Ljubiša Simić je rođen 1970. godine u Tularu kod Leskovca, a od 1991. godine živi i radi u glavnom gradu pokrajine Hesen.
Na svečanosti u Udruženju književnika Srbije predsednik KPZ-a Živorad Ajdačić je rekao da je „Simić zaslužio priznanje „za dugogodišnji doprinos razvijanju kulturnih delatnosti – za nesebičan, predani i dugotrajan rad“.
Ajdačić je istakao da je „Simić čuvar srpske kulture, jezika i tradicije u rasejanju“ i posebno je naglasio njegov „doprinos okupljanju i zajedničkom delovanju naših pisaca iz cele Evrope u okviru Sedmice, uspešnom predstavljanju srpske književnosti na Frankfurtskom sajmu knjiga, organizovanju Majskih i Oktobarskih susreta pisaca dijaspore u Frankfurtu, kao i pratećih književnih konkursa, te priređivanju zbornika i antologija i organizovanju dečje literarne sekcije pod nazivom Ršum škola u gradu Ofenbahu.
Nagrada se sastoji od pozlaćene značke i povelje – grafičkog lista.
Primajući priznanje, Ljubiša Simić je rekao da je to „potvrda da matica uvažava delatnosti srpskih stvaralaca u dijaspori koji nastoje da afirmišu i popularizuju istinske kulturne i duhovne vrednosti našeg naroda“.
U Udruženju književnika Srbije predstavljeno je književno stvaralaštvo Ljubiše Simića, koji je objavio pet knjiga pesama za decu i odrasle, pri čemu je knjiga Maraton objavljena na srpskom i nemačkom jeziku. Simić je, pored ostalih, dobitnik Plakete Narodne skupštine Republike Srbije, Počasne gramate Saveza pisaca Rusije i književnih priznanja Kočićevo pero, Simo Cucić, Mihailo Ćupović i Zlatni Orfej. Simić je autor pesme Tamo i ‘vamo, koja je proglašena za himnu srpske dijaspore.
Govoreći o poeziji i prozi Ljubiše Simića, književnik i narodni poslanik Aleksandar Čotrić zapazio je da ih odlikuju „temperament juga s kojeg pisac potiče, posvećenost zapada gde živi, duhovnost istoka gde nalazi inspiraciju i mašta severa, gde su nastale najlepše bajke i priče za decu“.
O stvaralaštvu Ljubiše Simića govorili su i Novica Sovrlić, predsednik Društva književnika Kosova i Metohije i Miljurko Vukadinović, književnik.