VAŠINGTON POST: SAD DA PODRŽE MARTIJEVU ISTRAGU

List podseća da se u Martijevom izveštaju optužuju kosovske vođe da su počinile strašne zločine i da su američki i evropske diplomate i zvaničnici UN na Kosovu ćutali o tome da bi sačuvali „političku stabilnost“
VAŠINGTON/BEOGRAD – Sjedinjene Države bi trebalo da se založe za ispitivanje navoda iz izveštaja izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o otmicama i trgovini ljudskim organima na Kosovu i u Albaniji, i ako se pokaže potrebno, za vođenje sudskih postupaka, navodi se danas u uvodniku u Vašington postu.
Autor teksta, dugogodišnji izveštač sa Balkana 1990-ih i saradnik Haškog tribunala od 2001. do 2005 čak Sudetić, podseća da se u Martijevom izveštaju optužuju kosovske vođe da su počinile strašne zločine i da su američki i evropske diplomate i zvaničnici UN na Kosovu ćutali o tome da bi sačuvali „političku stabilnost“.
Amerikanci bi trebalo da se osećaju iznevereni sadržajem izveštaja predstavnika Saveta Evrope Dika Martija o organizovanom kriminalu na Kosovu, koje duguje svoje postojanje SAD, ocenio je Sudetić. On navodi da su kosovske vođe pokrenule „ružnu medijsku kampanju“ da diskredituju Martijeve nalaze i da su zapretili da će početi lov na veštice protiv Albanaca koji su pomogli istrazi.

„Potreban je glas Vašingtona da se zaustave ove pretnje na Kosovu i da se okrene javno mnjenje u prilog vođenju međunarodne krivične istrage i, ako bude potrebno, suđenjima“, navodi se u članku.

U Martijevom izveštaju se takođe, podseća autor, imenuje premijer Kosova Hašim Tači, koji je, kako kaže, „godinama bio američki zlatni dečko na Kosovu“ i nekoliko njegovih bivših saboraca iz Oslobodilačke vojske Kosova da su umešani u krijumčarenje droge i žena, otmice, ubistva i prodaju ljudskih organa.

Vašington je, kaže autor, znao za kidnapovanja samo nekoliko nedelja nakon što je NATO ušao na Kosovu u junu 1999. i američke diplomate su tražile od vođa OVK da zaustave otmice, što su oni i učinili, ali se ništa nije saznalo o žrtvama.

„Posle toga je politička stabilnost postala glavni prioritet na Kosovu za SAD i UN koji su se uzdržali od pokretanja krivične istrage o otmicama“, navodi autor.

U tekstu se podseća da je Tači 25. decembra uputio pretnju preko kosovskih medija da će imenovati svakog Albanca koji pomaže Martiju.

„U zemlji gde su svedoci zločina ubijani da bi se ućutkali, Tačijeve reči bi mogle da podstaknu napade na pripadnike manjinskih grupa, političke protivnike, novinare i strance“, navodi se u uvodniku Vašington posta.

Zbog ove opasnosti i potrebe da se promoviše vladavina prava na Kosovu i u Albaniji, potrebno je da SAD daju snažnu javnu izjavu i da vode čvrstu diplomatiju iza zatvorenih vrata, ističe Sudetić.

SAD treba da ispitaju detalje Martijevog izveštaja, da s njim razgovaraju o njegovim izvorima čija imena on ne može da objavi iz bezbednosnih razloga, i ako ustanove da su izvori i dokazi verodostojni, treba zajedno sa EU da formiraju telo koje može da sprovede krivičnu istragu, i ako bude potrebno, i suđenja.

Ovo telo bi trebalo da bude sposobno i da štiti svedoke, kaže autor i dodaje da bi Vašington trebalo da traži od kosovskih Albanaca da u potpunosti sarađuju, a ako odbiju, trebalo bi da upotrebi svoj uticaj da izdejstvuju njihove ostavke sa javnih funkcija.

Vašington bi takođe trebalo da obezbedi da Srbija, Rusija i druge zemlje ne zloupotrebe izveštaj Saveta Evrpe da se podrije legitimitet Kosova, zaključuje Sudetić u ubodniku Vašington posta.