U petak, 29. novembra, u Evropskoj kući u Beogradu svečano je otvorena izložba „CERN – univerzum otkrića“. Ova značajna postavka, koja predstavlja jedinstvenu priliku da javnost bliže upozna najznačajnije naučne uspehe Centra za nuklearna
istraživanja u Ženevi, organizovana je povodom posete delegacije Evropske komisije za buduće akceleratore (REKFA) Srbiji i obeležavanja 70. godišnjice osnivanja CERN-a.
Izložbu su organizovali Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u saradnji sa CERN-om, Centrom za promociju nauke, Fizičkim fakultetom Univerziteta u Beogradu, Institutom za fiziku Univerziteta u Beogradu, uz podršku Evropske kuće. Posetiocima su se na otvaranju obratili Vukašin Grozdić, državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, dr Manfred Kramer, direktor Departmana za eksperimentalnu fiziku u CERN-u, Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke, dr Jelena Jovićević, vanredna profesorka na Institutu za fiziku Univerziteta u Beogradu, i Rihard Maša, šef sektora operacija Delegacije EU u Srbiji.
„Otvaranje ove izložbe predstavlja značajan događaj, jer kombinuje najnovije tehnologije i najvažnija naučna otkrića poslednjih godina. Nauka uvek počinje pitanjem, a pitanja su ono što pokreće našu radoznalost i težnju za otkrićem. CERN je institucija koja najbolje ilustruje ovaj proces, jer upravo kroz pitanja koja postavlja, rađaju se najveća naučna otkrića. Ova izložba je jedinstvena prilika da
se upoznamo sa mogućnostima koje CERN pruža našim istraživačima i studentima, kao i da uvidimo šta sve možemo da postignemo kroz saradnju sa ovom prestižnom institucijom. Budućnost CERN-a nije samo u nauci, već i u međunarodnoj saradnji. Ta saradnja zahteva značajna odricanja i veliki trud, ali nagrade koje ona donosi
izuzetno su velike“, istakla je Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke.
„CERN nije samo najveći naučni eksperiment na svetu, već i najveći projekat mira, u okviru kojeg su naučnici iz celog sveta udružili snage radi dobrobiti čovečanstva. Jedno od najvećih dostignuća CERN-a je i nastanak interneta, bez kojeg savremeni svet ne bi mogao da funkcioniše. Mnoga druga značajna otkrića takođe potiču iz CERN-a. Cilj ove izložbe je da upozna javnost, a posebno mlade, sa načinom na koji mogu da se uključe u ova pitanja, da osete CERN, kao i da razumeju šta su to čestice koje se sudaraju pri skoro brzini svetlosti, kako nastaju informacije i kako se one dalje obrađuju“, kaže Vukašin Grozdić, državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
„Srbija je jedna od 24 punopravne članice organizacije CERN-a i smatram da je od izuzetne važnosti da se ovaj jubilej proslavi. Otvaranje izložbe predstavlja priliku da svi zainteresovani saznaju više o radu CERN-a, i da se upoznaju sa time šta srpski fizičari rade u CERN-u“, istakao je dr Manfred Kramer, direktor Departmana za eksperimentalnu fiziku u CERN-u. Dodao je da srpski naučnici
učestvuju u dva od četiri velika eksperimenta na Velikom hadronskom sudaraču (LHC) koji se bave pitanjima postojanja univerzuma, ali i njegovim razvojem. „Njihov doprinos u eksperimentima i analizi podataka od izuzetne je važnosti“, naveo je
Kramer.
„Zadovoljstvo mi je da danas zajedno slavimo 70 godina CERN-a, institucije koja je od svog osnivanja 1954. postala sinonim za naučne i tehnološke inovacije, poput otkrića Higsovog bozona i razvoja Interneta. Ponosni smo na saradnju Srbije sa CERN-om, koja omogućava srpskim istraživačima da doprinesu razvoju nauke i
tehnologije. Evropska unija snažno podržava nauku i inovacije, ulažući preko 90 miliona evra bespovratnih sredstava u srpske startape, istraživačke projekte i razvoj zelene i održive ekonomije. CERN-ova fundamentalna istraživanja oblikuju našu budućnost i postavljaju temelje za rešavanje globalnih izazova, a EU ostaje
posvećen partner u ovom zajedničkom poduhvatu“, istakao je Rihard Maša, šef sektora operacija Delegacije EU u Srbiji.
Dr Jelena Jovićević, vanredna profesorka na Institutu za fiziku
Univerziteta u Beogradu, pozdravila je prisutne u ime naučne zajednice Srbije koja aktivno učestvuje u eksperimentima u CERN-u. „Više od decenije se posvećujemo tome da nauku kojom se bavimo približimo javnosti, posebno deci i učenicima, i razvijemo ljubav prema nauci kod budućih generacija.“
Izložba „CERN – univerzum otkrića“ pruža posetiocima jedinstven uvid u naučna otkrića koja su oblikovala savremeni svet – od nastanka interneta i napretka u medicini, do inovativnih industrijskih rešenja koja utiču na našu svakodnevicu.
Poseban deo postavke čini originalni segment najvećeg akceleratora čestica na svetu, dopremljen direktno iz CERN-a, koji posetiocima omogućava da se bliže upoznaju sa jednim od najfascinantnijih poduhvata u nauci, tehnologiji i inženjerstvu.
Program i aktivnosti:
Izložba će biti otvorena do 20. decembra 2024. godine, a posetioci će moći da uživaju u interaktivnim eksponatima i sadržajima koji razotkrivaju misterije univerzuma.
Svakog radnog dana u 17 časova biće organizovano stručno vođeno razgledanje izložbe, za koje nije potrebna prethodna prijava.
Tokom trajanja izložbe, biće organizovan i bogat prateći program, uključujući Naučni šou svake subote u 11 časova, gde će naučnici demonstrirati osnovne principe koji se u CERN- u ispituju kroz eksperimente.
Za učenike osnovnih i srednjih škola biće organizovane naučnopopularne radionice, kroz koje će imati priliku da istraže tajne univerzuma i uče o fundamentalnim zakonima fizike, kao i da saznaju više o istraživanjima koja se sprovode u CERN-u.
Radno vreme izložbe:
Radnim danima od 10 do 19 časova, a subotom od 10 do 15 časova.
Sve dodatne informacije o programima i radionicama, kao i o prijavama za Naučni šou, radionice i vođene ture potražite ovde.
Post Views: 76