U Beogradu svečano promovisan dokumentarni film

U BEOGRADU SVEčANO PROMOVISAN DOKUMENTARNI FILM

ŽIVOT SRBA U AMERICI

Dokumentarni film „Život Srba u Americi“ juče je premijerno predstavljen u Ministarstvu dijaspore Vlade Srbije u Beogradu. Snimljen u čikaškom basenu, uz podršku Ministarstava kulture i Ministarstva dijaspore Srbije, u produkciji preduzeća za vizuelne komunikacije „Crony““ iz Beograda. Autor filma je Mića Pržulj. Na promociji su govorili Aleksandar čotrić, zamenik ministra, LJubomir Sekulić, direktor firme „Crony““ i Pržulj.
Pozdravljajući prisutne, među kojima su bili Mića Aleksić iz Pariza i Nedeljko Draganić iz čikaga, čotrić je, u dupke punoj svečanoj sali ministarstva, istakao da „srpsku zajednicu u Americi karakterišu četiri superlativa ‘naj'“:

Sagovornici iz čikaga

U 10-minutnom prikazivanju inserata filma prisutni su bili u prilici da, između ostalog, vide i čuju priče sveštenika Branislava Končarevića i Zorana đorđevića iz Rokforda, Bobana Ilića, vajara, Slavka Panovića, predsednika SNO i Petra Jovanovića sa srpskog Radio časa „Nikola Tesla“, iz čikaga. U Milvokiju je snimljen srpski hram Svetog Save iz 1912. godine, o čijoj istoriji govori sveštenik Dragan Veleušić. U istom gradu žive Radoslav Vučković i Branko Terzić, koji u filmu pričaju svoje životne priče, dok je u Libertivilu snimljen manastir Svetog Save i manastirsko groblje.

– To je naša najstarija dijaspora, koja u SAD datira već skoro tri veka, i najbrojnije srpsko rasejanje sa više od milion pripadnika. To je, takođe, najorganizovanija naša zajednica izvan matične zemlje, a po potencijalima to je najbogatiji deo srpskog iseljeništva u intelektualnom, duhovnom i ekonomskom smislu – pojasnio je zamenik ministra dijaspore.
On je podsetio i na mnogobrojne aktivnosti Ministarstva dijaspore u cilju „da se ponovo uspostavi poverenje između našeg rasejanja i matice, koje je dugo bilo poljuljano“. Izrazio je i očekivanje da će se predstojećim zakonom o dijaspori rešiti brojna nerazjašnjena pitanja i prevazići nedoumice na relaciji matica – dijaspora, kao i da će predstavnici našeg rasejanja steći pravo i mogućnost da dobiju svoje zastupnike u Skupštini Srbije.

Književna nagrada Vasi Mihailoviću

Književna nagrada „Arsenije čarnojević“, koja se sastoji od povelje, novčanog dela i skulpture krsta patrijarha Arsenija čarnojevića, juče je uručena Vasi Mihailoviću, našem istaknutom književniku iz Severne Karoline. U ime odsutnog laureata, nagradu je primila njegova svastika Dobrila Damjanovski iz Srbije.
Ovu nagradu su prošle godine ustanovili Ministarstvo za dijasporu i Udruženje književnika Srbije.

Ministar kulture Dragan Kojadinović je u pozdravnom pismu naglasio da je projekat „pripremljen sa željom da razjasni neke od stereotipa ili predrasuda o životu Srba u dijaspori“ i da oni „progovore o svemu što im je na duši“, čime bi otadžbina „pokazala da ih se ne seti samo kada je potrebno da daju novac“. Podvukao je da je cilj projekta „da pomogne u informisanju i upoznavanju Srba u Srbiji sa razlozima odlaska naših ljudi iz matice nakon Drugog svetskog rata i 90-ih godina prošlog veka“, kao i da se „predstavi život Srba u rasejanju, njihova nostalgija, najuspešniji pojedinci, srpski kulturni klubovi, itd“.
Sekulić je rekao da je snimljeno sedam sati dokumentarnog materijala o Srbima u čikaškom basenu, a da je u pripremi projekat o našem intelektualnom iseljeništvu na univerzitetima i institutima u SAD, dok je Pržulj istakao potrebu da se snime dokumentarni filmovi i o srpskom iseljeništvu u Evropi, Australiji, Aziji i Africi.