Ambasada Republike Srbije u Berlinu organizovala je književno veče posvećeno Ivi Andriću, povodom 50. godišnjice njegove smrti. Gostima su se, pored ambasadorke Snežane Janković, obratile i prof. dr Gabrijela Šubert, penzionisani profesor slavistike Univerziteta u Jeni i dr Vesna Cidilko, penzionisani profesor slavistike Univerziteta Humbolt u Berlinu.
„Pozdravivši goste iz nemačkih institucija, kulturnih krugova, diplomatskog kora i srpske dijaspore, ambasadorka Janković je istakla da je Ivo Andrić bio jedna od najznačajnijih ličnosti srpske i jugoslovenske književnosti, kulture i diplomatije. Osvrnuvši se na njegovu bogatu diplomatsku karijeru, podsetila je da je službovao u Vatikanu, Bukureštu, Trstu, Gracu, Marseju, Parizu, Madridu, Briselu i Ženevi, te da je na kraju karijere postavljen za ambasadora Kraljevine Jugoslavije u Berlinu” saopšteno je u Ambasadi Republike Srbije u Berlinu.
Ambasadorka dr Snežana Janković je istakla je da je nakon nemačke invazije na Kraljevinu Jugoslaviju odbio ponudu nemačkih vlasti da pređe u neutralnu Švajcarsku, te da je period nemačke okupacije proveo u Beogradu, tokom koje je napisao neka od svojih najznačajnijih dela – Travničku hroniku i na Drini ćuprija.

Foto: Ambasada Srbije u Berlinu
Dodala je da o njegovom radu najrečitije govori obrazloženje komisije za dodelu Nobelove nagrade za književnost: „Odlikovan je jer je kao istoričar i filozof postavio pitanje o silama i snagama koje oblikuju jedan narod i jednu naciju usred teških nesuglasica i besnih trvenja; jer je obuhvatio te razlike svojom stečenom mirnoćom; jer ih je posmatrao u svetlu razumevanja i humanosti i jer je njegovim delima svetu preneta stoička poruka naroda s Balkana”.
Dr Cidilko je govorila o biografskim podacima, literarnom stvaralaštvu i percepciji književnosti Ive Andrića u inostranstvu, a prof. dr Gabriela Šubert o motivima Andrićevog stvaralaštva, ukazujući na motiv mosta i mitske motive.
Nakon izlaganja o Andriću čitani su odlomci iz njegovih dela „Put Alije Đerzeleza” i „Gospođica” na srpskom i nemačkom jeziku.

Foto: Ambasada Srbije u Berlinu
Ambasada je za ovu priliku priredila i izložbu fotografija Ive Andrića, među kojima su bile i fotografije iz vremena njegovog službovanja u Berlinu. Veći broj fotografija dobijenih iz Muzeja grada Beograda prikazivan je tokom trajanja književne večeri na video bimu, saopšteno je Ambasadi Republike Srbije u Berlinu.
Izvor: Rasejanje.info