ŠTAJERSKA ZAJEDNICA KANDIDAT ZA NOVOG čLANA SAVEZA SRPSKIH DRUŠTAVA AUSTRIJE
Beč 24. oktobar – Jubileji su za pamćenje i za analizu dotadašnjeg dela.
Bilo je juče u Beču lepo i atraktivno na proslavi tridesetogodišnjice postojanja Saveza srpskih društava Austrije. Savez srpskih društava sa tako dugom tradicijom ne postoji nigde na svetu.
U službenim i svečanim dvoranama države Austrije u Beču, gde se je nekada odlučivalo o sudbini naroda na Balkanu, okupilo se oko petsto Srba – aktivista sa svih strana njihove nove domovine Austrije. Ovi Srbi, koji su došli iz svih krajeva bivše zajedničke države, svojim besprekornim radom već trideset godina vode 70 srpskih društava iz cele Austrije. Savez preko srpskih društava povezuje oko 320.000 Srba, koji žive u Austriji.
Gradonačelnik Beča, je na tako visoki jubilej pozvao poznate srpske ličnosti i njihove simpatizere iz cele Austrije. Naravno da su među njima bili srpski crkveni velikodostojnici i političari iz Beča i ostalog dela Austrije.
Borislav Kapetanović, predsednik organizacionog odbora je u svom pozdravnom govoru pretstavio, veoma uspešno, tridesetogodišnje delo članova Saveza srpskih društava. Veliku zahvalnost je izrekao Ministarstvu za dijasporu Republike Srbije a posebno Ministru Mr. Srdjanu Srećkoviću, gradonačelniku grada Beča Dr.Michaelu Häuplu i firmi
„Partner und Ecker“ koji su finansijski i organizaciono pomogli ovaj veoma bitan i važan događaj.
Austrijski predsednik Franc Fišer je u svom govoru izjavio: » Austrija nije postala privlačna za Srbe tek sa počecima radne migracije, ona je to bila već i krajem 17. veka. Mnogi ljudi srpskog porekla su se tada iz različitih razloga naseljavali na prostorima današnje Austrije i vekovima aktivno učestvovali u oblikovanju društvenog života, pre svega podunavske metropole Beča. U Beču su – da navedem samo jedan primer – štampana najznačajnija dela srpske literature u 18. i 19. veku, a među njima i Srpski rečnik kao i prva Srpska gramatika Vuka Stefanovića Karadžića«.
Pored pohvale članovima Saveza političari iz Beča su u svom govoru potsetili na veliki broj Srba, koji su živeli i radili u Austriji. Njihove aktivnosti su zabeležene zlatnim slovima u istoriji Austrije. Setili su se Vuka Stefanovića Karađžića, Nikole Tesle, Ive Andrića i mnogih drugih znanih i neznaih Srba, koji su svojim aktivnostima u Austriji stvarali imiđž srpske kulture i intelektualnih sposobnosti Srba.
Ministar Srećković je u svom govoru izjavio: »Srbija nikada više ne sme da zaboravi na svoje rasejanje i ima obavezu da vodi računa o svima vama, da vam bude zaleđina i podrška. Želim vam da i dalje sa ljubavlju i ponosom negujete kulturu, običaje i tradiciju zemlje iz koje potičete, da ljubomorno čuvate dragocenu vezu i budete most saradnje između ove prelepe zemlje koja vas je otvorenog srca prihvatila i vaše otadžbine, a ja vam obećavam da će, za razliku od nekih prošlih vremena, iza vas uvek biti i vaša otadžbina, vaša Srbija«.