Troškovi započete kadrovske smene u diplomatsko-konzularnim predstavništvima poreske obveznike Srbije mogu da koštaju oko dva miliona evra, rečeno je „Vestima“ u srpskim diplomatskim krugovima. Osim toga, neki od ražalovanih diplomata tvrde da je reč o protivzakonitoj smeni na partijskoj osnovi i najavljuju tužbe protiv Ministarstva spoljnih poslova.
– U ovom trenutku teško je precizirati ukupni trošak pošto u poslednjih 30 godina u Ministarstvu spoljnih poslova nije bilo tako masovnog istovremenog povlačenja diplomatskog osoblja. Ali, prema nekim nezvaničnim procenama u MSP-u, to će Srbiju do kraja godine da košta između milion i po i dva miliona evra. Jer, reč je oko 170 ljudi koji se vraćaju u Beograd i novima koji odlaze, pošto se ne gasi nijedno od DKP-a u kojima je u toku smena osoblja. Pri tom ne treba zaboraviti da na teret države sve diplomate vode i porodice, a u selidbene troškove računa se i prevoz nameštaja, a iz prekookeanskih država još jednog ili više automobila – objašnjava naš sagovornik iz MSP-a u Beogradu, insistirajući na anonimnosti.
Ko će gde?
Dušan Bataković trebalo bi da dužnost ambasadora u Kanadi preuzme polovinom septembra, a na današnjoj sednici Vlade Srbije očekuje se postavljenje još nekoliko novih. Kako su „Vesti“ već pisale, u London bi trebalo da ode Dejan Popović, bivši rektor Beogradskog univerziteta, Radomir Diklić u Brisel, Sanda Rašković-Ivić u Rim, Vladeta Janković u Vatikan, a Dejan Šahović u Budimpeštu. Zoran Lutovac je kandidat za Podgoricu, Vida Ognjenović je viđena za Kopenhagen, Vera Mravić za Helsinki, Predrag Filipov za LJubljanu, a Ivo Visković za Atinu.
Prvoj grupi od oko 70 onih čiji je povratak već u toku, bez razlike da li su angažovani po ugovoru ili su u stalnom radnom odnosu, iz Ministarstva spoljnih poslova stigao je samo telegram sa šturim obaveštenjem da se povlače i da u roku od mesec dana moraju da budu u Beogradu.
– Nikakvo obrazloženje nije dato, a to je stvar elementarne kulture u ophođenju. Nije mi ništa odgovoreno ni na obraćanje u pisanoj formi i usmeno insistiranje da mi objasne zašto me vraćaju posle godinu i po kada u međuvremenu nisam dobio nijednu pritužbu na rad, već samo pohvale. Doslovno mi je rečeno da je to diskreciono pravo ministra spoljnih poslova – kaže jedan od smenjenih diplomata.
Objašnjenje koje je nedavno iz MSP-a plasirano javnosti kada je reč o onima koji su angažovani po ugovoru, da novi zakon o radnim odnosima predviđa najviše 180 dana (šest meseci) rada po takvom osnovu, prema rečima našeg sagovornika, ne može da važi za one koji su ugovor sklopili po starom zakonu.
Vreme za veliko spremanje
Naši sagovornici saglasni su da je neophodno izvršiti temeljnu reorganizaciju Ministarstva spoljnih poslova i diplomatsko-konzularnih predstavništava budući da su ove ustanove prepune zastarelih ili kadrova nedoraslih aktuelnom međunarodno-političkom trenutku, ali to ne znači da treba nastaviti sa praksom, kako ukazuju, na uvreženom principu „sjaši Kurta da uzjaše Murta“.
– Neophodno je da imamo jake ambasade i konzulate u svim zemljama EU i NATO-a, zatim u Moskvi, Vašingtonu i Pekingu, kao i tamo gde imamo najbrojniju dijasporu i gde realno možemo očekivati jaku privredno-ekonomsku saradnju – ukazuju srpske diplomate.
– Nijedan zakon se ne može primenjivati retroaktivno i nas nekolicina smo se dogovorili da po povratku u Beograd ceo slučaj prijavimo Inspekciji rada. Ako zatreba neka se problem razreši na sudu. Nećemo ćutke da prihvatimo da se nad nama, među kojima ima priličan broj nestranački orijentisanih i karijernih diplomata, vrši bilo čiji odstrel. Jer, više je nego jasno da je reč o tome da se u svet pošalju zaslužni partijski aktivisti vladajućih stranaka – kaže sagovornik „Vesti“ iz jednog od prekookeanskih DKP-a.
Neke ne diraju
Kako „Vesti“ saznaju u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, za sada se ne očekuje smena ambasadora u Berlinu i Parizu. Tamo ostaju Oljnjen Pribićević i Predrag Simić, koje je svojevremeno predložio Vuk Drašković, bivši šef diplomatije. Zanimljivo je da se ne pominje ni naslednik ambasadora Milivoju Glišiću, kome je u Australiji mandat istekao pre više od godinu dana.