Sve u svemu, izgleda da je projekat, koji je počeo ambiciozno emitevanjem promotivnih spotova o Srbiji na CNN-u, osuđen na propast. Planirana aktivnost Saveta svela se na već pomenuti spot za koji je potrošeno pola miliona evra…
Popravljanje imidža Srbije u svetu ponovo je postalo aktuelno posle teksta koji je objavljen na Bi-Bi-Siju u kojem su Srbi predstavljeni kao sujeveran narod. U Ministarstvu trgovine, u čijoj je nadležnosti Savet za promociju Srbije, koji je Vlada Srbije osnovala 2007, rekli su nam da brendiranje zemlje nije njihov posao, jer je Savet posebno telo čija su zaduženja u brendiranju drugačija od zaduženja Ministarstva.
Savet za promociju Srbije, popularno nazvan Savet za brendiranje, poslednji put se sastao u proleće prošle godine, jer, kako navode članovi Saveta, nije bilo para.
Ivan Tasovac, predsednik Saveta, kaže za 24 sata da ako Srbija želi da promeni sliku o sebi, mora da je zaradi kroz jasnu politiku, nove proizvode i usluge, međutim…
– Savet za promociju Srbije je kao savetodavno telo Vlade bio konsultovan i imao uticaja na promotivne aktivnosti države koliko i Sinod SPC na rad Fonda za humanitarno pravo – kaže Tasovac.
Sve u svemu, izgleda da je projekat, koji je počeo ambiciozno emitevanjem promotivnih spotova o Srbiji na CNN-u, osuđen na propast. Planirana aktivnost Saveta svela se na već pomenuti spot za koji je potrošeno pola miliona evra i u kome je prikazana crkva u Rumuniji, a na sve to je i CNN greškom ubacio muziku Kazahstana umesto srpske muzike. Novi problemi javili su se na početku prošle godine, kada je za brendiranje države izdvojeno tek 13 miliona dinara. Tada je novac za popravljanje katastrofalnog imidža zemlje preusmeren za socijalna davanja, da bi se godinu dana kasnije potpuno zanemario ceo projekat.
Marko Selaković, zamenik predsednika Društva Srbije za odnose s javnošću, međutim, kaže da ima mnogo stvari za koje pare nisu potrebne.
– Ne postoji svest o tome zašto je brendiranje uopšte bitno… Pitanje svih pitanja jeste zašto država nema strategiju za brendiranje i zašto ne vuče poteze u tom pravcu – kaže on.
Crna Gora i Kosovo imaju novac za promociju
Svakoga dana na svetskim medijima imamo prilike da se upoznamo sa prirodnim lepotama i turističkim ponudama susednih zemalja, među kojima su Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, pa čak i nepriznata država Kosovo. Vlada Kosova je, na primer, samo u 2009. izdvojila 5,7 miliona evra za emitovanje promotivnog spota na televizijama BBC, CNN i Juronjuz.