U Južnoj Africi svečano proslavljen Savindan

Poseta Ministra za dijasporu g. Srđana Srećkovića Crkveno školskoj opštini Sveti Sava u Johanesburgu

Po pozivu arhimandrita Pantelejmona, starešni hram sv. Apostola Tome u Johanesburgu, predstavnika Srpske Pravoslave Crkve na afričkom kontinentu i delegata za Afriku u Skupštini Dijaspore, Ministar za dijasporu u Vladi Republike Srbije g. Srđan Srećković , posetio je Crkveno-školsku opštinu Sveti Sava u Johanesburgu i uveselio Svetosavsku proslavu.
Ovo je prva zvanična poseta srpskog Ministra za dujasporu afričkom kontinentu.
Centralana Svetosavska proslava je održana u nedelju 30. januara i započela je sveto liturgijom koju su služili arhimandrit Pantelejmon i južnoafrički pravoslavni sveštenik Frumentije.
Svetoj liturgiji su pored naših južnoafričkih parohijana i vernog naroda prisustvovali Ministar Sreckovic, ambasador Goran Vujičić i sekretar u kabinetu Ministra, gdja. Kojić.

U svojoj prazničnoj besedi o. Pantelejmon je govorio o ovom najdivnijem i najvećem srpskom svetitelju, prvom arhiepiskopu i prosvetitelju, objasnio značaj svetosavskog praznika za naš narod i da srpski narod slavi svetog Savu na svim kontinentima i ne samo srpski narod već i drugi narodi prepoznaju svetost i uzvišenu duhovnu veličinu svetog Save, navevši kao primer da je o. Serafim (južnoafrički sveštenik holandskog porekla) služio službu svetom Savi u gradu Klerksdorpu, a da je o. Frumentije svoje sirotište posvetio sv. Savi Srpskom čvrsto verujući u pomoć i zaštitu najvećeg srpskog svetitelja.

Ovogodišnja svećanost je uveličana i retkim darom koji je naša Crkveno-školska opština dobila od vajara Borivoja Mandića iz Aranđelovca.
Ispred glavnog ulaza u crkvenu salu i školu sv. Sava, Ministar za dijasporu g. Srđan Srećković i o. Pantelejmon su svečano otkrili bistu sv. Save izlivenu u bronzi u Livnici Jerinić u Beogradu i postavljenu na granitni postament koji su uradili sinovi vajara-darodavca, Saša i Sava Mandić i Milinko Milovanović koji živi i radi u Johanesburgu. Ova predivna bista je jedinstvena na afričkom kontinentu. Posle osvećenja, arhimandrit Pantelejmon se zahvalio darodavcu i njegovoj porodici na izuzetnom daru koji će ostati u nasleđu generacijama Srba koji budu živeli u Africi.

Bog koji je stvorio svet vidljivi i nevidljivi je najveći umetnik i On deli različite darove ljudima. Vajar Borivoje Mandić je svoj umetnički dar ovim iskoristio na najlepši način uzvraćajući Bogu i svom rodu darom koji će se prenositi generacije Srba koji će živet u Južnoj Africi.. Takođe, o. Pantelejmon je poželeo da svi Srbi prolaze pored predivnog lika sv. Save sa strahom Božijim i molitvom, da nam svima sveti Sava bude pomoćnik, zaštitnik i zastupnik pred Bogom i da nam sveti lik koji smo postavili na crkvenom imanju u Johanesburgu svima bude na duhovnu korist i spasenje.

U crkvenoj Sali, nastavnica Violeta je pripremila sa decom tradicionalnu Svetosavsku priredbu u kojoj je učešće uzelo skoro četrdesetoro dece. Sa dečijih razdraganih lica i njihovim umilinim glasovima smenjivale su se recitacije i pesme o sv. Savi, sve lepša od lepše. Na kraju priredbe decica su dobila zaslužene poklone, slatkiše i ikonice sv. Save. Zatim su svi u crkvenoj Sali koja je bila ispunjena do poslednjeg mesta, zapevali himnu sv. Savi pa se pristupilo osvećenju slavskog kolača i žita. Izuzetni domaćini ovogodišnje slave su bili Predrag i Ljiljana Deletić koji žive u Johanesburgu (rodom iz Berana i Vrnjače banje), a za sledeću godinu domaćinsta su se prihvatili takođe izuzetni ljudi: Saša iz Aranđelovca sa svojom porodicom Mandić o kojoj je već puno lepog napisano i Slađan Nikolić iz čačka koji živi i radi u glanom gradu Bocvane – Gaboronu i koji na svaku crkvenu slavu u toku godine dolazi revnosno tako što krene zorom iz Bocvane i stigne tačno na svetu liturgiju u Johanesburg.

Ambasador Srbije u Južnoj Africi g. Goran Vujičić je poželeo svima srećnu slavu i pozvao sve na slogu, zajedništvo, podršku i pomaganje srpske crkve i škole u Johanesburgu. Takođe, nezvanično najavio da će srpska škola sv. Sava koja radi u okviru naše Crkveno-školske opštine i nalazi se na crkvenom imanju biti i zvanično registrovana i priznata školskim obrazovanim sistemom Republike Srbije, da će nastavnica Violeta (koja je skoro dve godine volonterski obavljala svoj posao) početi da dobija platu od Ministarstva prosvete i da se radi na tome da naša škola i srpski jezik bude prepoznati i priznati i od strane južnoafričkih prosvetnih vlasti.

Arhimandrit Pantelejmon je istakao da nam je velika čast što je Svetosavsku proslavu svojim prisustvom i učešćem uveličao Ministar za dijasporu g. Srđan Srećković. Prizvavši blagoslov na domaćine slave i sav srpski narod koji živi u Africi, o. Pantelejmon je istakao da se još uvek ovde u dijaspori ne možemo ponositi i pohvaliti pred našim sv. Savom da postojano sledimo njegov put i ono što nam je svetitelj ostavio radi našeg spasenja: da dolazimo redovno na svete liturgije, držimo postove, pričešćujemo se, ispovedamo svoje grehe, živimo hrišćanskim i crkvenim životomo ali da se nadamo, verujemo i molimo Bogu da u budućnosti budemo dostojni sledbeniciSvetosavskog puta. Ono sa cim se sigurno možemo pohvaliti našem prosvetitelju je da složno pomažemo svoju crkvu i da ako bismo nabrajali pojedninačno kako ko doprinosi našoj svetinji na afričkom kontinentu, ni ceo dan nam ne bi bio dovoljan da se svako pomene i sva dobra dela nabroje.

Ministar Srećković je čestitavši svima praznik izrazio veliko zadovoljstvo što učestvuje u Svetosavskoj proslavi jednog srpskog pravoslavnog hrama na afričkom kontinentu. Zahvalivši se o. Panelejmonu na pozivu i divnoju proslavi, Ministar je upoznao okupljeni narod sa radom ministarstva za dijasporu, dosadašnjim rezultatima i planovima za budućnostistakavši da zajednički treba da radimo na izgrađivanju međusobnog poverenja, da Vlada Srbije i Ministarstvo za dijasporu već uveliko rade na tome i da će se naša država truditi da ispravi nepravde koje su u višedecenijskom nepravednom režimu nanošene srpskoj dijaspori, stvarajući potpuno drugačiju klimu saradnje i uvažavanja clanova srpske dijaspore kojih po slobodnoj proceni ima oko 4 miliona. Ministar će se truditi da Ministarstvo na čijem je čelu još više pomaže srpske crkve i srpske škole u Južnoj Africi.

Arhimandrit Panelejmon je uručio zahvalnice Crkveno-školske opštne Ministru Srećkoviću a takođe i za pomoćnika ministra g. Vukmana Krivokuću i za Ministarstvo za dijasporu naglašivši svoje lično pozitivno iskustvo saradnje Crkveno-školske opštine Sveti Sava iz Johanesburga i Ministarstva za dijasporu. Visokim zvaničnicima su na dar uručene i afričke skulpture. Za g. Ministra od afričkog drveta ebonovine skulptura afričke majke sa detetom kao simbol staranja majke Srbije o svojoj deci rasejanoj po svetu, a gdji. Aleksandri Kojić skulptura afričke žene sa krčagom vode kao simbol vrednog rada i truda koji na svom odgovornom poslu ulaže kao sekretar Ministarstva za dijasporu.

Ministar Srećković se zahvalio o. Panelejmonu na njegovom velikom doprinosu, drudu i duhovnom i nacionalnom radu koji ulaže i sprovodi u Africi i dodelio mu zahvalnicu Ministarstva za dijasporu i paket sa srpskim državnim simbolima i obeležjima. Zahvalnica Ministarstva je takodje uručena nastavnici Violeti za njen veliki doprinos i rad u srpskoj školi sv Sava. Nastavnica Violeta se zahvalila g. Ministru i Ministarstvu za dijasporu na podršci koju od početka pruža srpskoj školi, a u ime škole sv. Sava, čedomir đorđević je zajedno sa đaćima uručio poklone visokim gostima i zahvalio se najiskrenije na tome što Ministarstvo za dijasporu prepoznaje vrednosti i ulogu koju za srpski narod u Africi imaju naša crkva i škola u Johanesburgu.

Na kraju proslave, otac Frumentije se u ime dece iz sirotišta sv. Save Srpskog, zahvalio ocu Panelejmonu i njegovim parohijanima za svu pomoć i ljubav koju pružaju deci iz sirotišta o kome brinu on i njegova supruga, popadija Evgenija. Ovogodišnja Svetosavska proslava u Johanesburgu je bila jedan od onih duhovnih i svečanih dana kada na trenutak zaboravimo da smo hiljadama kilometara udaljeni od Otadžbine, zaboravimo na udaljenost i surovi ritam svakodnevnog života kojim žive ljudi u sredinama kao što je Južna Afrika gde od posla i teškog rada ne ostane dovoljno vremena ni za porodicu i kada se zajedno okupimo u našem hramu na molitvi, družimo se u našoj crkvenoj sali u dostojanstvenoj, duhovnoj i porodičnoj atmosferi i raziđemo se svojim domovima nahranjene duše i punog srca.

Neka bi nam Gospod Bogpodario u Africi što više ovakvih blagoslovenih dana!
Svetitelju oče Savo, moli Boga za srpsku decu i narod u Africi, Otadžbini i širom rasejanja!