USPESI SRPSKOG INSTITUTA ZA JAVNU DIPLOMATIJU U BRISELU

Srpski institut za javnu diplomatiju, sa sedištem u Briselu, proslavio je dve godine postojanja, a to znači i dve godine borbe za srpsko ime, za srpski proizvod, za srpski ponos. Od samog početka, mala ekipa – na čelu sa jednim od najaktivnijih ljudi naše dijaspore Zoranom Milikovićem, potom konsultantom za evropske poslove profesorom lobiranja Zoranon đorđevićem i magistrom poslovnih komunikacija i prakticionistom brendiranja Borkom Tomić – usmerila ka ambicioznim ciljevima pod zajedničkim motom: „Srpska šara evropskog tepiha“.
Aktivnosti Srpskog instituta raspodelene su na četiri domena: javne poslove, ekonomiju i biznis, kulturu i turizam i povezivanje dijaspore.
– To znači da pružamo analitičke usluge, da delujemo promotivno i informativno i da imamo pres, debatni i brifing prostor. Dakle, bavimo se prezentacijom pozitivnog imidža Srbije u aspektima koje ne pokriva tradicionalna i zvanična diplomatija – sažima veoma aktivna i uporna Borka Tomić.

Zacrtani ciljevi

Ciljevi „SERBIAN BREnda“ su: da upotrebom svog logotipa promoviše proizvodnju, trgovinu, privredni razvoj i zapošljaanje u Srbiji; da promoviše robu proizvedenu u Srbiji na izvoznim tržištima širom sveta, da podigne svest o srpskim proizvodima i uslugama, dostignućima i potencijalu u Srbiji i inostranstvu i da podstakne razvoj kvaliteta, dizajna i marketinga.

Pošto je Srbija zemlja i matica koju puno volimo, Institut pronalazi načine kako da joj ojača identitet, da joj popravi sliku u svetu.
– A u tome i da se približimo „beloj šengenskoj vizi“, pa da jačamo saradnju među elitom u mladoj srpskoj dijaspori. Tu su i promocije investicione klime u Srbiji i ekonomskih interesa srpskih kompanija u EU. Ne zanemaruju se ni promocije kulturnih i turističkih ponuda Srbije – nastavlja naša sagovornica.

Projekti i promocije

– Za protekle dve godine, Institut je sa uspehom odradio projekat „Balkanska oaza“ za predstavljanje tradicionalne umetnosti balkanskih zemalja. Potom smo u Prištini, Parizu i Briselu održali promociju knjige „Kosovo-opasnost“, organizovali smo promociju naše mode (revija modne kuće „Mona“), zatim u Briselu i Parizu – „Serbian bre“ zabave uz predstavljanje turističkih potencijala Srbije… – nabraja Borka Tomić.

Pohvalno je što rad Srpskog instituta za javnu diplomatiju prate i strani mediji.
– Posle studijske posete novinara Kosovu i Metohiji, u najtiražnijem holandskom dnevniku „NRC Handelsblad“ i evropskom nedeljniku „Nenj Europe“ objavljeni su tekstovi, a saradnja je uspostavljena i sa flamanskim nacionalnim radijom. U luksuznom izdanju belgijskog „Ego magazina“ u više navrata popraćeni su događaji koje je organizovao Institut: modne revije, fotografije, proslava Srpske nove godine i slično – kaže Borka Tomić.
Ono što u Institutu podvlače je da će uvek biti verni osnovnom opredeljenju, isticanju evropskog lica Srbije, kao i naporima koje naša zemlja čini kako bi pokazala da poštuje evropske vrednosti. Stoga i njihovo prisustvo na raznim debatama daje konkretne rezultate.

– Naša marketinška kampanja „SERBIAN BREnd“ predstavljena je u Ministarstvu za dijasporu, na Sajmu brendova, na Sajmu turizma u Beogradu, na izboru Mis dijaspore u Parizu, na Kanalu plus, na ekskluzivnoj plaži Karlton hotela „Nikki beać“ , u poznatim klubovima, tokom filmskog festivala u Kanu… Na majicama, haljinama i kačketima, koje su tom prilikom nosile najlepše devojke naše dijaspore, pisalo je „Mećavnik“, „Partizan“ ili je uz logo „SERBIAN BREnda“ bio crtež teniske loptice, maline, šljive, trube i svega onoga po čemu je Srbija prepoznatljiva u Srbiji, a slabije u inostranstvu – objašnjava naša sagovornica. – Potvrdu kvaliteta naših incijativa dobili smo od stručnjaka za brendiranje Sajmona Anholta, Viljema Arude i Filipa Mihajlovića ili od najvećeg srpskog brenda – Emira Kusturice, zatim od zvezde filma Alena Delona i mnogih drugih.