Uskoro iz Srbije svinjsko meso bez holesterola

Uskoro iz Srbije svinjsko meso bez holesterola
Pomoću biotehnologije stručnjaci Veterinarskog instituta u Šapcu i naš poznati genetičar Miodrag Stojković unaprediće uzgoj autohtonih rasa domaćih životinja, pre svega svinja i goveda, kako bismo mogli da proizvedemo dovoljno visokokvalitetnog mesa, mleka i drugih proizvoda za izvoz u zemlje Evropske unije.

– Iskoristićemo embrionalni transfer za dobijanje genetski naprednih grla. Ovo je moj prvi projekat ove vrste u Srbiji – kaže za „Blic“ prof. Miodrag Stojković, naš poznati genetičar, prvi evropski naučnik koji je klonirao ljudske embrionalne ćelije.

Veterinarski institut iz Šapca i genetičar Miodrag Stojković potpisali su protokol o saradnji. Za tri meseca oni će započeti zajednički projekat poboljšanja rasa domaćih životinja, za početak svinje mangulice i podolskog govečeta, a kasnije i drugih životinja čije meso, zahvaljujući niskom nivou holesterola, lako i brzo može naći svoje mesto na evropskom tržištu. Prva faza zajedničkog projekta biće formiranje banke podataka genetskog materijala visokokvalitetnih domaćih grla – kaže za „Blic“ direktor Veterinarskog instituta u Šapcu Vladimir Špager.

– Srbija trenutno uvozi genetski vredne jedinke, a mi ćemo raditi na tome da jednog dana drugi uvoze od nas. Mi imamo genetski vredne autohtone rase, na primer, svinju mangulicu, koja ima visoko vredno meso, sa malim procentom holesterola, kakvo je u Evropskoj uniji veoma traženo. Međutim, nemamo dovoljan broj tih životinja da bismo mogli da izvozimo. Naš cilj je da pomoću biotehnologije stvorimo mogućnost za veći broj tih grla i da kombinujemo rase kako bismo imali visokokvalitetno meso, mleko i druge proizvode za izvoz – objašnjava Špager.

Stručnjaci Instituta i prof. dr Miodrag Stojković razmišljaju još i o poboljšanju genetskog potencijala postojećih životinja kako bi dobili grla koja proizvode više mleka ili mleko sa većim procentom proteina.

Uprava Veterinarskog instituta u Šapcu trenutno je u potrazi za sredstvima za finansiranje tog projekta.

– Uprava za veterinu je uvek do sada finansirala kvalitetne projekte pa se nadamo da će nam i sada izaći u susret – kaže direktor Instituta.

Projekat bi trebalo da zaživi u naredna tri meseca, do kada bi naš poznati genetičar trebalo da se preseli u Leskovac, koji će biti baza za njegova istraživanja. Stručnjaci Instituta će do tada sa Stojkovićem biti u stalnoj Internet vezi.