Uručenja ordena Milanu Raduloviću

urucenja-ordena-milanu-radulovicu

Govor ambasadora Francuske u Srbiji prilikom uručenja ordena Milanu Raduloviću

Dragi Milane Raduloviću, velika mi je čast što Vam danas uručujem, u ime ministra kulture Francuske, Orden umetnosti i književnosti, u rangu viteza. Ovim ordenom su odlikovani pojedinci koji se svojim zalaganjem ističu u oblasti kulture i književnosti i doprinose vidljivosti kulturnih i književnih dostignuća u Francuskoj i u svetu. Najpre bih, kao što običaj nalaže, podsetio na neke etape koje su obeležile Vašu karijeru.

Rođeni ste 9. septembra 1959. u Beogradu, studirali ste prava u Novom Sadu. Vrlo rano počeli ste da se zanimate za muziku i za organizaciju muzičkih događaja. 

Od 1984. pridružujete se ekipi festivala « Dani džeza u Novom Sadu », a od 1987. pristupate Muzičkoj omladini Novog Sada, koja organizuje festival NOMUS, kojim danas upravljate. Kakva sjajna karijera! Tokom godina podstakli ste ili učestvovali u stvaranju brojnih kulturnih manifestacija koje su obeležile i obogatile kulturni život Vaših sugrađana i pobudile interesovanja publike u Srbiji.

Upravljali ste mnogim značajnim manifestacijama, « Letnjim festivalom u Novom Sadu », od 1995. do 2023, kao i brojnim izdanjima « Praznika muzike » i « Muzičke promenade Novog Sada ». 

Težili ste da uspostavite saradnju između srpskih kulturnih institucija i festivala u inostranstvu, napomenuću samo neke, kao što su Galerija Matice Srpske, BEMUS, Filharmonijski orkestri Beograda i Zagreba, Ohridsko leto u Makedoniji, KotorArt u Crnoj Gori, Mariborski festival u Slovenii i mnogi, mnogi drugi.  

Ambasada Francuske i Francuski institut u Srbiji imaju sreću što ste naš dugogodišnji saradnik. Ako krenemo od devedesetih, setićemo se da ste ugostili velike trupe i zvezde kao što su: Jeune ballet de France (Mladi balet Francuske), Rišar Galijano, Erik Le Saž, Quatuor Ebène (Kvartet Eben), Luis Sklavis, Bojan Zulfikarpašić, Nemanja Radulović, Trio Vanderer, Remi Panosian, Reno i Gotije Kapison, Fransoa-Rene Dišabl, Kamerni orkestar Peleas… Lista je dugačka. Zahvaljujući Vašoj dinamičnosti i zalaganju, uz podršku Francuskog instituta, uspešno su ostvareni projekti kao što su « Ko je ko u Parizu », « 1914: nada i beznađe », u okviru Francuske muzičke jeseni, potom i operske prestave na festivalu u Eks an Provansi, a od 2011. sarađujete sa nama na organizovanju Takmičenja za najbolju frankofonu pesmu

Neumorni ste graditelj mostova kulture između naše dve zemlje i izražavam Vam svu našu zahvalnost na vernoj saradnji sa ambasadom Francuske i Francuskim institutom u Srbiji, kao i sa brojnim umetnicima, orkestrima i institucijama naše zemlje, Francuske. Sledeće godine obeležavamo stogodišnjicu smrti velikog francuskog kompozitora Gabrijela Forea. Odlučili ste da to posebno istaknete u programu festivala NOMUS, 24. oktobra sledeće godine i na tome smo Vam veoma zahvalni. 

Posebno me raduje, što je, usled odlaganja zbog pandemije, upravo meni pripala čast da Vam uručim orden, dve godine nakon što je donesena odluka o odlikovanju.

Dragi Milane Raduloviću, u ime Ministra kulture, imenujem Vas Vitezom umetnosti i književnosti. 

Govor Milana Radulovića 

Vaša Ekselencijo, dame i gospodo, dragi prijatelji,

Dozvolite mi pre svega da se zahvalim na visokoj počasti i priznanju, koje,  za mene, ima dvostruki značaj – lični, ali u isto vreme i institucionalni. Dodeljivanjem ovog Ordena, Vi ste prepoznali višegodišnji rad i delatnost jedne, naizgled male organizacije i udruženja, ali koja svojim višedecenijskim delovanjem, promocijom muzičko-scenskih sadržaja, kroz brojne koncerte, festivale i manifestacije, saradnjom sa institucijama u zemlji i inostranstvu širi i promoviše najviše vrednosti u oblasti umetničke muzike. 

Zahvaljujući delovanju Muzičke omladine i festivalima poput, nekada, „Dana džeza u Novom Sadu“, poslednjih četrdesetak godina „Novosadskih muzičkih svečanosti“, naš grad je bio domaćin nekih od najvećih muzičkih zvezda svetske i domaće muzičke scene. Svojim kontinuiranim radom, bogatim i žanrovski različitim programskim aktivnostima, promišljenim i stručno odabranim izborom umetnički visoko kvalitetnih programa i prezentovanjem umetničkih dostignuća drugih evropskih naroda, doprinelo je sticanju poverenja i poštovanju koje je Muzička omladina Novog Sada stekla u sredini u kojoj deluje, o čemu svedoči, stalna, ali i nova publika. 

Francuska kultura i umetnost oduvek su bili inspiracija širom sveta, samim tim i u stvaraocima u našoj zemlji. Svedoci smo da su se brojni umetnici iz naše zemlje školovali, živeli i usavršavali u Vašoj zemlji, upijali i potom prenosili vrednosti i osobenosti francuske kulture. 

Ono što posebno imponuje je koncept u kulturnoj politici Vaše zemlje – koncept Francuske izuzetnosti, koja je posebnim zakonima i aktima, pre svega kroz mandate dva ministra za kulturu, književnika Anri Malroa i profesora međunarodnog prava, Žaka Langa (našoj sredini verovatno najviše poznatog po ideji da se 21.jun – početak leta, ustanovi kao „Svetski dan muzike“), postavila okvire za  podsticanje i zaštitu kvalitetnog stvaralaštva, pri tome ukazujući da kultura i umetnost nisu običan komercijalni proizvod. 

Ovakav pristup bio je i ostaće jedan od glavnih vodilja i u budućem radu Muzičke omladine. 

I za sam kraj mog obraćanja, dozvolite mi da izrazim izuzetnu zahvalnost prisutnim prijateljima, direktorima i predstavnicima institucija i ustanova sa kojima saradjujemo, a posebnu zahvalnost upućujem svojim kolegama, najbližim saradnicima na strpljenju i razumevanju i nesebičnoj pomoći, kao i mojoj porodici koja je uvek bila moja najveća podrška.

Post Views: 145

Originalni tekst