U redovima za odbijanje

VIZNE olakšice za putovanje u većinu zemalja EU naši građani koriste već godinu dana. Tako je na papiru, dok praksa pokazuje da je Sporazum o viznoj liberalizaciji samo delimično zaživeo. Ispostavilo se u mnogim slučajevima da je muka i dalje ista – čeka se dugo za „nalepnicu“, potrebna je hrpa dokumenata, stoji se u redovima i, na kraju – građani bivaju odbijeni bez obrazloženja.
U nekim ambasadama broj zahteva za vizu koji su negativno rešeni ipak se smanjio i nalazi se u okviru dozvoljenih tri odsto. Tako je, recimo, u Ambasadi Grčke – između dva i tri procenta, Slovenije – dva, Mađarske 2,5, Slovačke 2,7 odsto… U češkoj ambasadi ovaj procenat je blizu četiri. Najmanje negativnih odgovora daju nam Italijani i Portugalci – manje od procenta. S druge strane, ambasade Nemačke i Austrije znaju da godišnje ne izdaju vize i za deset odsto onih koji se prijave.
Ovu su podaci s kojima uglavnom barataju ambasade. Ali, istraživanje Građanskog pakta za jugoistočnu Evropu pokazuje drugačije stanje – da je 14 odsto onih koji su hteli da otputuju u zemlje članice Evropske unije, ali im vize nisu odobrene. Ovo istraživanje govori da je stanje u svim zemljama zapadnog Balkana, pa i u Srbiji, loše. Ispostavilo se i da su naša zemlja i Albanija u lošijem položaju od ostalih država kada je u pitanju broj odbijenih zahteva za vize.
– Ljudi su neobavešteni o tome koja prava imaju po Sporazu o viznoj liberalizaciji – objašnjava Olja Homa iz Građanskog pakta za jugoistočnu Evropu. – Problem je što ni službenici ambasada nisu sigurni kada šta mogu da primenjuju. Ni naše vlasti se nisu potrudile da ljudima objasne kakva su im prava.
Kada je ovo istraživanje predstavljeno Evropskom servisu za građanske akcije u Briselu, tamošnji zvaničnici su negodovali i govorili da stanje nije tako loše.
– Zamerili su nam što smo se bavili pitanjem ljubaznosti zaposlenih na šalterima ambasada uz objašnjenje da se ljubaznost ne pominje u potpisanom sporazumu o viznoj liberalizaciji – objašnjava Homa.

REDOVI ZA NERVIRANjE
čekanje u redovima jeste ono što naše ljude najviše nervira i što karakterišu kao ponižavajuće. čak 90 odsto ispitanika odgovorilo je da je čekalo u redu da bi preuzeli pasoše, a 39 odsto je moralo da sačeka samo da bi uzelo prijavu.

BELI ŠENGEN
TROčLANA ekpertska delegacija Evropske komisije koja se bavi pitanjima liberalizacije viznog režima dolazi u ponedeljku radnu posetu Beogradu.
– Eksperti iz tri različite oblasti razgovaraće sa predstavnicima srpskog Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova o ispunjavanju obaveza Srbije za stavljanje na belu šengensku listu – kazao je državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen.