Novi Pazar je poslednjih godina prepun mladih devojaka i žena koje zabrađene i potpuno „pokrivene“ (vidi se samo lice) šetaju gradom, rade u buticima, školama i na fakultetima, studiraju ili „paradiraju“ u skupim džipovima i „mercedesima“.
Bolji poznavaoci prilika tvrde da „modu“ diktiraju: Mešihat Islamske zajednice Sandžaka, a u poslednje vreme i vehabije, koji podstiču i plaćaju mladim devojkama, a i ženama da se na javnim mestima oblače i ponašaju po normama izvornog islama i po ugledu na mlade u arapskom svetu.
Nije u pitanju nikakva moda, samo se vraćamo veri koju u doba komunizma nismo mogli ili nismo hteli da poštujemo. Po islamu žena treba da bude pristojno obučena i da ničim ne skreće pažnju na sebe, pogotovu ne svojim telom i svojim izgledom – kaže Mersiha, tridesetšestogodišnja službenica iz Novog Pazara.
Sociolozi tvrde da je pogoršanje ekonomske situacije jedan od razloga što se žene, koje su masovno ostajale bez posla, sve češće okreću religiji. Devedesetih godina većina tekstilnih fabrika dominantnih u Sandžaku je propala, pa je na hiljade žena ostalo bez posla.
– Tokom devedesetih godina prošlog veka izvršena je degradacija žene, zato što su mnoge zaposlene žene, zbog gubitka posla, vraćene u položaj domaćice – kaže Zibija Šarenkapić, profesor iz Novog Pazara.
Danas je sve veći broj devojaka koje počinju da prilagođavaju način odeće, pozivajući se na Kuran u kojem se od žena zahteva izbegavanje provokativnog oblačenja. Efendija Mevlud Dudić, dekan Islamskog fakulteta u Novom Pazaru, kaže da je Alah Kuranom naložio ženi šerijatsko oblačenje kao obavezu i dužnost.
Ranije su feredže bile retkost u Novom Pazaru, nosile su ih uglavnom starije žene. Međutim, nakon obnavljanja Medrese 1991. godine na novopazarskim ulicama su se pojavile učenice koje su, shodno šerijatskim zakonima koji važe u ovoj školi, morale biti pokrivene maramama.
– Ne znam čemu tolika buka oko marama koje nosimo. Ona nije ništa novo, muslimanke je nose još od doba Muhameda. Ona nas štiti od prljavih stvari i predstavlja krunu naše vere i duhovnosti – kaže jedna pokrivena studentkinja novopazarskog univerziteta.
Među pokrivenim ženama ima i onih koje su se uniformisale protiv svoje volje. Neretko, ćerka „predozirana verom“ vrši pritisak na majku da se i ona pokrije, a u nekim slučajevima žene pritiskaju i muževi posvećeni religiji.
– Sad smo moralno jače, jer ne činimo blud i ne odajemo se porocima. Svesna sam istine, neću da menjam nešto što je večno za prolazne i bezvredne ovozemaljske stvari – kaže Razija, „pokrivena“ domaćica iz Novog Pazara.
U Novom Pazaru modu prate i neki vlasnici butika koji u izlozima drže lutke obučene „samo da se vide lice i oči“.