U Mađarskom kulturnom centru KOLEGIUM HUNGARIKUM u Beogradu, otvorena je izložba likovnog umetnika iz Budimpešte Milana Đurića. Pored autora, velikom broju prisutnih gostiju obratili su se i ambasador Mađarske u Srbiji dr Atila Pinter, direktor Mađarskog kulturnog centra Janoš Deže i pesnik Radoman Kanjevac.
Izložena su Đurićeva dela nastala u poslednjih petnaestak godina, u kombinovanoj tehnici i akrilu.
„Radovi su zapravo reakcija na svakodnevni život i reakcija na moj život u jednoj zajednici u kojoj živim“, kaže za RTS Milan Đurić.
Njegova ekselencija ambasador Mađarske dr Atila Pinter istakao je da ovaj vid kulturne saradnje treba da postane tradicija.
„Moj cilj je bio da predstavimo ne samo mađarsku kulturu Mađarske ili Vojvodine, nego i kulturu Srba koji žive u Mađarskoj“, rekao je ambasador Mađarske u Srbiji dr Atila Pinter.
„Ako je ovo Mađarski kulturni centar u Beogradu, a u Mađarskoj živi nekoliko hiljada Srba, to je isto i njihov kulturni centar. Ja mislim da oni zaslužuju i svojom kulturom i svojim umećem, da svake godine imaju dan kada će pokazati svoje veštine, jer će pokazati ko su oni, koliko su vredni i koliko su voljeni sa naše strane“, rekao je Janoš Deže, direktor Mađarskog kulturnog centra u Beogradu.
Ovo je bila prilika da se čuje i naša narodna muzika koju neguju Srbi u Mađarskoj, kao i da se predstavi kultura srpske nacionalne zajednice u Mađarskoj kroz vekove.
„Ono što mi želimo je da srpska kultura u Mađarskoj bude živa, ne samo spomen nekadašnjem narodu, nego da ona bude živa i da se prenosi na sledeća pokolenja“, rekao je Đurić, inače i direktor Kulturnog i dokumentacionog centra Srba u Mađarskoj.
Milan Đurić je završio Akademiju umetnosti u Novom Sadu, odsek grafika. Osnivač je i predsednik Udruženja umetnika Krug u Mađarskoj, radi kao profesor likovne kulture u Srpskoj gimnaziji Nikola Tesla u Budimpešti i direktor je Kulturnog i dokumentacionog centra Srba u Mađarskoj. Aktivni je kulturni poslenik u Mađarskoj i regionu i učesnik na brojnim grupnim i samostalnim izložbama širom Evrope.