Danas su majice sa zanimljivim printevima i porukama sastavni deo asortimana vodećih modnih i dizajnerskih kuća. Zapravo, majica je najčešće korišteni modni element za iskazivanje stavova i mišljenja. Stvar je samo u printu i tada i obična mala majica se pretvara u jednu veliku filozofiju. Bečlije stranog porekla su 2011. godine dobile svoj brend – VAJTUNDBRAJT!
Naime, Goran Novaković, nastavnik jezika, prevodilac i autor, je pokrenuo akciju pisanja nemačkih reči našim i turskim pismom. Tako su se, na primer, na omiljenim majicama njegovog labela VAJTUNDBRAJT (Nadaleko i naširoko) mogli pronaći duhoviti natpisi „Ales vuršt“, „Bite hohdojč“, „Ferštendisfol“ „Ojforiš“ itd. koji su izazvali priličnu pažnju javnosti, ali i politike.
Projekat je osmišljen da bi strancima bez mnogo škole, odnosno iskustva u učenju stranih jezika, na samom početku „rvanja s nemačkim“ bilo mnogo lakše kada bi u udžbenicima imali pomoć u obliku ispisivanja reči slovima maternjeg jezika, kako se to radi sa engleskim.
Primer: „Ich gehe in die Schule“. Ispod ove rečenice bi stajalo „Ih ge:e in di: Šule“ i prevod na maternji jezik. Na taj način niko više ne bi imao problema s izgovaranjem i čitanjem nemačkog i to od prvog trenutka. Dakle, Vukovo pravilo „Piši kao što govoriš, čitaj kako je napisano“ bi zaživelo i u praksi učenja današnjih stranaca (naravno samo početnika).
Nove majice i delimično novi natpisi sada su se pojavili u umetničkom dizajnu mladog austrijskog umetnika Paula Galganta. Sve o projektu, kao i o ovim prigodnim poklonima za austrijske prijatelje, kolege, zetove, snahe itd. možete pronaći pod www.vajtundbrajt.com .Original Article