U slavu srpske kulture

u-slavu-srpske-kulture
U slavu srpske kulture

Vesti

U Letopisu sve dosadašnje aktivnosti

Ove godine Austrijsko-srpsko kulturno društvo “Vilhelmina Mina Karadžić” obeležava pet godina od osnivanja i tim povodom planira brojne aktivnosti.

– Zamišljene su različite kulturne manifestacije, koje će biti organizovane u saradnji sa SPC iz Beča, Ambasadom Srbije u Austriji, Zavodom za proučavanje kulturnog razvitka Srbije i Narodnim muzejom i bibliotekom iz Kraljeva. Reč je o realizaciji projekta “Očuvanje srpskog kulturnog identiteta u Austriji – koji je potpomognut sredstvima Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu i Ministarstva bez portfelja zaduženog za saradnju sa dijasporom – najavila je Svetlana Matić, predsednica ovog bečkog društva.

Ona je ukazala da će manifestacije biti realizovane u septembru i oktobru.

Projekat “Očuvanje srpskog kulturnog identiteta u Austriji”, kako je objasnila Matićeva, ima za cilj očuvanje kulturnog i jezičkog identiteta srpske dijaspore u Austriji, putem obeležavanja godišnjica bitnih stvaralaca i promovisanja i nematerijalnog kulturnog nasleđa, a koji su neraskidivo povezani sa srpskim kulturnim identitetom, kao i sa identitetom srpske dijaspore u Austriji. Biće obeleženi razni datumi i godišnjic, a prvi u nizu događaja biće obeležavanje 200. godina od rođenja najpoznatijeg pesnika srpskog romantizma Branka Radičevića, početkom septembra u Konzulatu Srbije.

– Obeležićemo dva veka od rođenja Branka Radićevića, između ostalo i zbog toga jer je on živeo, stvarao i preminuo u Beču, zatim sledi predstavljanje Žičkog duhovnog sabora “Preobraženje” (kao jedinstvenog spoja duhovnog i kulturnog nasleđa) u saradnji sa Narodnim muzejom Kraljevo i Narodnom bibliotekom “Stefan Prvovenčani” iz Kraljeva – najavila je predsednica ASKD “Vilhelmina Mina Karadžić”.

Prema njenim rečima projekat, takođe, daje značajan doprinos poboljšanju slike Srbije i srpskog naroda u Austriji iz više razloga.

– Branko Radićević je i danas jedan od najznačajnijih pesnika srpskog romantizma i njegova dela su nezaobilazan deo školske lektire i svakodnevnog života (na primer, pesma “Pevam danju, pevam noću”). Žički duhovni sabor i Žička hrisovulja su takođe neraskidivi deo srpske kulture i taj deo projekta takođe prikazuje sponu srpske zajednice sa Austrijom u smislu zajedničkih, univerzalnih hrišćanskih vrednosti. Svi delovi ovog projekta osnažuju kulturni identitet Srba i Srbije u opštem smislu i vrše promociju ćirilice kao nacionalnog pisma – istakla je Matićeva.

NA JESEN VIŠE MANIFESTACIJA: Svetlana Matić

PODRŠKA MINISTARSTVA: Svetlana Matić i Đorđe Milićević

I hrana je nasleđe

– Treći deo projekta biće predstavljanje srpske gastronomije kao nematerajalnog kulturnog nasleđa. To takođe legitimiše i promoviše srpsku zajednicu kao autohtoni narod sa jedinstvenim kulturnim obrascima. Predstavljanje nematerijalnog kulturnog nasleđa srpskog naroda u smislu gastronomije i kulture hrane kod Srba biće uz učešće Dejana Zagorca, vodećeg istraživača Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Srbije – najavila je Svetlana Matić.

Letopis i knjiga

– Planiramo da povodom petogodišnjice postojanja i rada društva objavimo Letopis, u kome će biti navedene sve naše dosadašnje aktivnosti.ASKD će, zajedno sa izdavačkom kućom “Prometej” iz Novog Sada, objaviti i na Sajmu knjiga u Beogradu, promovisati knjigu “Bečki tragovi Srba” – navodi Matićeva.

Detaljnije