Veliko interesovanje dijaspore za najavljene promene u regulisanju vojne obaveze

Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o Vojsci Jugoslavije, koji je na predlog Generalstaba VJ napravilo jugoslovensko Ministarstvo odbrane, o cemu su „Vesti“ izvestile u jucerasnjem broju, naisao je na nepodeljeno interesovanje sirom dijaspore. Tim pre sto su neki od predloga poput skracenja vojnog roka na 10 meseci i mogucnost takozvanog otkupa vojnog roka, vec vise puta javno izneseni na raznim javnim tribinama u zemljama Zapadne Evrope i sveta gde zive nasi ljudi.Relja Gruden iz Beca smatra da je predlog VJ veoma dobar i da ce mladima koji zive van zemlje dosta pomoci. Naime, i on je na svojoj kozi doziveo kako izgleda svake godine odlaganje vojnog roka zbog studija.

Olaksanje za studente-

Smatram da je predlog dobar, kako za studente, tako i za one koji vec rade. Sluzenje vojnog roka do sada je bila jedna nepotrebna pauza za sve one koji su se nalazili na studijama i zbog poziva morali da ih prekinu. Takode, i za one koji su zaposleni odlazak u vojsku bio je prava drama. Naime, oni su zbog vojnog roka morali da prekinu jedno vreme svoju profesionalnu karijeru. Taj prekid je cesto sa sobom povlacio i otkaz, a zasigurno predstavljao je korak unazad u karijeri – rekao je on.Gruden istice da je otkup vojnog roka sigurno i korisniji za nasu vojsku koja se ne nalazi u zavidnoj ekonomskoj situaciji.Danijel Stojanovic, bivsi predsednik Udruzenja jugoslovenskih studenata u Becu, pozdravio je predlog Generalstaba i upozorio da bi resenje o otkupu vojnog roka mogao da dovede u nepravedan polozaj osobe sa slabijim finansijskim mogucnostima.
– Sto se tice skracenja vojnog roka, mislim da je to takode odlican predlog. Medutim, pitam se zasto se odustalo od smanjenja na 8 meseci. Ja smatram da bi se vojna obaveza morala ukinuti i vojska pretvoriti u profesionalnu. U drugim evropskim drzavama vec je sve vidnija takva tendencija – objasnio je on.

Za „razumnu“ taksu
– Mi smo se od prvog dana zalagali za potpuno oslobadanje od sluzenja vojne obaveze mladica rodenih u inostranstvu, koji imaju jugoslovensku putnu ispravu – kaze za „Vesti“ Predrag Rakocevic u ime Saveta Srba u Baden Virtembergu. – Alternativa ovome je otkup sluzenja vojnog roka uz neku taksu, a mesec dana da traje osnovna obuka koju bi svi mogli bez problema da produ. Taksa za otkup sluzenja vojnog roka ne bi smela da bude previsoka, pogotovo NE onoliko koliko se nezvanicno culo – 10, 15 ili 20 hiljada maraka – upozorava Rakocevic.

– Kada je rec o otkupu vojne obeveze, tu se plasim da ce nasi mladi, koji nisu u zavidnoj finansijskoj situaciji, biti u nepravednom polozaju. Bojim se da ce otkup biti jedna mogucnost samo za one imucnije – rekao je Stojanovic.Miodrag Stojanovic iz Minhena ima 26 godina i sve do sada je vojnu obavezu odlagao po osnovu studiranja. U Minhen je doselio pre dve godine i odgodio je sluzenje vojske zakljucno sa 27. godinom.- Bolja stvar za nas nije mogla da se desi, jer nameravam da odgodim sluzenje vojske do 35 godina. Spreman sam da idem na osnovnu obuku i tri meseca a preostali deo vojne obaveze da otkupim. Nadam se da ta taksa nece biti previsoka pa da opet ispadne placanje haraca drzavi – istice Stojanovic.
Rade Maric, takode iz Minhena, usao je u 27. godinu i imao je dosta problema zbog neregulisane vojne obaveze.- Mene su sa granice vracali u Jugoslaviju i morao sam ici na drugu regrutaciju i ostati mesec dana duze nego sto sam planirao. Novi predlog je dobra stvar za sve nase mladice u inostranstvu, pogotovo za sportiste. Mislim da je idealna varijanta sa otkupom, a mesec-dva mogla bi da traje osnovna vojna obuka. Moj primer govori da je to pravo resenje, jer ja imam dva mala deteta a supruga mi ne radi, pa bi za mene odlazak na sluzenje punog vojnog roka bio veliki problem. Slicnih problema imaju i drugi nasi mladici u inostranstvu – napominje Rade Maric.Dvadesetogodisnji Nikola Sipcic iz petnćstog pariskog arondismana, naslednik oca Radeta, do sada nije sluzio vojni rok, a sada komentarise predlog:
Neka se celice

– Smanjenje duzine trajanja kadrovskog roka je u redu, jer je tesko gubiti celu godinu, bilo da se radi o studentima koji izadu iz kolotecine ucenja, bilo o mladim zaposlenim jer se na startu zakoce, bilo o mladim ocevima koji u najpotrebnijim mesecima nisu sa svojom decicom i suprugom. Ali, uopste nisam za otkup obaveze sluzenja vojnog roka, zato sto ce to ici samo naruku bogatim ili svercerima, mafijasima i ostalim.

Turski model
Mladi Turci, najbrojnija gastarbajterska populacija u Nemackoj, odavno imaju na raspolaganju mogucnost „otkupa“ vojnog roka, i veliki broj mladica tu mogucnost i koristi. Na taj nacin vojni rok im traje svega cetiri nedelje, a taksa koju placaju krece se oko 10.000 DM. Posto je to puno novca cak i za ovdasnji standard, uvedena je mogucnost da se taj iznos plati u ratama.

Obicni radni covek, skromnih primanja, a takvi smo vecina, nece moci izdvojiti sredstva, jednostavno, zato sto ih nema. Sto odsto sam protivnik ovakve odluke. Bar nas na planu odbrane domovine ne treba deliti po imovnom stanju. Sta to znaci: ko ima novca neka sedi u fotelji i gleda TV, a ko nema – neka brani zemlju, pa i gine.I Beba Adamovic iz Oberviljea, poreklom iz Bosanske Krupe, majka 23-godisnjeg Ratka i 22-godisnjeg Boska misli slicno:
– Skracenje je u redu. Kao majka koja brine za svoju decu mislim da je svako skracenje u redu. Osim toga, tesko je kad se „izgubi“ red voznje iz svakodnevnog zivota, pa je bolje da to odsustvovanje traje sto krace. Ali, za otkup vojnog staza ne nalazim nijedan dobar razlog i opravdanje. Zato sto mladici moraju da idu u Armiju, jer je tako od pamtiveka, tamo se ocelice, nauce se redu i disciplini, shvate i sta je odbrana zemlje i ljubav prema njoj, a i pravilo je: odu u vojsku kao deca, a vrate se sasvim drugaciji, pravi muskarci, ozbiljniji, odgovorniji, mudriji. Taj period u zivotu ne bi trebalo preskakati.