Turoperateri iz dijaspore obišli Zlatibor i Vrnjačku Banju
Gosti iz sveta imaju šta da vide
Većina vlasnika turističkih agencija i turoperatera iz dijaspore bili su fascinirani lepotama Zlatibora i turističkim smeštajnim kapacitetima prilikom posete poznatoj srpskoj planini koju je tokom vaskršnjih praznika organizovalo Ministarstvo dijaspore.
– Među ljudima koji su obišli Zlatibor bilo je i onih koji su to mesto prvi put videli i ostali bez teksta, posebno prilikom posete Sirogojnu i tamošnjim smeštajnim kapacitetima. Posebno je bilo simpatično videti Majka Milićevića, vlasnika agencije „747“ iz Kanade koji se turizmom bavi 35 godina kako se oduševljava Zlatiborom, koji je prvi put u životu obišao – priča za „Blic Evropu“ Jelena Sterđević iz Ministarstva dijaspore.
Prema njenim rečima, smeštajne kapacitete obišlo je 28 srpskih turoperatera iz Evrope, Amerike i Australije. Među njima su bili i oni koji su dobili priznanje „Jute“ kao „ambasadori turizma“ Dragana Krstić, vlasnik „Global plus holidejs“ iz Australije, Majk Milićević, vlasnik „747“ iz Kanade, Rada Aleksić, „Rada vojaže“ iz Francuske.
– Najviše im se svideo spoj modernog duha i tradicije. Domaćini na Zlatiboru su ih veoma ljubazno dočekali. čak su imali i večeru sa direktorima svih većih hotelskih kompleksa i to u hotelu „Mona“. Najviše su im se dopali smeštajni kapaciteti Instituta za štitastu žlezdu „čigota“, a pojedini turoperateri raspitivali su se za ulaganja u hotelski kompleks „Jugopetrola“, pre svega zbog malog broja zaposlenih- objašnjava Jelena Sterđević.
Ona napominje da su gosti iz dijaspore bili zadovoljni i Vrnjačkom Banjom, zbog čega se Dragana Krstić, vlasnik agencije „Global plus holidej“, raspitivala za kupovinu stana u tom gradu.
– Nažalost, njena primedba da Srbija zbog nedostatka sredstava malo ulaže u marketinško predstavljanje naših banja je na mestu, što su mogli da primete i ostali iz dijaspore. Takođe, oni nisu bili potpuno zadovoljni smeštajnim kapacitetom Vrnjačke Banje i primetili su da je planinski turizam znatno razvijeniji od banjskog. Turoperateri su takođe imali priliku da obiđu i manastire Žiču i Ljubostinju – navodi Jelena Sterđević.
Majk Milićević za „Blic Evropu“ kaže da ga posebno zanima manastirski, te banjski i zdravstveni turizam i dovođenje turista iz Kanade u Srbiju, posebno sad kad je imao prilike da obiđe lepote Srbije.
– Dosad sam dovodio uglavnom individualne ture. Recimo, organizovali smo dolazak naše dece iz Kanade na dva do tri meseca u Srbiju tokom letnjeg raspusta. Takođe, imamo iskustva u manastirskom turizmu gde smo iz vodili na obilazak Izraela i Grčke, a želja nam je da u tim turama povežemo i Srbiju.
Radisav Stanković, direktor Poslovnog udruženja turističkih agencija Srbije i Crne Gore „Juta“, kaže da im je posebno zadovoljstvo bilo da u tu organizaciju uključe i naše operatere iz dijaspore.
– Oni su naša najvažnija snaga koja mnogo može da pomogne na razvoju turizma u Srbiji. Pored toga, oni su automatski postali i članovi organizacije „BAFTAA“, Balkanske federacije asocijacije turističkih agencija kojoj su pristupile asocijacije turističkih agencija iz Grčke, Turske, Bugarske, Rumunije, Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine i naše zemlje. To bi takođe trebalo da pomogne u tome da turoperateri iz dijaspore naprave bolju turističku ponudu u zemljama u kojima žive – naveo je Stanković.