UGURALI TADIćA U SEKTAŠKI LIST

Predsednik Srbije Boris Tadić napisao je autorski tekst za američki list „Vašington tajms“, a da se prethodno nije upoznao sa neprijatnim iskustvom svog poljskog kolege Leha Kačinskog koji je pre desetak dana za isti „ugledni“ list takođe napisao članak, izazivajući podsmeh domaće javnosti. Poljaci su uputili podrugljive kritike svom predsedniku jer je članak, u kojem opservira probleme finansijske krize, objavio u kontroverznom, malotiražnom „Vašington tajmsu“ u vlasništvu sektaša San Mjung Muna!
I dok se Kačinski zbog ovog čina propisno obrukao u katoličkoj Poljskoj, u kabinetu srpskog predsednika bili su zatečeni pitanjem „Vesti“ ko je izabrao novine u kojem je predsednik Tadić objavio autorski članak povodom godišnjice jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova?
-Mi se ne bavimo vlasničkom strukturom medija, već se trudimo gde god možemo da plasiramo stavove Srbije u vezi sa Kosovom. Pogotovu je važno biti prisutan u američkim medijima – rečeno nam je u kabinetu.

Novac i uticaj

Unifikaciona crkva ili Munova sekta osnovana je 1954. godine u Pjongjangu, a danas joj je sedište u NJujorku. Osnivač je korejski preduzimač San Mjung Mun. Finansijski je jedna od najmoćnijih verskih organizacija novijeg doba, čiji se kapital procenjuje na 15 milijardi dolara. Poseduje veliki procenat akcija u fabrikama mašinogradnje, vojnoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, a vlasnici su i lista „Vašington tajms“ u kojem redovnu kolumnu ima Hilari Klinton, državna sekretarka SAD. O uticaju govori i to da jedan od osnivača sekte ima i kancelariju u UN. Sekta je veoma vešta u metodama „ispiranja mozga“ sledbenika i njihovog odvajanja od porodica. U Srbiji ih ima oko hiljadu, ali je najmanje trostruko veći broj zaposlenih u Munovim firmama „Am vej“, „Herba lajf“ i drugim kompanijama. često u štampi oglašavaju letnje tečajeve stranih jezika po izuzetno niskim cenama, uz koje se nudi rad i boravak u inostranstvu. Neki ugledni intelektualci i javne ličnosti, među kojima ima čak i akademika u Srbiji, članovi su Munove sekte.

Sagovornik „Vesti“ koji je želeo da ostane anoniman,inače dobar poznavalac američke štampe, kaže da je „plasman“ srpskih stavova u američkim medijima posao srpskih lobista u SAD i da očito oni nemaju takav uticaj da predsedniku Tadiću obezbede prostor u jednom „Vašington postu“ ili „NJujork tajmsu“, pa se izbor na kraju sveo na malotiražni „Vašington tajms“.
– Treba znati da je Poljska prestonica nove Evrope, u SAD omiljena evropska zemlja, i da ono što je blamaža za Poljsku nije za Srbiju. Objaviti tekst u „Vašingtonu tajmsu“ nije za ruganje, jer iako nema uticaj na šire javno mnjenje, ipak će tekst našeg predsednika videti u bitnim vašingtonskim krugovima, pa će i to imati nekog efekta – kaže naš sagovornik.
Poljacima, poznatim kao velikim katolicima, očito je zasmetalo i to što se njihov predsednik oglašava u listu čiji je vlasnik osnivač sekte, ali ni to ne treba da bude sporno za srpske državnike u nastojanju da se njihovi stavovi čuju što dalje.

– Koliko god da se truditene možete uvek da otkrijete ko je vlasnik nekog medija u svetu, jer je vlasnička struktura podložna promenama. Uostalom, manje je bitno ko je vlasnik. Najvažnija je fizionomija tog medija, kakvi su stavovi uredništva, kolika mu je popularnost i pre svega da nije reč o glasilu sa ekstremističkim pogledima, što bi bilo opasno – kaže bivši diplomata i član Beogradskog foruma za međunarodne odnose Simeon Pobulić.
Predsednik Tadić nije jedini srpski državnik koji je objavio tekst ili dao intervju za ovaj list. U ranijim godinama dok su bili na funkciji to su činili i Vojislav Koštunica i Goran Svilanović, dok je aktuelni šef srpske diplomatije Vuk Jeremić gotovo redovni gost. Dao je intervju, a i objavio autorski tekst.