Virus korona ponovo je uspeo da se uvuče u staračke domove u Melburnu!
Pošast koja je sredinom prošle godine odnela živote preko 500 stanara domova za negu starih lica ponovo preti da ugrozi one koji su najranjiviji, pošto je jedna žena zaposlena u Arker centru u naselju Mejdston dva dana radila zaražena i prenela virus starici od 99 godina!
Prema informacijama zdravstvenih službi, pozitivna na kovid bila je još jedna osoba od 95 godina, ali će test biti ponovljen zbog sumnje da ipak nije pokazao precizan rezultat.
Virus je dobila još jedna radnica Arkera, a prijavljen je i slučaj negovateljice u domu u naselju Sanšajn, s tim da još nije potvrđeno da li se radi o istoj radnici iz doma u Mejdstonu, koja je zaposlena u obe ove ustanove.
Zbog ovakvog razvoja situacije, zdravstvenim stručnjacima je od strane Savezne vlade upućen zahtev da preispitaju svoju odluku o vakcinaciji radnika stračkih domova. Naime, u januaru ove godine, Australijska komisija za zaštitu zdravlja, koju čine glavni medicinski zvaničnici svih država i teritorija zajedno sa ekspertima Komonvelta, odlučila je da ne zahteva obaveznu vakcinaciju za osoblje, ali bi ta odluka sada mogla da bude preinačena.
– Vratili smo pitanje obavezne vakcinacije radnika u domovima za stara lica na ponovno preispitivanje panelu medicinskih stručnjaka. Zahtev je potekao na insistiranje premijera Skota Morisona i moje lično – rekao je savezni ministar zdravlja Greg Hant.
Zamenik glavnog zdravstvenog zvaničnika Komonvelta Majkl Kid potvrdio je da će se o ovoj temi razgovarati u najkraćem mogućem roku.
– Ovo pitanje je već u procesu i očekujemo da će se naša preporuka naći pred Nacionalnim kabinetom na idućem zasedanju – rekao je Kid.
Ideju obavezne vakcinacije za službenike staračkih domova podržala je i epidemilog Meri Luiz Meklos, predstavnik Svetske zdravstvene organizaije za Australiju.
– Iskreno verujem da vakcinacija treba da bude stvar izbora, ali ne i u slučaju ljudi koji rade sa ranjivim osobama, invalidima ili u karantinskim centrima. Ukoliko stvarno imaju problem s vakcinom i ne žele da je prime, onda bi tim ljudima trebalo pronaći radna mesta na kojima neće imati kontakt s ugroženima – rekla je Meklos.
Imajući u vidu da niko u državi ne želi da se ponovi prošlogodišnji scenario, sasvim je očekivano da će vakcine protiv kovida postati uslov za rad u ustanovama za starija lica i za osobe sa invaliditetom. Zvanična odluka mogla bi da bude doneta već ovog petka na zasedanju Nacionalnog kabineta.
Zaraženi primili po jednu dozu
Oboje korisnika staračkih domova koji su bili pozitivni na kovid, kao i jedna radnica, primili su proteklih nedelja po jednu dozu vakcine protiv kovida.
Iako je bila asimptomatična, starica od 99 godina je odmah prebačena eu bolnicu čim je njen test pokazao da je pozitivna. Ovi slučajevi su pokazali koliko je važna revakcina, kao i zaštita svih ranjivih osoba.
– Imamo određeni broj starih lica u privatnim domovima koja još niosu vakcionosana. Ovom prilikom apelujemo na njih i njhove porodice da preispitaju svoju odluku i da pristanu da daju saglasnost za imunizaciju – poručio je ministar Hant.
Kraj imunizacije tek u julu 2022?
U Australiji je do sada dato nešto više od 4,2 miliona doza vakcina protiv kovida, što je daleko od 13,6 miliona predviđenih za ovu fazu imunizacije. Međutim, brzina imunizacije se značajno popravila i trenutno se daje oko 617.000 doza nedeljno.
Statistika pokazuje da će se, ukoliko se nastavi u tom tempu, imunizacija celokupnog odraslog stanovništva završiti tek u julu 2022.
Чланак Vakcina obavezna za radnike u domovima? се појављује прво на Vesti online.