Osnovan pre nekoliko godina, Srpski kulturni i sportski klub Rokinghem u istoimenom mestu je najmlađe udruženje u srpskoj zajednici Zapadne Australije i okuplja zemljake koji žive na prostorima južno od Perta.
Klub broji oko 120 stalnih članova koji se redovno, svake nedelje, okupljaju u iznajmljenoj sali. U druženju kome prisustvuje mnogo više naših ljudi nego što oni sami imaju članova, lakše se, kažu, savladava nostalgija i čuvaju običaji i kultura.
članovi udruženja rado se odazivaju na lokalne multikulturne manifestacije gde predstavljaju svoju zajednicu.
Potraga za zemljištem
Zahvaljujući razumevanju lokalnih vlasti, klub iznajmljuje salu za druženja, ali ovde računaju da bi mogli da imaju i svoj prostor.
– Problem je kako doći do zemljišta gde bi nikla zgrada, a kasnije i crkva. Nažalost, parohija koja je trebalo da bude ovde pod imenom „Vasilije Ostroški“ osnovana je u pertskom naselju Komo, tako da sada tamo na udaljenosti od pet kilometara postoje tri parohije, a mi i dalje treba da putujemo do njih – žali se Jovan čojić.
– Bilo je i ranije pokušaja, kao što je društvo „Vuk Karadžić“. Slično je bilo i s ovdašnjim Srpskim nacionalnim centrom. NJihov rad bio je najintenzivniji upravo onda kada je bilo najteže u otadžbini, tokom građanskog rata, kada se prikupljala humanitarna pomoć. Kasnije, međutim, ova udruženja su zamrzla svoje aktivnosti. Poslednjih godina veliki broj naših zemljaka, računa se da ih je sada oko 1.000, naselio se i ovde. NJihovim dolaskom stvorila se nova potreba za organizovanim okupljanjem, a ne da prelaze više od 50 kilometara da bi išli u Pert – veli predsednik Jovan čojić.
Igra čuva tradiciju
Koreograf folklorne sekcije Branka Janošević po zanimanju je apotekar.
– Kao mlada i sama sam igrala folklor u KUD „Vukica Mitrović“ i „Napred“ u Beogradu. Iako su daleko od otadžbine, deca se zaista trude i pokazuju veliku ljubav da kroz druženje i igru sačuvaju svoju tradiciju. Evo, već tri godine se družimo, bili smo u Kanberi, a sledi nam i put na festival u Bonirig. Nadamo se da ćemo i mi njima biti uskoro domaćini – veli Branka Janošević.
Mladi su organizovani u folklornoj i košarkaškoj sekciji.
– Na našim druženjima zaista vladaju familijarni odnosi, izuzetno smo se zbližili kao braća, bilo da smo iz Slavonije, Krajine, Srbije, Crne Gore ili bilo kog dela bivše Jugoslavije – ističe čojić.
– Kao i većini članova, tako i meni izuzetno puno znači da dođem i družim se sa svojim ljudima. Ovde smo se doselili pre šest godina i zaista smo srećni na druženjima koja su započela zbog folklora, pa su i roditelji dece međusobno počeli da se posećuju. Gde ima dece i budućnost kluba je zagarantovana – priča nam Dubravka đinkić, jedan od roditelja.
U Rokinghemu postoji i škola srpskog jezika koju pohađa oko 20 dece.