Savezna vlada će zabraniti korišćenje društvene mreže TikTok na svim državnim uređajima, uključujući mobilne telefone, računare i laptopove, zbog straha da je bezbednost ove aplikacije ugrožena i da bi platformu mogla da koristi Kina za strano mešanje.
Ovim potezom, Australija je stala u red ostalih zemalja iz saveza obaveštajnih službi “pet očiju“, pošto su Sjedinjene Američke Države, Kanada, Velika Britanija i Novi Zeland takođe blokirale TikTok.
Državni tužilac Australije Mark Drajfus rekao je da će zabrana stupiti na snagu “čim to bude izvodljivo“, dodajući da će se izuzeća odobravati od slučaja do slučaja.
– Nakon što sam dobio savet od obaveštajnih i bezbednosnih agencija, ovlastio sam sekretara Odeljenja državnog tužioca da izda obavezno uputstvo u okviru zaštitne bezbednosne politike o zabrani aplikacije TikTok na uređajima koje izdaju ministarstva i agencije Komonvelta – rekao je Drajfus.
Vlade Viktorije i ACT takođe su potvrdile da očekuju skoru zabranu.
– Uvek smo govorili da ćemo slediti smernice Komonvelta kada je u pitanju sajber bezbednost – i sada ćemo raditi na implementaciji ovih promena u javnoj službi što je pre moguće – rekao je portparol premijera Viktorije Danijela Endruza.
Savezna ministarka unutrašnjih poslova Kler O’Nil očekuje izveštaj o potencijalu da se TikTok i druge društvene platforme koriste za strano mešanje u vladine agencije. U međuvremenu, ministarstva su donosila sopstvene odluke da li će da zabrane osoblju da koristi ovu aplikaciju.
Prema najavama iz Savezne vlade, državni službenici koji budu obuhvaćeni ovom zabranom, i dalje će moći da koriste TikTok na svojim ličnim uređajima.
“Nismo opasnost“
Generalni direktor tikToka za Australiju, Li Hanter, kaže da ga niko iz vlade nije kontaktirao.
– Izuzetno smo razočarani ovom odlukom. Po našem mišljenju, vođena je politikom, a ne činjenicama. Takođe smo razočarani što će milioni Australijanaca koji svakodnevno koriste TikTok saznati za ovu odluku putem medija, uprkos konstantnim naporima sa naše strane da se to ne desi – rekao je Hanter.
TikTok je ranije priznao u pismu upućenom predstavniku opozicije za sajber bezbednost Džejmsu Patersonu da Kina može da pristupi podacima o australijskim korisnicima na toj aplikaciji, jer je kompanija podlegla nacionalnim zakonima o obaveštajnoj službi, koji je primoravaju da se povinuje zahtevima Pekinga.
Hanter pak tvrdi da nema dokaza da TikTok predstavlja bilo kakav bezbednosni rizik za obične Australijance.