Bečka policija i grad Beč otpočeli su, u četvrtak uveče, velikom prezentacijom, akciju podsticanja Austrijanaca migrantskog porekla da se zaposle u policiji. Cilj je da u glavnom gradu Austrije bude više čuvara reda stranog porekla.
Gradska ustanova za integraciju „Magistrat 17“ želi ovom inicijativom da u Beču uvede nešto što je već dugo svakodnevica na ulicama drugih evropskih metropola. Oko 30 odsto stanovnika Beča su migranti ili imaju migrantsko poreklo, otuda i želja gradskih vlasti da u raznim zvaničnim strukturama, pa tako i u policiji, bude više takvih ljudi.
Uslovi
Za ulazak u bečku policiju potrebno je da kandidat ima austrijsko državljanstvo, da je star od 18 do 30 godina, da je završio osnovno obrazovanje i za muškarce, da su odslužili vojni rok.
Struktura zaposlenih u javnim institucijama bi trebalo da odslikava strukturu stanovništva Beča, cilj je gradskih vlasti.
Ministarka za pitanje integracije stranaca u vladi glavnog grada, Sandra Frauenberger ocenila je da policajci migrantskog porekla mogu bolje da prenesu prava i obaveze stranim stanovnicima grada. Ona smatra da bi više policajaca stranog porekla doprinelo većem ugledu policije.
Siguran posao
Među policajcima u Beču ima i jedan poreklom sa prostora bivše Jugoslavije. DŽani Kečanović (34), službuje u policijskoj stanici u 16. okrugu.
– Već 12 godina radim u policiji. Posle odsluženja vojnog roka prijavio sam se u policijsku školu, koja traje dve godine, u kojoj sam položio za inspektora – kaže za „Vesti“, mladić rođen u Beču a poreklom iz Bihaća.
Prema njegovim rečima policijska služba ima, kao i svaki posao, pozitivne i negativne strane.
– Jedna od pozitivnih strana je, na primer, što se radi o sigurnom zaposlenju. Plata je mala na početku, a posle toga dobra. To je državni posao, koji je sigurno radno mesto – dodao je Kečanović.
On je istakao da je posao veoma interesantan i da su svima u službi otvorena vrata da napreduju kroz dalje školovanje.
General-major Karl Marer, zamenik šefa bečke policije, naglasio je da je cilj da u narednih pet godina u svakoj policijskoj stanici, a u glavnom gradu Austrije ima ih 100, bude na dužnosti barem jedan policajac stranog porekla.
Prema njegovim rečima trenutno postoji samo 19 policijskih stanica u kojima službuje po jedan policajac stranog porekla.
O svom iskustvu kao policajcu migrantskog porekla govorila je, pred prepunom dvoranom zainteresovanih mladih stranaca i njihovih roditelja, Jiksel Gros, Austrijanka turskog porekla. Ona je u policiji od 1991. godine, a sada radi u centru za obuku. Grosova je naglasila da su je zbog znanja turskog jezika, ali i specifičnosti tog naroda od početka službe, pozivale specijalne jedinice da im pomogne u sprovođenju istraga i hapšenja. Prema njenim rečima policija nudi mnoge šanse za napredovanje mladima stranog porekla.
Na informativno veče došao je veliki broj mladih i njihovih roditelja tako da je sala bila pretesna. Mladi su imali priliku da se prijave za testiranje sposobnosti.