VOJNA OBAVEZA I DALJE VRUćA TEMA U DIJASPORI

VOJNA OBAVEZA I DALJE VRUćA TEMA U DIJASPORI

REGRUTI čEKAJU 2010.

• Novi zakon bi trebalo da omogući otkup vojnog roka kako bi obveznici u inostranstvu „pregurali“ do 2010. godine kad će biti izvršena profesionalizacija Vojske Srbije

Nacrt novog zakona o vojsci i odbrani Srbije predviđa mogućnost otkupa vojnog roka za obveznike koji žive u inostranstvu, izjavio je Zoran Jeftić, državni sekretar u Ministarstvu za odbranu, na upravo završenim Vidovdanskim danima dijaspore u Srbiji. Predlog zakona, prema njegovim rečima, trebalo bi da bude završen u julu, a pred poslanicima Skupštine Srbije na razmatranju i usvajanju mogao bi da se nađe u oktobru.
Krajnji rok za potpunu profesionalizaciju vojske je, dodao je Jeftić, 2010. godina, a u međuvremenu se očekuje „lagano smanjenje pozivanje regruta“.
– Do tada ćemo pokušati da izađemo u susret dijaspori koliko je to moguće, a sve aktuelne informacije o sadašnjim procedurama i postupcima koji su u vezi sa vojnim rokom u Vojsci Srbije regrutima će biti dostupni na Internetu. Za dodatna objašnjenja moći će da nam se obrate i elektronskom poštom – poručio je Jeftić.
On je naveo da se u inostranstvu nalazi skoro 44.000 regruta, od kojih je za 15.000 odobren privremeni boravak u inostranstvu.
Odgovarajući na pitanja učesnika skupa, Stojan Škobić, pukovnik u Upravi za obaveze odbrane, rekao je da regruti iz Srbije mogu da odlažu vojnu obavezu do 27. godine, a oni iz dijaspore do navršenih 35 godina uz rešenje o odobrenom privremenom boravku u inostranstvu, s tim što je potrebno tražiti to rešenje svake godine. Posle navršene 35. godine regruti iz dijaspore automatski se prevode u rezervni sastav.

Trajno oslobađanje

Dvojni državljani, ali samo oni stariji od 27 godina, prema Škobićevim rečima, mogu trajno da budu oslobođeni služenja vojnog roka u Vojsci Srbije, ali Ministarstvu odbrane Srbije moraju da podnesu zahtev i odgovarajuću dokumentaciju: uverenje o stranom državljanstvu, izjavu da ne žele da služe vojsku u Srbiji i dokaz da im je preokupacija da i dalje žele da žive u inostranstvu, kao što je na primer ugovor o kreditu, itd.
– Limit da dvojni državljani moraju biti stariji od 27 godina da bi stekli mogućnost oslobađanja od služenja vojnog roka u Srbiji donet je iz razloga što do 27. godine ionako po automatizmu odlažu vojni rok preko diplomatsko-konzularnih predstavništava Srbije i to bez prethodne saglasnosti Ministarstva odbrane Srbije – pojasnio je pukovnik Škobić.

Regrutima u inostranstvu, prema Škobićevim rečima, koji su mlađi od 27 godina, Generalni konzulat Srbije izdaje rešenja o odobrenju privremenog boravka sa važnošću od godinu dana, i za to nije potrebna prethodna saglasnost Ministarstva odbrane Srbije. Uslov je samo da postoje opravdani razlozi za odlaganje vojnog roka, kao što su školovanje, regulisanje zaposlenja, porodična situacija i slično. Zahtev za odobravanje privremenog boravka podnosi se lično, uz podnošenje odgovarajuće dokumentacije, kao što su potvrda o školovanju, zaposlenju, ugovor o kreditu, itd.

– Od kalendarske godine u kojoj regrut iz dijaspore navršava 27 godina, pa do kalendarske godine u kojoj navršava 35 godina života, za odobrenje o privremenom boravku u inostranstvu mora prethodno da se pribavi saglasnost Ministarstva odbrane Srbije. Znači, regrut podnosi zahtev i pomenutu potrebnu dokumentaciju preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Srbije, oni to upućuju Ministarstvu spoljnih poslova u Beograd, odakle se prosleđuje nadležnoj službi Ministarstva odbrane i mi bez problema dajemo tu saglasnost. Potvrda o tome se istim putem vraća do diplomatsko-konzularnog peredstavništva koje onda izdaje rešenje o odlaganju vojne obaveze na godinu i postupak mora da se ponavlja svake godine dok regrut ne navrši 35 godina, posle čega se prevodi u rezervni sastav – objasnio je pukovnik Škobić.