Vežbanjem do boljeg pamćenja: Kako trening snage može zaštititi mozak i sprečiti demenciju

vezbanjem-do-boljeg-pamcenja:-kako-trening-snage-moze-zastititi-mozak-i-spreciti-demenciju
Vežbanjem do boljeg pamćenja: Kako trening snage može zaštititi mozak i sprečiti demenciju

Nova studija sprovedena u Brazilu ukazuje da trening snage može imati zaštitni efekat na mozak starijih osoba, uključujući i one koji već pokazuju znakove blagog kognitivnog oštećenja.

Autorka istraživanja, Isadora Ribeiro sa Univerziteta u Kampinasu, ističe da je u nedostatku leka za demenciju važno razvijati pristupačne i nefarmakološke strategije koje mogu usporiti njen razvoj.

Zašto baš trening snage?

U istraživanju je učestvovalo 44 osobe starije od 55 godina sa dijagnozom blagih kognitivnih smetnji.

Polovina ispitanika učestvovala je u programu vežbanja s utezima dva puta nedeljno, dok je druga polovina činila kontrolnu grupu bez fizičke aktivnosti.

Trening je bio progresivan, a cilj je bio jačanje mišića – što je kod starijih osoba povezano sa boljom kognitivnom funkcijom i nižim rizikom od demencije.

Vidljiva poboljšanja u moždanim funkcijama

Nakon šest meseci, vežbači su pokazali poboljšanja u verbalnoj memoriji i u zdravlju oblasti mozga koje su povezane sa Alchajmerovom bolešću, dok se kod kontrolne grupe stanje pogoršalo.

Ovo ukazuje da trening snage ne samo da može poboljšati pamćenje, već i usporiti moždanu atrofiju, potencijalno odlažući pojavu demencije.

Moguće reverzija kognitivnih smetnji

Kod petoro učesnika iz grupe koja je vežbala, na kraju studije više nije bilo dijagnostikovano blago kognitivno oštećenje.

To sugeriše da ovakav oblik fizičke aktivnosti može pozitivno promeniti kognitivni tok kod osoba u rizičnim grupama.

Pored toga, trening snage doprinosi smanjenju upala, boljoj regulaciji šećera u krvi, rastu neurotrofnih faktora poput BDNF-a, boljoj cirkulaciji i lučenju hormona irisina koji štiti mozak.

Dodatne koristi za starije osobe

Stručnjaci poput dr Garija Smola potvrđuju da rezultati ovog istraživanja dopunjuju prethodne nalaze koji ukazuju da fizička aktivnost, uključujući i vežbe snage, pozitivno utiče na memoriju i razmišljanje.

Osim što doprinosi moždanoj funkciji, ovakav vid treninga pomaže starijima da sa više snage i stabilnosti obavljaju svakodnevne aktivnosti i smanjuje rizik od padova.

Potrebna šira istraživanja i stručan nadzor

Iako ohrabrujući, rezultati studije su preliminarni i treba ih potvrditi u većim uzorcima i različitim populacijama.

Stručnjaci naglašavaju da se programi treninga, posebno kod starijih osoba, moraju sprovoditi uz stručni nadzor kako bi se izbegle eventualne povrede.

Sve više dokaza ukazuje na to da fizička aktivnost ima potencijal da uspori, pa čak i preokrene, kognitivno propadanje povezano sa starenjem.

Post Views: 96

Originalni tekst