UNMIKISTAN – KOSMET POD MEđUNARODNOM UPRAVOM

Ta strategija, koju bi Unmik trebalo da primenjuje, podrazumeva hrabrost, požrtvovanost i odgovornost. Ali, ništa od toga nije ni vidljivo niti se ispoljava. Jedina odggovornost koju unmikovci osećaju svodi se na odgovornost prema sopstvenoj karijeri. Treba iskoristiti boravak, dok taje, jer je za sve njih učešće u misiji na Kosovu samo epizoda.
Kosovska stvarnost iznenađuje od prvog trenuta, od izlaska iz aviona i stupanja na tle pokrajine.

Aerodrom nadzire Islandska uprava za civilnu avijaciju, usluge mobilne telefonije pruža francuska kompanija sa državnim kodom Monaka. Na svakih šest kilometara je benzinska pumpa… To je fantastičan rekord, koji, nažalost, služi samo za pranje novca od šverca droge, oružja i seksualnog roblja.

U radnjama sapun iz Bugarske, košulje iz Tajvana, brašno iz češke, voda za piće iz Mađarske… Posle osam godina i potrošene 22 milijarde evra, na Kosovu i dalje buja crno tržište, dok je ono legalno pred kolapsom.

Hari Holkeri 2004: Odlazim zadovoljan

– Zabrinut sam jer je bezbednosna situacija na Kosmetu veoma krhka. Pre martovskih dešavanja imao sam osećaj da smo na pravom putu i da smo uradili sve, ali mračna strana ljudskog uma bila je protiv nas. Ono što se desilo bilo je tužno i niko od nas nije bio spreman na to jer Unmik nema svoju obaveštajnu službu. Međutim, službe koje pružaju obaveštajne usluge predstavnicima međunarodne zajednice predstavljaju situaciju daleko boljom. Ocene su bile čak i pozitivne, ali, nažalost, 17. marta pobedili su neprijatelji Kosova – izjavio je odlazeće šef civilne misije UN-a na Kosmetu Hari Holkeri 10. juna 2004. godine na oproštajnoj konferenciji za novinare u sedištu Unmika u Prištini.
Ističući da je zadovoljan učinkom za vreme desetomesečnog mandata, Holkeri je rekao „da je moglo biti urađeno i više“.
Ipak, on je priznao da su pred stanovnicima Kosmeta još uvek teški dani. Holkeri je apelovao „na sve“ da odbace ekstremističke ideje i podele i upozorio da je Rezolucija 1244 jedini validni dokument koji za sada odlučuje o sudbini Kosmeta.
Upitan da prokomentariše neučešće Srba u kosmetskim institucijama, Holkeri je rekao da shvata razloge zašto kosmetski Srbi ne žele da učestvuju u kosmetskim institucijama: Ali, „po mom mišljenju, jedini način da rešavaju svoje probleme jeste uzimanje učešća u institucijama. To je u njihovom interesu, jer u suprotnom neće moći da utiču na budući razvoj Kosmeta“.

Posle osam godina i potrošene 22 milijarde evra, na Kosovu i dalje buja crno tržište, dok je ono legalno pred kolapsom. Kriminal na sve strane. Uprkos tome, svih sedam različitih kosovskih „guvernera“ – šefova Unmika – u svojim izveštajima govorilo je samo o stabilnosti i progresu. Tvrdili su zvanično da se standardi ispunjavaju.
„Jedino tako su mogli da napreduju u karijeri“ – navodi švedski novinar.

„Očekivali biste da je misija UN kao polarna ekspedicija: jasni ciljevi, odlučno vođstvo, odgovarajuća oprema, stručnjaci predani zadatku. Imali biste pravo da tako mislite, s obzirom na njihove ogromne plate i činjenicu da je za svako mesto u misiji bilo 229 prijavljenih. Ali UN misija na Kosovu nema ničega od navedenog“.
Uostalom, ko ozbiljno veruje da bi pripadnici policijskih snaga, sastavljenih od pripadnika 44 nacije – od kojih su polovina iz poludemokratskih država, rizikovali sopstveni život radi primene reda i zakona u zemlji koja ih nikad nije imala“?

Britanski izvor jeotkrio švedskom novinaru Zarembi da je sedište policijskih snaga UN na Kosovu zatrpano izveštajima o kriminalu koje niko nikada nije ni pogledao. Većina zločina tamo nikad nije istražena. Ali, s druge strane, ko bi to umeo da uradi, čak i kad bi hteo, s obzirom na sastav Unmika.