Sezona godišnjih odmora je počela i veliki broj građana iz dijaspore dolazi u Srbiju gde će provesti leto. Već na početku sezone, međutim, zabeležen je porast deviznih prekršaja na graničnim prelazima. Tako je Slovencu M.P. iz LJubljane, prošle nedelje oduzeto čak 90.500 evra. Prilikom izlaska iz Srbije, putnik je cariniku prijavio samo 30.000 evra, koje je podigao sa deviznog računa u Beogradu. Kako je imao potvrdu banke koja to dokazuje, dozvoljeno mu je da novac iznese iz zemlje. Ali, detaljnom kontrolom automobila carinici su pronašli još 92.500 evra u rancu koji se nalazio na suvozačevom sedištu. S obzirom na to da je carinskim propisima predviđeno da se iz Srbije može izneti samo 2.000 evra, M.P. je oduzeto preostalih 90.500 evra.
Uprava carina Srbije ovim povodom ponovo apeluje na sve putnike iz inostranstva da poštuju propise oko unošenja i iznošenja novca iz Srbije, kako bi izbegli moguće neprijatnosti na granici.
Zakonom o deviznom poslovanju predviđeno je da prilikom ulaska u Srbiju putnik može uneti neograničenu sumu novca, ali je iz zemlje dozvoljeno izneti samo 2.000 evra u gotovini. Strani državljani i građani Srbije, koji žive i rade u inostranstvu duže od godinu dana, mogu izneti i više gotovog novca ukoliko imaju „potvrdu o unosu“, koju carinici izdaju na ulasku u zemlju.
Trajno oduzimanje ili „sitan kusur“
Kada se otkrije devizni prekršaj, novac se privremeno oduzima, a protiv putnika se pokreće prekršajni postupak. Devizni inspektorat Ministarstva finansija vodi postupak i određuje kaznu na osnovu okolnosti pojedinačnog slučaja. Putnik se, uglavnom, kažnjava tako što mu se trajno oduzima sav novac. Ima slučajeva kada se novac vraća, ali su oni retki i nikada putnik ne dobija punu sumu, jer se devizni prekršaj kažnjava oduzimanjem dela zaplenjenih sredstava.
Putnici, naime, moraju da prijave cariniku sav novac koji unose u Srbiju, jer se na osnovu toga izdaje potvrda u koju se upisuje vrednost prijavljenih sredstava. Sa ovom potvrdom, prilikom izlaska iz zemlje putnik može neometano da prenese novac preko granice, ali samo u vrednosti koja je istaknuta u dokumentu.
Više od 2.000 evra se može izneti iz zemlje i ako je novac podignut sa deviznog računa u Srbiji, ali samo uz potvrdu banke. Bez potvrde o unosu novca ili garancije banke putnik ne može da iznese novac iz zemlje u iznosu većem od 2.000 evra.
U Upravi carina Srbije ističu i da novac koji je namenjen za potrebe školovanja, lečenja, službenog putovanja, iseljenja u inostranstvo i izdržavanja porodice može da se pošalje u inostranstvo samo novčanim transakcijama putem ovlašćenih banaka.