U GENERALNOM KONZULATU U TORONTU PROMOVISAN NOVI VEB-SAJT

U Generalnom konzulatu Srbije u Torontu promovisan je novi veb-sajt ovog diplomatsko-konzularnog predstavništva u čijem su kreiranju učestvovali naši stručnjaci iz Toronta i Niša.

– Novi sajt, čija je adresa www.gktoronto.com, doprineće, sigurni smo, boljoj informisanosti naših zemljaka o propisima iz konzularno-pravne zaštite, lakšoj komunikaciji, povezivanju dijaspore i matice i boljoj efikasnosti celog sistema – naglašava generalni konzul Dragan Grković.

Za nekoliko dana u prostorijama konzulata biće instalirani i novi kompjuteri, odnosno uspostavljena elektronska pisarnica u kojoj će svi koji su vični kompjuterima moći sami, pomoću pasvorda koji će dobiti u konzulatu, da prate svoje predmete, popune i štampaju formulare.

Dušan Veljković iz Toronta definisao je koncept sajta, vodio projekat i angažovao stručnjake iz niškog „Irvasa“ koji su uradili tehničku realizaciju i vizuelni dizajn. On ističe da je sajt baziran na modernoj tehnološkoj platformi koja pruža bogatstvo informacija i njihovo efikasno ažuriranje. Korisnici sajta moći će da se služe ćirilicom, latinicom ili engleskim jezikom, ali i da listaju cele albume fotografija koje su snimljene na raznim događajima u Torontu. Tako će naši ljudi moći da se informišu o najzanimljivijim dešavanjima, uključujući i kulturna i sportska.

Za opštu korist

Na prijemu koji je organizovan u konzulatu povodom promocije novog veb-sajta okupili su se brojni mladi stučnjaci, doktori nauka i profesori na fakultetima u Torontu i okolini, svi do jednog „naše gore list“. čini se da su konzulat i novi generalni konzul Dragan Grković izabrali strategiju upoznavanja i zbližavanja „naše pameti“, uspostavljanju komunikacije među njima, između njih i ostalog dela naše dijaspore, ali i matice, na buduću opštu korist i dobrobit za sve.

Veljković, koji je kao konsultant kanadske „SIDE“ pre četiri godine boravio u Beogradu, u Ministarstvu za nauku i tehnologiju, ističe ovo iskustvo i tehnološko unapređenje u konzulatu kao pozitivno, za razliku od onog koje je imao u Beogradu.

– Tada, 2003. godine, nismo uspeli da uradimo nijedan kompletan sajt u nekom ministarstvu ili agenciji pri Vladi Srbije zbog uzdržavanja korisnika. Naime, korisnici su bili nemotivisani i, rekao bih, nedovoljno informisani da shvate koliki je značaj prezentacije putem Interneta. Jednostavno, naišli smo na otpor birokrata i projekat nije realizovan.