Žan Briel, vlasnik turističkih brodova na Seni, popularnih i nadaleko poznatih „Bato Muš“, čovek koji je u proteklih mesec dana učinio nemerljivo veliku stvar za Srbe, srpstvo i Kosovo, preminuo je u svom automobilu, od posledica srčanog udara.
Ova vest, neočekivana po mnogo čemu, stigla je i na stranice „crne hronike“, jer je moguće da je u njegovu smrt umešan još neko. Naime, kako piše tiražni dnevnik „Parizjen“, vlasnik „Bato Muša“, 86-godišnji Žan Briel je kolos-čovek, visine 190 centimetara, začuđujuće dobrog zdravlja i odličnog držanja. Ovaj agilni biznismen pod „svojom komandom“ držao je flotu brodova i veliki broj zaposlenih, kažu da je bio „autoritativni i kontroverzni gazda“, te da je dolazio i u sukobe sa svojim službenicima. Tako mu je, kako se sada čuje, pre 15 dana u jednoj svađi sa administracijom, zaprećeno da će svoju celu flotu preseliti u inostranstvo.
Nesebična pomoć
– Za nas Srbe gospodin Briel je odigrao veliku ulogu. Naš je dobročinitelj. Ne samo da nas je primio na brod, već je na upotrebu dao i drugi manji brod sa gigantskim ekranom na kojem su projektovani dokumentarni filmovi o Kosovu, snosio je troškove štampanja plakata, raznih fotokopija, posećivao nas… Ova vest nas je uistinu pogodila – prokomentarisala je Nada Žnidašić, prevodilac i domaćin na brodu za vreme trajanja izložbe. Inače, brod na kojem je bila kosovska izložba trebalo je ovih dana da krene na remont, a potom u Rusiju, kao poklon gospodina Briela.
Žan Briel je, inače, bio ubeđeni monarhista i blizak Le Penovoj stranci Front nasional. Ono što ga veže za nas, to je njegova velikodušna ponuda da nam na jednomesečnu besplatnu upotrebu da jedan svoj usidreni brod na Seni, te je organizovana izložba posvećena tragediji Kosova, rušenju manastira i crkava, nesreći tamošnjih Srba i drugih nealbanaca, o čemu su i „Vesti opširno izveštavale.
Kada smo za vreme svečanog otvaranja izložbe, gde se okupio veliki broj uglednih Parižana, zamolili da ga slikamo sa vladikama Artemijem i Lukom i ostalim sveštenstvom, (tada su mu na poklon dali ikonu Hrista rađenu u manastiru Sopoćani, uz poruku: „Da čuva Vas i Vaše brodove“), rado je pristao, ali pod uslovom da na glavu stavi crnogorsku kapicu.
Tada je gospodin Briel „priznao “ da je odavno „obrađen za Srbe“ i da je višedecenijski veliki prijatelj Srba, a ta veza datira od poznanstva sa Dražom Mihailovićem. Sa ponosom je predstavio zeta Nikšićanina Radeta Matovića, koji mu je nedavno podario i unuče.
Nastavak plovidbe
Iako se desila smrt vlasnika flote od desetak turističkih brodova na Seni, šetnje Senom se bez zastoja nastavljaju. Ni spuštene brodske zastave, ni obaveštenja turistima o tragediji ili bolu zaposlenih, koji odbijaju svaki komentar. Uglavnom govore: „Ne znam ništa, pitajte nekog drugog“. Samo je komercijalni direktor Izabel Gišar za predstavnike medija izjavila:
– Nema govora o zaustavljanju naših aktivnosti. Ništa više od toga vam ne mogu reći.
Sahrana Žana Briela obaviće se u subotu.
Ono što u ovom slučaju izaziva sumnje, nije srčani udar od kojeg je za volanom svojih kola podlegao gospodin Briel, već njegova prethodna dojava policiji da ga prati jedan BMW..
U policijskoj izjavi stoji da se njegov „mercedes 600“ kretao autoputem A6, prema mestu gde odmor provodi njegova porodica. Pošto je osetio da je praćen, skrenuo je na najbliži parking u blizini železničke stanice Šili-Mazarin u regiji Eson i odatle, u 15.30 sati konfuzno i uspaničenim glasom pozvao je pomoć. Službi hitne pomoći iz Esona telefonskom vezom davao je direktive o mestu gde se nalazi, ali kad su stigli nisu uspeli da ga reanimiraju, preminuo je u 16.35 sati.
Ono što je nagnalo policiju da pokrene istragu je upravo poruka koju je poslao pre srčanog udara, u strašnoj panici i vrlo zabrinjavajuće, sa nagoveštajem da je „žrtva jednog napada“. Međutim, kada je policija stigla, nije naišla ni na tragove sudara, obijanja i krađe, a saopštava se da su sve njegove lične stvari i vrednosti bile na uobičajenom mestu. Svi zaposleni u kompaniji „Bato Muš“, sa zaprepašćenjem su primili ovu tragičnu vest.