Jedanaest godina posle NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom srpskih teritorija u BiH, ovaj smrtonosni metal ušao je u prirodni lanac ishrane, saopštila je Istražna komisija, koju je pre godinu dana formirao Parlament BiH sa zadatkom da utvrdi stepen radijacije i posledica po zdravlje građana u BiH.
Jelina đurković, predsednik Istražne komisije, upozorava na rezultate Instituta za genetički inženjering i biotehnologiju u Sarajevu koji su otkrili da su hromozomske aberacije dva puta veće kod stanovnika Hadžića, koji su pretpreli najžešći udar NATO snaga u odnosu na ostale stanovnike.
Ugroženi jetra, bubrezi, pluća
Vreme raspada osiromašenog uranijuma iznosi 4,5 milijarde godina. U ljudski organizam može se uneti inhalacijom čestica neposredno posle udara ili uzimanjem vode i hrane koja je zatrovana ulaskom uranijuma u prirodni tok materije. Posle kontaminacije, najugroženiji su jetra, bubrezi, pluća i kičmena moždina, a dolazi i do genetskih mutacija.
Dr Slavica Jovanović iz Doma zdravlja u Bratuncu, gde je posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma izbegla većina stanovnika Hadžića, istraživanjem je utvrdila da je smrtnost stanovnika Hadžića dva puta veća od smrtnosti domicilnog stanovništva.
– Poslednjih godina, u Sarajevu je primetan drastičan rast broja dece obolele od leukemije. Komisija je tokom rasprava saslušala i lekare iz Sarajeva koji, nažalost, politizuju celu situaciju i to objašnjavaju „opsadom Sarajeva i lošom ishranom tokom rata“. Ako su se oni tada loše hranili i živeli u teškim uslovima, stanovnici Hadžića imali su dovoljno hrane, pa je kod njih, ipak, zabeležen najveći procenat obolelih od kancerogenih bolesti, što je direktan pokazatelj pravog uzročnika – objašnjava đurkovićeva.
Komisija je zaključila da je neophodno formirati agenciju koja bi otkrila, identifikovala i sanirala mesta na koja se delovalo municijom s osiromašenim uranijumom i preduzela mere za sanaciju tog terena. Navedeno je i da je neophodno obezbediti materijalno-tehničku i kadrovsku podršku zdravstvu kako bi se omogućilo lečenje obolelih od posledica bombardovanja osiromašenim uranijumum.
Umiru i Italijani
đurkovićeva ističe da je Istražna komisija ostvarila saradnju sa ambasadama Italije i Grčke.
Komisija italijanskog Senata koja se bavila problemima italijanskih vojnika iz NATO trupa obolelih od tzv. radijacijske bolesti saopštila je da je do marta 2005. godine broj umrlih italijanskih vojnika bio 37, a do novembra je povećan na 40.
Komisija je zatražila od NATO-a da im uz koordinate svih ciljeva obezbedi sredstva za dekontaminaciju terena i lečenje obolelih. Za čiščenje terena na području Han Pijeska i Hadžića, Institut u Vinči je pre nekoliko godina tražio milion evra. Do danas ta sredstva nisu obezbeđena, a na račun Vlade RS, u svrhu čišćenja terena na području Han Pijeska, uplaćeno je 60.000 evra.
– Sama dekontaminacija terena je krajnje jednostavna i brza, ali, umesto da se očisti, uranijum je nastavio da kruži i ušao u prirodni lanac ishrane što je vrlo opasno – objašnjava Jelina đurković.