Prva Letnja škola koreografije i umetničkog rukovođenja, koja je proizašla iz situacije da je folklor jedan od glavnih načina organizovanja srpske dijaspore, uspešno je završena u Beogradu i pored veoma obimnog programa rada, jednodušna je ocena pedesetak polaznika iz evropskog i prekomorskog rasejanja. Učesnici su se složili da ovakvi seminari treba da postanu tradicija, ali da ih je potrebno modifikovati i održavati kako u drugim krajevima Srbije tako i u dijaspori.
– Zadovoljna sam. Bilo je puno interesantnih tema i sve što smo saznali biće nam od velike koristi – izjavila je za „Vesti“ LJiljana Kovačić iz Ofenbaha.
Aleksandar Nikolić i Vera Miler iz Austrije takođe kažu da je seminar ispunio njihova očekivanja, jer se folklor „uči celog života i niko ne može da kaže da zna sve“.
Za Slobodanku Galinović i LJubicu Mraović iz Vrginmosta pored, kako kažu, prenapornog programa, novost su bile vlaške i šopske igre. Izrazile su želju da se na sledećem seminaru „detaljnije predstave kola i igre iz drugih srpskih krajeva, a ne samo iz Srbije“.
Seminar je organizovalo kulturno-umetničko društvo „Lola“ uz finansijsku podršku i pod pokroviteljstvom Ministarstva za dijasporu.
Tokom Letnje škole koreografije i umetničkog rukovođenja, prema rečima Mihajla Rabrenovića, rukovodioca ovog seminara, polaznici su bili u prilici da se upoznaju sa sličnostima i razlikama u upravljanju profesionalnim i amaterskim ansamblom, sa metodologijom rada u stvaranju folklornog igrača, da steknu osnovna pedagoška znanja za rad sa ansamblima narodnih igara, kao i da se upoznaju sa načinima stvaranja narodnog i tamburaškog orkestra, ali i da nauče više o tradicionalnom srpskom pevanju i narodnim nošnjama.
Polaznici škole bili su koreografi i umetnički rukovodioci kulturno-umetničkih društava i folklornih ansambala iz Nemačke, Austrije, Švajcarske, Francuske, Kanade, Slovenije, Hrvatske, Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine…