OTCEPLJENJE KOSMETA U OSAM TAčAKA
• Policija i snage EU i NATO posebno će patrolirati severom pokrajine pošto bi Srbi mogli da proglase odbijanje svake veze sa Prištinom, procenjuju u Londonu
Bez obaziranja na protivljenje Srbije, Rusije, Kine i nekih drugih zemalja, tandem SAD-EU već je priveo kraju ispisivanje satnice otcepljenja Kosova. Iako se predviđa da će proglašenje nezavisnosti i njeno jednostrano priznavanje najaviti „dramatičnu godinu na Balkanu“, u Londonu su uvereni da će međunarodno vojno i civilno prisustvo u južnoj srpskoj pokrajini osigurati da se ne „ponove greške prošlosti“.
Analitičar Bi-Bi-Sija Nik Torp, na osnovu uvida u informacije iz Vajthola, iznosi i „program“ otcepljenja u osam tačaka. Već početkom iduće godine vlada u Prištini će početi, instruirana od Vašingtona i Londona, „graduelnu primenu Ahtisarijevog plana“o kontrolisanoj nezavisnosti. Tačka dva govori o „brzom preuzimanju“ civilne kontrole nad pokrajinom od strane 1.800 administratora EU. Pod tačkom tri govori se o „ključnoj ulozi“ Kosovske policije u ovoj fazi, dok će 7.000 vojnika NATO (tačka 4) osiguravati mir i na lokalnom nivou (navodi se i detalj pretresanja vozila u potrazi za oružjem).
Izolacija ako radikali pobede
Centralno pitanje, po scenariju u Londonu, je kako će Srbija „savladati traumu gubitka Kosova“. Odgovor: ako na predsedničkim izborima pobedi Tadić „sa njim pobeđuje proevropski blok“ i potresa neće biti. Ako, pak, pobedi Nikolić, sa njim će „pobediti“ izolacija Srbije.
Predsednička trka će – procenjuje se – biti tesna, a Koštunica, „nacionalista umeren samo u poređenju sa radikalima“, moraće da izabre kojem će se bloku prikloniti. Na ovo pitanje u Forin ofisu još nema odgovora, mada deo analitičara u Londonu „secuje“ ovde na radikale.
Iza ova dva ešalona novi pojas bezbednosti (tačka 5) osigurava policija EU, koja treba da bude dodatna bezbednosna „muskulatura“, a biće operativna već sredinom 2008. godine.
NATO će biti spreman (tačka 6) da svakog trenutka interveniše kao pomoć policijskim strukturma u održavanju reda i zakona „mada to, možda, neće ni biti potrebno“. U sedmoj tački se precizira da će kosovska policija, policijske snage EU i NATO posebno patrolirati na severu Kosova pošto bi Srbi, predviđa se, mogli da proglase odbijanje svake veze sa Prištinom.
Računa se da će Srbija (tačka 8) pokušati ekonomsku blokadu Kosova, ali da bi to bilo bez velikog efekta i uticalo samo na 20 odsto uvoza što se može lako nadoknaditi importom iz Makedonije, Crne Gore i Albanije.