Studija o seksualnosti, koja je napravljena na osnovu opširnog intervuja sa dvanaest omladinaca starih od 12 do 18 godina u Beču, Tirolu i Salcburgu pokazala je da su dečaci migrantskog porekla, koji žive u Austriji imaju lošije informisani, da imaju velike strahove od kontakta i da imaju tradicionalnu predstavu o ulogama muškarca i žene.
Pokazale su se značajne razlike između tinejdžera čiji su roditelji rođeni u Austriji i onih koji su stranog porekla. Dok je prva grupa raspolagala boljim mogućnostima informisanja i razgovora sa roditeljima i prijateljima, dečaci migrantskog porekla su imali manje mogućnosti pristupa informisanju o temama polnog odnosa, kontracepcije i trudnoće.
Informacije koje stoje na raspolaganju anketirani dečaci smatraju „suviše suvoparnim“ i suviše skocentrisanim na biološko-tehničko znanje. Kao najčešće izvore informacija navode internet i prijatelje.
Studija autorki Gabriele Šmid i Kristine Rajdl je pokazala da se u kućama migranta uopšte ne govori ili vrlo malo govori o tome. Mladi i sami pokazuju nesigurnost i često ne mogu slobodno da govore o tome.
Istraživanje je pokazalo da kod domaće omladine roditelji igraju veću ulogu kada se radi o temi seksualnosti. Takođe, preovladava jednakost između muškarca i žene.
Drugačije, međutim, izgleda situacija kod dečaka migrantskog porekla, kod kojih dominira tradicionalna raspodela uloga i jasna dominacija muškarca.
Porast polnih bolesti
Godišnje se u Austriji 400 novih lica inficira HIV virusom, dok je veliki porast polnih oboljenja poput gonoreje i sifilisa.
Broj trudnoća tinejdžerki u Austriji je negde u sredini u poređenju sa drugim zemljama Organizacije za evropsku ekonomsku saradnju. U 2004. godini je 13,7 od 1.000 devojaka starih od 15 do 19 godina rodilo dete.
Prosečna starost stupanja u prve seksualne odnose iznosi prema studiji između 16 i 17 godina.
Ranije studije su ovoj grupi pripisivale veoma rizično ponašanje po pitanju seksualnosti i kontracepcije.
Većina omladinaca zna za kondom kao sredstvo kontracepcije i kako navode upotrebljavaju ga češće pri slučajnim aferama nego u dužim vezama.
Druge studije su pokazale da se upravo prilikom „ljubavi za jednu noć“ ne upotrebljavaju sredstva za kontracepciju.