Dejvid Koperfild..p.s da li se secate trika, u kojem je pokazo nestanak zgrade. prolazak kroz Kinski zid? Ovo je bajka o tri
„KPERFILDOVA bureta:).Ha:) „Koperfildov sindrom“ Ekskluzivno, za „Politiku“ g M Lazanskog
21v CB (sad ga vidis,SAD,ne vidis:)
Ceda Bradic | 14/10/2011 23:45
Tri Kuperova bureta (po D Koperfildu:): 1-SAD, koje
ne postoje (na sta se pozivaju da postoje ,u realnsoti?) 2- SF/SAD ucenjuju SF/EU (koja podjednako, ne postiji-na sta se oni pozivaju, da psotoje, u realnosti).3-SF/EU koja ne postoji, izislja tri bureta za SF/ R Srbiju, u vezi SF/KiM, koji takodje, ne postoje. „Tri Kuperova bureta imaju resenje brzo izgovori „ture-bure-balja….itd“
Mik Dzeger i „Roling stouns“:). Za NATO moze da posluzi „Deep Purple“ i album „Mashine Head“-u naslovima muzickih numera je strategija NATO:).
Izgleda, da ce ljubicasto biti u modi:) CB (u koloru, stereo:)..3 Kuperova bureta (KB)=3 DK (tri Dejvda Koperfilda:).“Zuta podmornica“- „Bitlsi“? Moze i to:)
deki bleki | 15/10/2011 00:26
Nema tu filozofije.
Dati Rusima da izgrade antiraketni stit u Srbiji ,protiv zlih vanzemaljaca i zlih Nato zlikovaca i to je jedini nacin da se Srbi na celom Balkanu zastite na duze vreme od povampirenih fasistickih snaga.
Kosovo i Srbe na Kosovu treba braniti svim legalnim i nelegalnim nacinima.Nisu li USA ,EU i NATO nelegalno priznali nezavisnost Kosova???Odbraniti i zastiti SRbe koji se sluze i nelegalnim sredstvima.
KFOR i EULEX su postali nasi neprijatelji jer su stali na stranu nasih neprijatelja,ma to se znalo u startu. Dovesti natrag ruske vojnike na Kosovo!!!Tuziti NATO,USA,GB,Francusku i Nemacku kao vodece zemlje za svo zlo ucinjeno prema Srbima.
Manite se te EU.Meni takvi prijatelji ne trebaju!!!
pop jovanovic | 15/10/2011 03:30
Gledajuci Brojgelovu sliku „Brod ludaka“ uvek sam se pitao ko je kapetan na tom cudnom brodu sto plovi nezna se gde i zasto,dali ce stici makar negde ili ce zauvek lutati morima i okeanima bez nade i bez kraja. Za realizaciju neke ideje je potreban jasan i odredjen koncept ali cak i u tom slucaju jedan deo te ideje uvek ostaje u sferi same ideje suprotno kada bi se ideja u potpunosti realizovala vise nebi postojala ideja kao takva sto proizilazi iz definicije supstance da je to ono sto stvari cini stvarima.
Dr.Bozic Australia | 15/10/2011 07:29
Kuper na elnleskom znaci pintor – zanatlija koji pravi burad.Njegova vestina je napraviti drvenu posudu koja ce drzati vino cak i u procesu previradja.Makako da Kuper napravi njegovu drvenu posudu on nece moci da obustavi proces previranja od cega ponekada pucaju obrucevi bureta .Pregovor o Kosmetu je postignut 1999 Kumanovskim sporazumom i UN rezolucion 1144. Potpisalu su Srbija i NATO a garantori bili UN,Rusija i Amerika. Cemu onda novi pregovori ako su USA i UN obescastile pogodbu i pogazili sopstveni potpis -Kako verovati u novu nagodbu kada stara nije spunjena?.Bilo sta da se postigne pri pregovorima zahtevace ustavne promene jer u pitanju je znacajni deo drzavne teritorije.To bi jedino mogao odluciti narod na referandimu. Ako politicari misle da mogu prekrajati ustav drzave bez saglasnosti naroda — neka posavetuju istoriju.On ce im reci sta mogu cekivati.kao posledicu.
Dr.Bozic Australia | 15/10/2011 09:05
Sobzirom da odredbe Kumanovskog Sporazuma i UN Rezolucije 1144 nisu ispunjene Srbija bi od garantora Kumanovske nagodbe ( UN i USA ) treba traziti ostetu za obmanu i posledice.Takodje trebalo bi traziti i ostatu za nezakonito NATO bombardovanje od zemalja ucestica A nezavisni tim sastavljen od strucnjama iz BRIKS zemalja koje su bile neutralne u ovom sukobu mogao bi pomoci dase dodje do realne sume ostete. Pitanje je da li trenutne vlasti Srbije imaju moralno i legitimno pravo da oprastatu dugove nezakonitog bombardovanja i zlocina sobzirom da je pri tome neduzno stradao veliki broj gradjana a i imovina. Pogotovu ako se ima u vidu posledice nastale od upotrebe osiromasenog uranijuma koje ce biti aktivne na Srpskim prostorim, za narednih 30.000 g. Niko ne bi mogao imati moralno pravo oprastati za nesto od cega ce stradati nerodjene generacije Srba.
M.Lazanski @ Petar Jovanović | 15/10/2011 10:14
Muzika na kraju tog filma je iz filma „Kelijevi heroji“, mog najdražeg filma. Kako se zove ta pesma, iskreno da Vam kažem, nemam pojma, ali nekako mi je išla uz onu veliku kolonu tenkova. Pozdrav, M.L.
aналитичар глобални | 15/10/2011 10:22
Ако узмемо чињенице Срба је на Косову и метохији било мало у процентима и 1945. 1991 тај проценат је био јоч мањи и то что су се исељавали а имовину продавали Шиптарима. Сада је то још мање. Ако се узме да су били неминовни распади СССр и СФРЈ, а да је СФРЈ формално правно била федерација, а стварно Унија ( Савез) до ових проблема је дошло самом неминовношћу. Светски ратови у 20. веку су разорили идеју Дранг нах Остен, али су створили ЕУ која је по пројекцији САД иницирала распад СССР и СФРЈ. Једини прави војни полигон је Косово, јер Бугарска и Румунија могу да прогласе окупацију, а КиМ не може док није признат од Србије. Србија не може фактишки да има Шиптаре у својој држави и да се зове Србија. Шта се може мало ако се наступи паметно што није лако.
Srednjevekovni Srbin | 15/10/2011 11:02
To su tri bureta baruta. Koje če se prvo upaliti videćemo.
Marko Testeric | 15/10/2011 11:05
Miroslave hvala za sve komentare koje objavljujete i ovom narodu objašnjavate sve probleme.
Molim Te da u jednom od narednih objaviš o srpskoj neslozi,koja je eelementarni problem.Da li mi možemo dobiti vodju ujedinitelja svih srba i da se lični i stranački interesi podrede opštim interessima SRPSKOG naroda.To treba da se naučimo i da aanaliziramo kako su to drugi u okruženju i dalje radili.Kad smo složni i jedinsveni
mnogo je lakše rešavati probleme i drugi će nas više poštovati.Najbiolja slika toga je rad sskušttine na donošenju zakona,gde opozicija daje predloge da se rešenja poprave a poslanici pozicije ne prisustvuju raspravi ,ali platu prime celu i dnevnice.
Ljubinica Istok | 15/10/2011 11:18
Iznose se ne tacni podaci o Siptarima na Kosovu i njihovoj brojnosti. U statistickim knjigama (ovde na zapadu sam ih pogledala) u predratnoj Kraljevini Jugoslaviji podrucije koje je ukljucivalo Kosovo i Metohiju imalo je statisticki 48% Muslimana a ostalo su bili Hriscani dakle 52%. Kako su se u roku od 50 godina Siptari toliko uvecali?
Svi Siptari koji su dosli sa Prokletija(a to kazem namerno jer Siptari sa prokletija nisu isti genetski sa Albancima iz Albanije) u toku Drugog Svetskog Rata ostaju na Kosovu i Metohiji. Tu ukljucujem i veliku poroznost granice sa Albanijom i povrh toga veliki natalitet. 5-8 dece u gradskom familijama a u seoskim i do 10 dece uvecavaju prirastaj Siptara nekoliko puta. Srbi se iseljavaju a i manje dece radjaju i ako Kosovci radjaju otprilike po 3 deteta po familiji. Programirano radjanje sa jedinim ciljem da nam otmu zemlju. Zato nema popustanja. Ne treba im dati ni delic Kosova i Metohije. Nek se vrate u Prokletije gde spadaju. Koje su sada puste.
nikola andric | 15/10/2011 11:27
Ja zivim u Holandiji vec vise od 40 godina. Secam se kako
je bilo na granici izmedju njih. Sada nema tih granica pa
ih covek i ne vidi ako ne obrati paznju na jezik tablica.
Kad ceo Balkan pristupi Evropskoj zajednici bice isti slucaj
sa bivsim republikama. Onda ce valjda ljudi shvatiti koliko je
zrtava i stete bilo potpuno nepotrebno..
Sumadinac sa planine | 15/10/2011 11:59
Od strane sovjetskih MIG-ova i sudar putnickih aviona nad Hrvatskom. Sta je tada radilo ljudstvo kontrole leta na Plesu?
Danski Srbin | 15/10/2011 12:50
Gospodinu Robertu Kuperu mora da je predak Dzems Fenimor Kuper. Primecujem i kod g. Roberta sklonost prema avanturistickim pricama, kao kod njegovog , mozda , pretka Fenimora.
Dok je Fenimor bio bezazleni pisac prica koje su nas, tada adolescente, izludjivale ovaj, Robert, je drustveno opasan sa ovim nesuvislim tvrdnjama i semama. Mi, cenjeni publikum, jesmo po malo ludi, ali to ne znaci da smo i glupi .
Gospodin Kuper to ne shvata kad nam , s´neba pa u rebra tvrdi: „Nato nije ratna masina, vec zahvaljujuci svojoj otvorenosti, masovna mera za jacanje poverenja“.To isto zvuci kao da je reka da je Nato pevacko drustvo, ili on misli:“Uclani se u Nato pa te Nato nece bombardovati“
Njegova podela drzava, kao prilozeno, je najobicnije politicko naklapanje bez ideje i smisla.
Neu Perlach | 15/10/2011 14:04
I u Njujorku i Kabulu je sredina oktobra.
U Njujorku je godina 2011. a u Kabulu 1711. – cirka….
Isto onako kako Rusi nisu uspeli da u Avganistanu instaliraju komunisticki rezim, isto tako ni Zapad nece uspeti da od Avganistana napravi demokratiju. Zbog toga se i povlace sa tog „usijanog limenog krova“, te ce ubuduce politiku voditi – DRONAMA!!!
PS – Juce su nemacke TV vesti javile da je Bundeswehr dobio (kupio) prvu americku dronu koju sada zovu EURO HAWK. Sletela je u Manching navodjena autopilotom iz USA. Izgleda da ce Zapad tzv. pramodernim drzavama deliti dronama packe ako se drznu da vode necivilizovanu politiku.
Mladen Mladic | 15/10/2011 14:11
Kosovo (Albansko stanovnistvo) nije nikakva drzava,to je tribalno Feudalno drustvo koje funkcionise na velikoj (mafijaskoj) disciplini i stalnom strahu od medjuosvete, i ako zelite da ih strpate u neko „bure“ onda je to „bure baruta“…potreban je samo fitilj!
kaktus kaktusic | 15/10/2011 15:29
Znaci, bila jednom jedna Drzavica a zvala se Srbija