Od početka krize u Srbiji je bez posla ostalo 400.000 ljudi, a javni dug se približio cifri od 45 odsto BDP-a što dovoljno govori u koliko se lošoj situaciji zemlja nalazi i u koliku bi dubiozu zapala ako bi se plate povećale za samo jedan odsto, rekli su juče predstavnicima sindikata stalni predstavnik i šef misije MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik i Albert Jeger.
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić, koja je juče zajedno s kolegama iz Konfederacije slobodnih sindikata i Samostalnog sindikata predstavljala radnike na, kako kaže, sastanku koji je pre svega bio informativnog karaktera, ističe za Danas da su oni bili zatečeni podatkom o broju izgubljenih radnih mesta jer podatak koji su sindikati imali nije prelazio cifru od 280.000.
– Rekli su nam da je izgubljeno 400.000 radnih mesta i da je taj podatak apsolutno tačan, što nam govori da naša vlada to zna, ali nije htela da iznese u javnost – ističe Savićeva.
Ona naglašava da je MMF na jučerašnjem sastanku rekao sindikalcima da mesta za povećanje plata u budžetu nema i da Srbija ne može u ovakvoj situaciji da očekuje nove investicije jer je klima za ulaganje nestabilna.
– MMF nam je rekao da se iz državnog sektora za zarade izdvaja oko 800 milijardi dinara, a za investicije 100 milijardi dinara i da taj jaz govori o tome koliko je stanje loše – napominje Savićeva.
Ona kaže da su sindikati bili složni u tome da ne žele da MMF svoju misiju u Srbiji završi ovom posetom jer se plaše da bi bez njihovog prisustva vlada pare od Telekoma, na primer, iskoristila u svrhe predizborne kampanje. I Jeger i Lisovolik su se na ovu konstataciju nasmejali i rekli da njihov ostanak ne zavisi od njih već od Vlade Srbije.
Jedini apel MMF-a, tvrdi ona, bio je da sindikati podrže Zakon o budžetskom sistemu koji uređuje način povećanja plata u javnom sektoru i penzija, kao i granice iznad kojih ne smeju da idu budžetski deficit (4,1 odsto BDP-a) i javni dug (45 odsto BDP-a) jer veruju da bi mogao da očuva stabilnost zemlje u ekonomskom smislu. Složili smo se sa tim, ali samo ako bude socijalnog dijaloga između države, poslodavaca i sindikata. U suprotnom, ništa od toga, napominje Savićeva.
Potpredsednik Samostalnog sindikata Milorad Mijatović kaže za naš list da je Jeger tražio da se podrži taj zakon, kao i da MMF ne vidi prostora u budžetu za bilo kakvo povećanje plata.
– Rekli su da čak i ako se pojavi eventualno mogućnost za neko povećanje, višak ne treba deliti jednako već najugroženijima i to kratkoročno – kaže Mijatović i dodaje da se nije pričalo ni o kakvim procentima, a da su sindikati izneli svoje stavove i insistirali na tome da se javni sektor mora urediti.
Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije, kaže za Danas da predstavnici MMF-a nisu protiv povećanja plata zaposlenima u obrazovanju, ali da to povećanje mora biti u okviru predviđenog budžeta.
Brajković dodaje da se predstavnici MMF-a slažu da su plate u obrazovanju male i da treba da se izvrši reforma u sistemu obrazovanja, ali da u tom domenu oni ne mogu da utiču na vladu. Naš sagovornik smatra da se dodatnih dve milijarde dinara za povećanje plata zaposlenima u prosveti može obezbediti, pre svega, uštedama i preraspodelom sredstava unutar republičkog budžeta. On ističe da je sa svih pozicija u budžetu vlada sklonila neke pare, koje može da povuče i tako omogući povišicu plata.
Brajković je rekao da su u razgovorima sa misijom MMF-a sindikati prosvetara ukazali na neracionalno trošenje para iz budžeta.
– U razgovoru smo izneli i podatak da je ove godine u visokom obrazovanju zaposleno 2.000 novih ljudi, za čije plate Ministarstvo prosvete treba da odvoji dve milijarde dinara. Ministarstvo je preuzelo obavezu da isplati jubilarne nagrade za 2009, 2010. i 2011. godinu, što je obaveza lokalnih samouprava, a to će koštati još 1,3 milijarde dinara iz prosvetnog budžeta. Ministarstvo je dobilo nove obaveze, a prosvetni budžet je smanjen u odnosu na prošlu godinu i zbog toga ne možemo da dobijemo veću povišicu – tvrdi Brajković.
Kako se navodi u saopštenju Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, reprezentativni sindikati koji su učestvovali u pregovorima sa MMF-om složili su se da reforme javnog sektora nisu sprovedene i da u svakom od ovih sektora ima viška zaposlenih. Ukazano je i da se budžetska sredstva troše neracionalno, zbog čega je neophodna stroža kontrola budžetskih sredstava. Unija je iznela stav da u obrazovanju ima viška zaposlenih, ali da država ni do dan danas nije uradila racionalizaciju i odgovarajući socijalno-ekonomski program.
Sutra nastavak pregovora
Pregovori predstavnika tri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika sa ministrima finansija i prosvete biće nastavljeni sutra u 10 sati, potvrdio je za Danas Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije. On je rekao da sindikati neće odustati od zahteva da plate zaposlenima u obrazovanju tokom ove godine budu povećane za 20 odsto i da će štrajk biti nastavljen. Ministarstvo prosvete je saopštilo da se u 58 odsto škola u Srbiji nastava juče odvijala normalno, dok su u 42 odsto škola časovi bili skraćeni na 30 minuta.
Zvanično 100.000
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, od oktobra 2008. do oktobra 2009. stopa nezaposlenosti kod radno sposobnog stanovništva (od 15 do 64 godine) povećana je sa 14 na 20 odsto. U brojkama to je 108.647 radnika. S druge strane, većina ekonomista i sindikata raspolažu sa brojkom višom od 200.000.