Mandat još uvek aktuelne Vlade Srbije treba da okonča uspeh pregovora stranaka koje su dobile narodno poverenje 28. decembra. Vlada premijera Zorana đinđića položila je zakletvu krajem januara 2001. godine. Od tada pa do početka ove godine, kada se očekuje njen silazak sa političke scene, Vlada Srbije doživela je čak 11 izmena i malo liči na kabinet s početka mandata. Iz vlade su izašli potpredsednici Vuk Obradović (zbog seksualne afere), Momčilo Perišić (zbog špijunske afere) i Aleksandar Pravdić iz DSS-a u trenutku kada je njegova stranka rešila da napusti DOS i izvršnu vlast. Tada je vladu napustio i ministar zdravlja iz DSS-a Obren Joksimović.
Trojica bez odgovora
U Ministarstvu kulture kažu da ministar Branislav Lečić na putu i da nije moguće s njim stupiti u kontakt. Poznato je, međutim, da je tokom obavljanja ove funkcije Lečić nastupao kao glumac u pozorištu, a glumio je i u filmu „Profesionalac“ Duška Kovačevića. Odgovor nismo uspeli da dobijemo od potpredsednika Vlade Nebojše čovića, za koga se uveliko spekuliše da će ostati na mestu predsednika Koordinacionog centra za kosovo i Metohiju, kao i ministra za privredu i privatizaciju Aleksandra Vlahovića, koji su kako nam je rečeno juče imali niz obaveza i sastanaka.
Zbog afera, ostavke su podneli i ministarka za saobraćaj Marija Rašeta-Vukosavljević (stanovi i privatna firma) i ministar poljoprivrede Dragan Veselinov (saobraćajna nesreća u kojoj je mlada žena izgubila život). Ostavku su dali čak dva ministra energetike i rudarstva – Goran Novaković (tvrdio da je dogovor sa đinđićem inače bio da na tom mestu bude godinu dana), a potom i Kori Udovički (na spornom glasanju u Skupštini Srbije izabrana za guvernera Narodne banke).
Na mestu ministra za lokalnu samoupravu ostavku je dao Rodoljub Šabić, a na mestu ministra zdravlja Tomica Milosavljević, u trenucima kada su SDP i G17 plus rešili da uskrate podršku vladi.
Kako su ovih dana pregovori o formiranju nove Vlade Srbije odmakli i rad kabineta premijera Zorana Živkovića se bliži kraju, predsednika i članove sadašnjeg kabineta pitali smo šta će raditi i čime će se baviti kada odu sa ministarskih funkcija:
• ZORAN ŽIVKOVIć, PREDSEDNIK VLADE SRBIJE– Nastaviću da radim kao i do sada, sve ono što je dobro za Srbiju.
• JOŽEF KASA, POTPREDSEDNIK VLADE SRBIJE:
– Za sada ne razmišljam o tome, ali će moje novo radno mesto biti najverovatnije u privredi.
• ŽARKO KORAć, POTPREDSEDNIK VLADE:
– Paralelno sa radom u Vladi, radio sam na katedri za psihologiju Filozofskog fakulteta i jedina plata koju sam primao je nastavnička. Na fakultetu je moja radna knjižica. Posle odlaska sa mesta potpredsednika vlade, neće se ništa promeniti, samo ću živeti mirnije.
• MIODRAG ISAKOV, POTPREDSEDNIK VLADE SRBIJE
-Pošto sam zbog obaveza u vladi zapustio rad u stranci, u narednom periodu aktivnosti ću usmeriti ka jačanju stranke Reformisti Vojvodine čiji sam predsednik u Vojvodini i Srbiji i pripremama za vojvođanske i izbore za lokalnu samoupravu.
• DUŠAN MIHAJLOVIć, MINISTAR UNUTRAŠNJIH POSLOVA
– Radiću isto što i do sada, baviću se politikom.
• VLADAN BATIć, MINISTAR PRAVDE-U prvo vreme prioritet će mi biti intenziviji rad u stranci, a za kasnije videću. Imam ponude da predajem na Univerzitetu, ja sam još pre 20 godina doktorirao prava. Moguće je i da se vratim advokaturi, ali o tom – potom.
• GORAN PITIć, MINISTAR ZA EKONOMSKE ODNOSE SA INOSTRANSTVOM
– Dok traju pregovori ne mogu ništa da kažem o eventualnoj poziciji u budućoj vladi, a ako mi se u njoj ne ponudi posao, vratiću se profesuri na Ekonomskom fakultetu, gde mi je inače radna knjižica. Verovatno ću nastaviti i konsultantske poslove u vezi sa investiranjem u našu zemlju.
• SLOBODAN MILOSAVLJEVIć, MINISTAR TRGOVINE, TURIZMA I USLUGA-Kao profesionalac nastaviću da radim dok se ne formira nova vlada. Nisam razmišljao čime ću se baviti, naročito dok su u toku konsultacije o novoj vladi.
• GAŠO KNEŽEVIć, MINISTAR PROSVETE I SPORTA
– Ostaću u politici, jer sam kandidat za poslanika u Skupštini Srbije. Iskoristiću legitimno pravo koje parlament ima u kontroli zakonodavne vlasti, pa ću zbog započetih reformi u prosveti svom nasledniku svakog momenta biti „za vratom“. Upravo pišem predgovor za 150 strana bele knjige, u kojoj će se naći sve što je u prosveti do sada urađeno, kao i ono što bi trebalo uraditi, itd. Tom knjigom će naše ministarstvo izvršiti primopredaju dužnosti.
• PROF. DR TOMICA MILOSAVLJEVIć, MINISTAR ZDRAVLJA U OSTAVCI
-Ne dajem nikakve izjave, jer kao član G 17 plus poštujem dogovor stranke da, dok traju pregovori, članovi ne daju izjave za javnost.
• DRAGAN MILOVANOVIć, MINISTAR ZA RAD I ZAPOŠLJAVANJE
-Nastaviću da se bavim politikom, jer sam na čelu Laburističke partije, ali ću se istovremeno posvetiti privatnom biznisu.
• STOJAN JEVTIć, MINISTAR POLJOPRIVREDE I VODOPRIVREDE
-Posao u vladi nisam obavljao kao političar, već kao stručnjak. Ne znam čime ću se ubuduće baviti, ali pre svega ministarske dužnosti ću završiti na najbolji mogući način, a onda ću videti šta dalje.
• ANđELKA MIHAJLOV, MINISTAR ZA ZAŠTITU PRIRODNIH BOGATSTAVA I ŽIVOTNE SREDINE
-Funkciju nisam doživljavala kao vladavinu, već kao misiju, i ja ću u svakoj opciji nastaviti da radim na ekološkom poboljšanju života građana. Na novosadskom sam Fakultetu tehničkih nauka, odnosno u okviru radnog vremena bila sam 95 odsto ministar, a pet profesor. Kada mi prestane mandat nastaviću angažman na fakultetu, a delom ću biti angažovana u projektima, uglavnom međunarodnih organizacija.
• VOJISLAV MILOVANOVIć, MINISTAR VERA
-U ministarstvu kažu da je Milovanović profesor na Građevinskom fakultetu, da mu je od dolaska u vladu, profesura u statusu mirovanja i da bi ako ne bude ponovo izabran za ministra, trebalo da mu se automatski aktivira posao na fakultetu.
• ALEKSANDAR VLAHOVIć, MINISTAR ZA PRIVATIZACIJU
– Sačekajmo da se završe pregovori. A ako ne budem u novoj Vladi Srbije najpre ću se bar dva meseca odmarati. Da napunim baterije. A potom? Pa, još nisam odlučio. Iako imam puno ponuda od raznih firmi najverovatnije je da neću prihvatiti nijednu, već ću početi samostalni biznis, nešto iz oblasti strateškog savetovanja. Ovo da ne bih došao u sukob interesa, kad se ponovo vratim u vladu.