Australija će i definitivni biti među prvim zemljama sveta koje će na raspolaganju imati vakcinu protiv kovida za široku upotrebu. Savezna vlada sklopila je ove sedmice ugovore sa još dva farmaceutska giganta, pa sada čeka klinička testiranja posle kojih bi u slučaju da vakcine dobiju zeleno svetlo za upotrebu, u državu trebalo da stignu milioni doza od četiri različita proizvođača.
Premijer Skot Morison saopštio je u četvrtak da je postignut dogovor sa kompanijama Novavaks i Pfajzer, koje su u završnim fazama ispitivanja vakcina protiv virusa korona.
– Za ova dva ugovora biće izdvojeno milijardu i po dolara – saopštio je Morison i rekao da je država na taj način obezbedila da bude u grupi prvih država koje će imati efikasnu vakcinu, očekuje se već u prvom kvartalu, a najkasnije do sredine 2021. godine.
Kada se zbroji novac uložen u ova dva sporazuma sa prethodno sklopljenim ugovorima sa proizvođačima Astra Zeneca i CSL, ukupan trošak države na vakcine protiv korone iznosi 3,2 milijarde dolara.
Prema sporazumu, Novavaks će obezbediti 40 miliona doza, a Pfajzer će Australiji dostaviti još deset miliona vakcina. Naravno, u oba slučaja najpre će morati da bude klinički ispitano da su serumi ova dva proizvođača bezbedni i efikasni.
– Na ovaj način, naš strateški program pod vođstvom profesora Marfija osigurao je četiri vrste vakcina i ukupno 134 miliona doza. Ne želimo da se oslanjamo samo na jednu opciju i spremni smo da nastavimo sa ulaganjem i u druge vrste vakcina ukoliko ih naši zdrvstveni stručnjaci preporuče. Na ovaj način obezbedićemo više različitih vrsta i omogućićemo građanima Australije da dobiju rani pristup vakcinama, ukoliko se ispitivanja pokažu kao uspešna – istakao je Skot Morison.
Stariji imaju prioritet
Ministar zdravlja Greg Hant rekao je da Australija sada ima osigurane dve proteinske vakcine, jednu tipa mRNA i jednu viralnu vektorsku vakcinu. Prioritet u procesu vakcinisanja imaće stariji građani i osobe iz zdravstveno ugroženih kategorija.
– Naš cilj, ali i očekivanja su da Australijancima koji budu želeli da se vakcinišu protiv kovida to bude omogućeno tokom 2021. godine. Očekivano, zdravstveni radnici i zaposleni u ustanovama za stara lica prvi će dobiti pristup vakcinama, zajedno sa starijim građanima i zdravstveno ranjivim osobama. Naravno, prvo treba da se dokaže da je vakcina bezbedna i efikasna i da to potvrdi naša specijalna komisija za odobravanje lekova – istakao je Hant.
Чланак U vakcine uloženo 3,2 milijarde dolara се појављује прво на Vesti online.